UBYTOVANIE A PRÁCA - Dánsko
V prvej polovici stránky sa pozrieme na tématiku ubytovania. Následne nižšie sme pre teba rozpísali podrobné informácie o práci v Dánsku.
Nájsť si ubytovanie a následne prácu sú prvé základne kroky k úspešnému osamostatneniu

Ubytovanie

V Dánsku nie je bežné zo strany školy poskytovať študentom ubytovanie. Nikdy to nerobili a nemajú to v pláne ani v budúcnosti. Existuje pár výnimiek, no nie je to úplne bežné (aj v takomto prípade sa internát nenachádza v areáli školy ale v rozumnej dostupnosti do školy či už bicyklom alebo hromadnou dopravou). Preto sa na takúto možnosť nebudeme spoliehať a prejdeme si spoločne reálnejšie možnosti. 

Ako agentúra ťa nasmerujeme ako a kde hľadať ubytovanie. Samotný proces je už v tvojich rukách. Ak to s vysokou školou myslíš vážne tak veríme, že táto výzva ti nebude robiť najmenší problém.

Nájsť si ubytovanie nie je jednoduché. Niektorí študenti si ho nájdu za pár dni, no iný zúfajú takmer do posledného dňa pred nástupom na školu. Nie je to bežné, ale stáva sa taktiež že študenti nenastúpia od prvého dňa, lebo nemali kde bývať. Preto túto záležitosť netreba podceňovať! 

Tu je pár tipov na to ako si nájsť ubytovanie včas: 

 • využi všetky dostupné online portály ktoré ti krajina ponúka pre hľadanie ubytovania. 
 • pridaj sa do všetkých skupín na Facebooku typu Accommodation in Denmark, Accommodation in (mesto), International students, Roommate Denmark atď.. (na FB stránkach však dávaj extra pozor na vymyslené ponuky, dopytuj si kontrakt, fotky, prípadne stretnutie s osobou). Takýmto spôsobom ľahko odhalíš podvodný príspevok, ktorý len vymáha peniaze za predčasný depozit alebo nájom vopred. 
 • napíš škole ohľadom ponuky ubytovania a informuj sa, či náhodou nemajú s niekým spoluprácu alebo nevedia o nejakej možnosti ubytovania.
 • naším študentom pomáhame taktiež prepojením sa na študentov, ktorí idú do toho istého mesta (nielen že budete hľadať dvaja ale taktiež ušetríš nakoľko si viete nájom rozdeliť). 
 • rozpošli ponuky na viacero ubytovaní naraz. Nečakaj nevyhnutne na to čo ti odpovie ubytovanie A kým oslovíš ubytovanie B.
 • nečakaj na podmienečné prijatie. Samozrejme pokiaľ ho nemáš, nič nepodpisuj ani neplať žiadne zálohy. Ubytovanie si hľadať ale už môžeš. Následne vysvetli prenajímateľovi kedy budeš môcť prenájom uhradiť.
 • hľadať môžeš taktiež až osobne po príchode do Dánska. Ubytovať sa môžeš jednoducho najskôr v hoteli, prípadne v lacnej alternatíve hostelu Danhostel a hľadať ubytovanie priamo na mieste. Ostatné možnosti hľadania až na mieste predstavujú stránky Airbnb alebo Couchsurfing.
 • ďalšia možnosť je skúsiť nájsť spolubývanie cez findroomate. Táto stránka ponúka množstvo možností aj v Dánsku.
 • ostatné obľúbené stránky pre hľadanie ubytovania a taktiež vzory zmlúv + množstvo iných rád nielen pre ubytovanie ti zašleme v správny moment pred odchodom. 

V Dánsku máš všeobecne 3 možnosti z ktorých si môžeš vybrať. My odporúčame rozhodiť sieť na všetky 3 a zistiť aké máš možnosti. 

Školské internáty

 • Školské internáty v Dánsku nie sú úplne bežné ale niekedy ti ich školy vedia poskytnúť. Nič nedáš za to, že skúsiš napísať priamo na školu a informuješ sa.
 • pokiaľ ti škola poskytne možnosť ubytovania sa v ich internátoch, nemusíš sa obávať kvality ubytovania ako na Slovensku. Školské internáty sú vysoko kvalitné a moderné so spoločenskými priestormi, TV room, spoločenskými hrami, často krát dokonca aj biliardom alebo vlastným barom pre prípadne party. 
 • Ubytovanie ťa mesačne vyjde od 1500 (200€) do 2500dkk (350€). Záleží to od štandardu od toho, či sa budeš hlásiť na jednolôžkovú alebo dvojlôžkovú izbu.

