UBYTOVANIE A PRÁCA - Litva

Ubytovanie:

Nájsť si ubytovanie a následne prácu sú prvé základne kroky k úspešnému osamostatneniu

V Litve nieje bežné aby mali školy internáty, je to z jednoduchého dôvodu, nieje problém si tu nájsť ubytovanie na vlastnú päsť. Škola ti dokáže pomôcť s hľadaním, dopredu ti odporúčame prezistiť si konkrétnu lokalitu vybranej univerzity a jej možnosti v rámci accodmodation assistance. Pokiaľ univerzita študentské ubytovanie ponúka, určite ťa o tom budeme informovať!

Pokiaľ preferuješ súkromie tak ti odporúčame hľadať ubytovanie u súkromných prenajímateľov. Poobzeraj sa po ponukách priamo v meste, alebo sa pridaj do študentských skupín na Facebooku a hľadaj zdielané ubytovanie. Týmto spôsobom si dopraješ väčší pôžitok zo života v meste pričom budete schopní navnímať atmosféru života.

Nájsť si ubytovanie je pomerne dostupne a skrz recenzie od študentov aj jednoduché. Niektorí študenti si ho nájdu za pár dni, iní zúfajú takmer do posledného dňa pred nástupom na školu, záleží na tvojom postavení k hľadaniu, preto túto záležitosť s ubytovaním netreba podceňovať! 

Tu je pár tipov na to ako si nájsť ubytovanie včas: 

  • využi všetky dostupné online portály, ktoré ti krajina ponúka pre hľadanie ubytovania. 
  • pridaj sa do všetkých skupín na Facebooku typu Accommodation in XY (mesto v ktorom sa nachádzaš), International students, Roommate Lithuania, Vilnus atď.. (na FB stránkach však dávaj extra pozor na vymyslené ponuky. Vždy si dopytuj kontrakt, fotky, prípadne stretnutie s osobou. Takýmto spôsobom ľahko odhalíš zavádzajúci príspevok, ktorý len vymáha peniaze za predčasný depozit alebo nájom vopred. 
  • napíš škole ohľadom ponuky ubytovania. Informuj sa, či náhodou nemajú s niekým spoluprácu, alebo nevedia o nejakej možnosti ubytovania (škola ISM – accommodation@ism.lt).
  • našim študentom pomáhame taktiež prepojením kontaktov na študentov, ktorí idú do toho istého mesta (nielen že budete hľadať dvaja, ale taktiež ušetríš nakoľko si viete nájom rozdeliť) 
  • rozpošli ponuky na viacero ubytovaní naraz. Nečakaj nevyhnutne na to, čo ti odpovie ubytovanie A kým oslovíš ubytovanie B.
  • nečakaj na podmienečné prijatie. Samozrejme, pokiaľ ho nemáš, nič nepodpisuj ani neplať žiadne zálohy. Ubytovanie si hľadať už môžeš a následne vysvetli prenajímateľovi, kedy budeš môcť uhradiť prenájom alebo depozit. Tak či tak ste sa dohadovali na prenájme až na konkrétny dátum, ktorý je na 99% od dňa kedy už vyrozumenie o prijatí alebo neprijatí budeš vedieť). 
  • hľadať môžeš taktiež až osobne po príchode do Belgicka. Ubytovať sa môžeš jednoducho najskôr v hotely, prípadne v lacnej alternatíve hostelu a hľadať ubytovanie priamo na mieste. Ostatné možnosti hľadania až na mieste predstavujú stránky Airbnb alebo Couchsurfing.
  • ďalšou možnosťou je skúsiť nájsť spolubývanie cez findroomate. Táto stránka ponúka mnoho možností aj v Belgicku.
  • ostatné obľúbené stránky pre nájdenie ubytovania a taktiež vzory zmlúv + množstvo iných rád nie len pre ubytovanie, ale aj pre prvé kroky v zahraničí zašleme naším študentom v správny čas pred odchodom. 

Orientačný list cien ubytovaní v Litve podľa typu ubytovania. 

Izba v študentskom kampuse môže byť okolo 300 – 400 EUR/mesiac

V súkromnom sektore sa v priemere 1. izb byt v centre pre študenta môže pohybovať okolo 400 EUR/mesiac pričom prenájom 3. izb bytu v centre vás ako supinu vyjde len cca 700-800,- EUR.

Depozit sa v Litve všeobecne pohybuje v hodnote dvojnásobku mesačného nájomného. Za predpokladu, že platíš za svoje ubytovanie 500 eur/mesiac môžeš očakávať, že prenajímateľ alebo univerzita bude od teba požadovať depozit vo výške 1 000 eur. 

