Ubytovanie a práca - UK

Ubytovanie:

Nájsť si ubytovanie a následne prácu sú prvé základne kroky k úspešnému osamostatneniu.

Dobré správy, vo Veľkej Británií nebudeš mať problém s ubytovaním! Vyberieš si školský internát, privat alebo niečo väčšie s velkou partiou? Voľba je na tebe.

Ako agentúra ťa nasmerujeme ako hľadať a kde ale hľadanie a nájdenie ubytovania je už v tvojich rukách. Ak to s Vysokou školou myslíš vážne tak veríme že táto výzva ti nebude robiť najmenší problém.

Dobrou správou je že ti školy vo Veľkej Británii garantujú ubytovanie pre každého medzinárodného študenta, ktorý nastupuje na univerzitu do prvého ročníka! To je veľký rozdiel napríklad od Dánska kde si študenti musia intenzívne ubytovanie hľadať.

Vo Veľkej Británii študenti najčastejšie bývajú na školských internátoch alebo privátoch. Veľmi populárna forma bývania medzi študentmi a to nielen vo Veľkej Británii je taktiež prenájom väčšieho štúdia, alebo domu, do ktorého sa nasťahuje väčšia partia študentov. To aké ubytovanie si vyberieš je už na tebe. My doporučujeme voliť bezpečnú garančnú cestu školského internátu, aspoň na prvý rok alebo prvý semester, poobhliadať sa po meste, pospoznávať nových ľudí, spolužiakov a následne riešiť možno niečo lepšie, väčšie, v inej lokalite, možno dokonca nebudeš mať potrebu riešiť nič nové nakoľko ti bude internát plne vyhovovať. 

Ak chceš bývať na internáte a mať tak garanciu ubytovani v prvom ročníku, musíš podať prihlášku včas aby mala škola dostatok času v predstihu ti ubytovanie zabezpečiť a pripraviť. Ceny takéhoto ubytovania sa lýšia medzi mestami a danej lokality v ktorej chceš bývať, viac o cenách sme si rozpísali v sekcií cena za ubytovanie. 

Pri privátnom ubytovaní treba byť opatrnejší, jednáte totižto so súkromníkom ktorého nepoznáte a nič vám nemusí garantovať. Takéto ubytovanie poskytuje viac slobody v rámci zábavy avšak každá forma ubytovania má svoje plusy a mínusy ktoré treba pedantne zvážiť a následne sa rozhodnúť.

Pozrite si orientačný list cien ubytovaní v Holandsku podľa typu ubytovania. 

 • Privatná izbá – 500 – 600€
 • Privátna izba Londýn – 500 – 800€
 • Internát 350 – 650€ (záleží od úrovne vybavenie a množstov iných parametrov) 

Nájsť si ubytovanie v Holandsku jepomerne jednouché nakoľko ti ho ponúka škola hneď od prvého roka.

Avšak niektorí študenti maju potrebu hľadať niečo iné, väčšie, novšie, lacnejšie, dhrahšie, bližšie, vyššie a podobne v rámci privátu.  

Tu je teda pár tipov nato ako si nájsť ubytovanie včas: 

 • využite všetky dostupné online portály ktoré ti krajina ponúka pre hľadanie ubytovania. 
 • pridaj sa do všetkých skupín na Facebooku typu Accommodation in UK, Accommodation in (mesto), International students, Roommate  (mesto) atď.. (na FB stránkach však dávaj extra pozor na vymyslené ponuky, dopytujte si kontrakt, fotky, prípadne stretnutie s osobou) takýmto spôsobom ľahko odhalíte podvodný príspevok ktorý len vymáha peniaze za predčasný depozit alebo nájom vopred. 
 • napíš škole ohľadom ponuky ubytovania a či náhodou nemajú s niekým spoluprácu alebo nevedia o nejakej možnosti ubytovania
 • rozpošli ponuky na viacero ubytovaní naraz, nečakaj nevyhnutne nato čo ti odpovie Ubytovanie A a až potom oslovíš Ubytovanie B.
 • nečakaj na podmienečné prijatie, samozrejme pokiaľ ho nemáš nič nepodpisuj ani neplať žiadne zálohy ale ubytovanie si hľadať už môžeš, následne vysvetli prenajímateľovi kedy budeš môcť uhradiť (tak či ak ste sa dohadovali na prenájme až na konkrétny dátum ktorý je na 99% od dňa kedy už vyrozumenie o prijatí alebo neprijatí budeš vedieť).

Práca v UK

Po brigáde popri škole v zahraničí je obrovský dopyt v akejkoľvek krajine. Všetci študenti majú záujem zarobiť si extra peniaze vo veľmi dobre pracovne ohodnotených krajinách. Veľka Británia nie je výnimkou nakoľko ti krajina ponúka širokú škálu pracovných možnosti s lukratívnou hodinovou mzdou. Pripráv sa však nato, že ti potvrdá istý čas kým si prácu nájdeš, preto je ideálne ak si pripravíš finančnú rezervu na prvých 6 mesiacov po nástupe na univerzitu. 

Veľa informácií? Spoločne to všetko zvládneme, na všetko ťa pripravíme a z Veľkej Británie nás budeš môcť samozrejme kedykoľvek kontaktovať, sme tu pre našich študentov.

Tvoj študentský plat sa bude pohybovať v rozpätí od 8 do 16€ za hodinu, pričom najviac bežné študentské práce sú: 

 • runnner (zberač pohárov v bare)
 • pomocník v kuchyni
 • dishwasher 
 • upratovanie (väčšinou hotely alebo spoločenské priestory) 
 • roznášač letákov
 • vodič (napr. food delivery)
 • časník / časníčka
 • práca pre školu
 • butiky, obchody s oblečením

Je dôležite spomenúť, že všetci si vo Veľkej Británii budú hľadať prácu, preto nemôžeš strácať čas a byť v teréne, chodiť od dverí k dverám, zo začiatku kludne niekoľko hodín denne. 

Priprav si dobré a silné CV (životopis), ten budeš mať pripravený už pred príchodom do krajiny s vytlačenými kópiami aspoň 100ks. Nezabudni do CV vložiť svoju fotografiu, ide o vzájomnú výmenu, pričom zamestnávateľ hľadá niekoho kto mu je sympatický a s kým sa vie porozprávať. 

Pokiaľ sa necítiš komfortne v komunikovaní v angličtine, skús mesiac dva počkať a prácu si hľadať nasledovne. 

Prácu si hľadaj po reštauráciách, kaviarňach, obchodných domoch, trhoch ale taktiež na párty. Áno, znie to smiešne ale nie jeden študent si našiel starších kamarátov ktorí sú v krajine už pár rokov a prácu mu dohodili bez toho aby si o ňu vôbec požiadal. V zahraničí neje nič dôležitejšie ako kontakty preto ti vrelo odporúčame sa socializovať! 

Skorší príchod pred celou hordou študentov ktorá príde do Veľkej Británie tesne pred začiatkom Semestra. Je možno dobrý nápad prísť o 2 týždne skôr a začať usilovne hľadať. 

Bezplatna konzultacia StudyCare

Chcem sa prihlásiť

Gratulujeme! Nadobudli ste podstatné informácie, ktoré nám umožňujú začať s riešením vašej prihlášky.

VSTUPNÁ BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA

Čo a kde máš záujem študovať? Na konzultácií ti najdeme najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné pre tvoju úspešnú prihlášku.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.