Študentské bytovky (Internáty / Kollegium)

 • takáto možnosť ubytovania je v Dánsku medzi študentami extrémne obľúbená. Dopyt je citeľný na developerských projektoch všade po Dánsku.
 • ubytovanie je v bytovkovom komplexe v ktorom sa môžu ubytovať len študenti. Ceny za takéto ubytovanie sú výhodnejšie ako u súkromných prenajímateľov alebo v školských internátoch. 
 • bytovkový komplex je designovaný formou internátu. Väčšinou ponúka totožné izby bez rozdielu veľkosti alebo vybavenia. Nájdeš tu aj common roomky (vhodné pre párty, oslavy, posedenie), ktoré si môžeš rezervovať buď bezplatne alebo za malý poplatok. 
 • cena sa pohybuje od 4000 do 6000dkk, záleží od lokality 
 • byty sú s rozlohou +- 50m2 a sú designované pre 2 osoby 
 • každý byt ma vlastnú kúpeľnú, kuchyňu a 2 izby (nie nevyhnutne uzatvorené).
 • byty sú nezariadene (okrem kúpeľne a kuchyne), preto je potrebné si zaobstarať vlastný nábytok čo nie je žiadny problem (viac sme o tom písali v sekcií – financovanie a náklady) 
 • do Googlu jednoducho zadaj mesto v ktorom chceš študovať a pridaj kollegium. Odporúčame nielen poslať mail ale taktiež rovno zavolať, nakoľko nie vždy na maily odpisujú. 

Privátne ubytovanie

 • je taktiež bežná forma ubytovania pre študentov a taktiež veľmi obľúbená. Či skončíš na internáte, v študentskej bytovke alebo na private je o tom, kto sa ti ozve skôr. Všetky 3 majú svoje plusy aj mínusy. 
 • privátne ubytovanie býva vo väčšine prípadov už zariadené a ponúka najširší výber lokalizácií, vybavenia a štandardu. No taktiež býva najdrahší.
 • cenu študenti obchádzajú tým, že sa trošku potlačia a ubytujú jedného niekedy aj 2 ľudí navyše. Toto riešenie je už úzko späté s tvojou komfortnosťou a dohodou s prenajímateľom. 

Pozrite si orientačný list cien ubytovaní v Dánsku podľa typu ubytovania. 

 • jednoposteľová izba/byt 300 – 400€ mesiac 
 • jednoposteľová izba/byt Kodaň 400 – 600€ mesiac
 • dvojposteľový byt 500 – 700€
 • dvojposteľový byt Kodaň 800 – 1000€
 • Hostel 16€ – 20€ /noc

V Dánsku je úplne bežné zaplatiť záložný depozit za izbu alebo byt. Ceny sa môžu líšiť od štandratu bytu a taktiež od toho či to je kollegiet, súkromný prenajímateľ alebo internát ponúknutý školou. 

Depozity bývajú buď základne okolo 1000€ alebo (čo je viac bežné) bývajú aj v hodnote 3000€, netreba sa však obávať pokiaľ byt vrátite v zachovalom stave tak ti depozit vrátia. 

Každý byt sa po zmene nájomníka podľa dánskych predpisov musí vymaľovať, čo znamená že Vám z depozitu strhnú okolo 100-200€. My v tom však vidíme pozitívum v tom že aj vy prídete do čistého a vymaľovaného bytu v ktorom strávime niekoľko rokov života. 

 • Depozit Kollegiet 

V prípade kollegiet sa o tento depozit netreba obávať, pri odchode z bytu si prejdete s landlordom stav bytu a na všetkom sa spoločne dohodnete. Pokiaľ bude byť nepoškodený a čistý tak je samozrejmosťou že ti nebude účtovaná žiadna zrážka z depozitu. Odporúčame si však aj v takomto bezpečnom prístupe pofotiť všetky nedostatky a poruchy na byte hneď po príchode aby ste neboli zbytočne účtovaní za niečo čo bolo poškodené už pred Vami. 