Podmienky sú však nastavené individuálne od prenajímateľa. Niekde to môže byť trojnásobok hodnoty mesačného nájomného a na inom ubytovaní zas v hodnote nájmu jedného mesiaca, v Litve je bežné že si nájomca chce byt zazmluvniť aspoň na 12 mesiacov. Neboj sa dohodnúť lepšie / kratšie podmienky (nevieš ešte vyhodnotiť perpektívne lokalitu, stav a cenu prenájmu a teda rok môže byť zbytočne dlhý a neprijemný). 

Depozit slúži ako “zabezpeka” v prípade, že spôsobíš škody na majetku. Prenajímateľ má taktiež právo nechať si z neho príslušnú čiastku v prípade, že nebudeš platiť nájom. Niektorí prenajímatelia ti z neho taktiež mzu odpočítať hodnotu na údržbu po tvojom odchode (maľovanie stien a podobne). 

PRÁCA​

Po brigáde popri škole v zahraničí je obrovský dopyt v akejkoľvek krajine. Všetci študenti majú záujem zarobiť si extra peniaze vo veľmi dobre pracovne ohodnotených krajinách. Litva nie je výnimkou.

Systém však myslí aj na to, aby ste mali popri práci dostatok voľného času aj na štúdium. Odporúčaná pracovná doba pre študentov je okolo 20 hodín týždenne.

Veľa informácií? Spoločne to všetko zvládneme, na všetko ťa pripravíme a z Litvy nás budeš môcť samozrejme kedykoľvek kontaktovať. Sme tu pre našich študentov. 

Hľadáš študentskú prácu? Máme pre teba pár odporúčaní, kde začať.

Práca pre univerzitu:

Niektoré univerzity majú svoj vlastný portál so študentskov prácou priamo v kampuse. Po prihlásení sa na konkrétnu univerzitu ti odporúčame zistiť, či nievieš nájsť prácu priamo u nich.

Pracovné agentúry:

Môžeš skúsiť rôzne agentúry dostupne online už pred odchodom do krajiny, po príchode do Litvy však doporučujeme hľadať skôr na vlastnú päsť metódou door-to-door ale najmä cez socializovanie sa a teda kontakty.

V Litve môžu pracovať všetci zahraniční študenti. Jedinou podmienkou je, že musia byť zapísaní na vysokej škole a musia mať platné povolenie na pobyt čo ako študenti dostanete hneď po príchode. 

Počas semestra môžeš pracovať koľko hodín týždenne chceš, pokiaľ to samozrejme negatívne nezasahuje do tvojho štúdia. 

Dane sa pohybujú od 20% (väčšina) do 32% (len ak by ste zarobili viac ako 101.094,- EUR za rok) z hrubého príjmu. Študenti sú však zvyčajne zamestnaní na študentskú pracovnú zmluvu. 

V prvom rade ak si chceš nájsť prácu je potrebné vybavenie povolenia na pobyt, to dostaneš hneď po príchode do krajiny, vybavíš si to hravo (zvyčajne hneď prvý deň v škole za asistencie pomocníka na to určeného).

Ako si prácu hľadať? Je dôležite spomenúť, že všetci medzinárodný študenti si v Litve budú hľadať prácu, preto nemôžeš strácať čas a musíš byť v teréne, chodiť od dverí k dverám – zo začiatku kľudne aj niekoľko hodín denne. 

Priprav si dobré a silné CV (životopis),  ten budeš mať pripravený už pred príchodom do Litvy s vytlačenými kópiami aspoň 100ks. Nezabudni do CV vložiť svoju fotografiu, ide o vzájomnú výmenu pričom zamestnávateľ hľadá niekoho, kto mu je sympatický a s kým sa vie porozprávať. 

Pokiaľ sa necítiš komfortne v komunikovaní v angličtine, skús mesiac dva počkať a prácu si hľadať až následovne. 

Prácu si môžeš hľadať aj po reštauráciách, kaviarňach, obchodných domoch, trhoch ale taktiež na párty. Áno, znie to smiešne, ale nie jeden študent si našiel starších kamarátov, ktorí v Litve žijú už pár rokov. Oni mu následne prácu dohodnú bez toho, aby si o ňu vôbec požiadal. V zahraničí nie je nič dôležitejšie ako kontakty, preto ti vrelo odporúčame sa socializovať! 

Skorší príchod pred celou hordou študentov, ktorá príde do Belgicka tesne pred začiatkom školského roka je dobrý nápad. Môžeš prísť o 2 týždne skôr a začať usilovne hľadať.

Bezplatna konzultacia StudyCare

Chcem sa prihlásiť

Gratulujeme! Nadobudli ste podstatné informácie, ktoré nám umožňujú začať s riešením vašej prihlášky.

VSTUPNÁ BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA

Čo a kde máš záujem študovať? Na konzultácií ti najdeme najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné pre tvoju úspešnú prihlášku.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.