 • Depozit prenajímateľ

Pozor si treba dávať pri súkromných prenajímateľoch, u tých sa môže depozit líšiť avšak v tomto prípade prenájmu si treba vždy poriadne byt prezrieť aj s prenajímateľom a kludne aj pred ním všetky nedostatky a chyby pofotiť a spísať tak aby v prípade špekulácie pri odovzdaní bytu nemal priestor účtovať za čokoľvek chybné čo bolo v byte pred Vami (nikdy neviete na akého majiteľa bytu natrafíte, mali sme prípady kedy mali študenti veľmi dobrý vzťah a taktiež prípady kedy sa prenajímateľ pokúsil účtovať za niečo vymyslené). 

 • Možnosť preplatenia depozitu štátom

Bohužiaľ prvému depozitu sa nevyhnete, avšak v prípade záujmu o dodatočné pre-financovanie depozitu alebo v prípade sťahovania sa do iného bytu a splácanie depozitu budete mať v Dánsku avšak až po obdŕžaní CPR čísla možnosť dať si preplatiť depozit štátom, v tomto prípade nemusíte zaplatiť za depozit vopred ani cent, zaplatíte až štátu rozdiel účtovaný pri odovzdaní bytu za poškodené veci prípadne maľovanie. 

Počítať môžete s extra náklady pri Kollegiet za:

 • pranie – väčšinou byty nemajú svoje práčky ale spoločne práčovne niekde na prízemí kde si nastavíte pranie za 15-20dkk (2-3€) 
 • okrem toho sa platí elektrina a voda ktoré vychádzajú cca 40-50€ na osobu mesačne
 • internet býva často krát zahrnutí už v nájme nakoľko majú bytovky vlastného dodávateľa 
 • prípadne prenajatie spoločenských priestorov (ktoré sú často krát aj bezplatné) stačí si ich rezervovať.

Prenájom u súkromníka:

 • nevieme posúdiť nakoľko záleží od ponuky, pračka aj všetko potrebné pre domácnosť väčšinou býva súčasťou vybavenia nakoľko byt neje súčasťou žiadneho väčšieho komplexu v ktorom by mohla byť poskytnutá alternatíva. 

Práca v Dánsku

Po brigáde popri škole v zahraničí je obrovský dopyt v akejkoľvek krajine. Všetci študenti majú záujem zarobiť si extra peniaze vo veľmi dobre pracovne ohodnotených krajinách. Dánsko nie je výnimkou, dokonca v prípade ak pracuješ tak ťa štát podporí extra 750 eurami. To nie je vôbec málo, po sčítaní tvojich príjmov (platu + podpory) zarobíš viac ako väčšina zamestnancov na Slovenku, pričom na pokrytie nákladov v Dánsku ti stačí zhruba okolo 600€

Veľa informácií? Spoločne to všetko zvládneme, na všetko ťa pripravíme a z Dánska nás budeš môcť samozrejme kedykoľvek kontaktovať, sme tu pre našich študentov. 

Finančná podpora SU je jednou z najväčších výhod štúdia v Dánsku (je to super benefit no nemali by ste tam ísť študovať len kvôli tomu) štúdium a vzdelávací system by mal byť na prvom mieste. 

Tu sú 3 základne podmienky ktoré musíte splniť preto aby ste SU dostali:

 • musíte byť občanom EU.
 • musíte byť študentom denného štúdia na vysokej škole v Dánsku.
 • musíš pracovať minimálne 10-12 hodín do týždňa (po skúsenosti je jedno koľko odpracuješ týždenne, dôležité číslo je výsledný počet odparovaných hodín za mesiac ktorý by mal byť nad 42-48 – záleží od platu). 

SU Prihláška:

Po nájdení si práce vyplníte jednoduchú prihlášku na SU a budete čakať. Potvrdenie prihlášky trvá cca 2 mesiace, dobrou správou však je že SU dostanete vyplatené spätne, čo znamená že sa počíta prvý deň kedy ste podali prihlášku. 

Prihláška môže byť taktiež zakmitnutá v prípade nesplanenia podmienky alebo zlého vypísania, v každom prípade odporúčame prihlášku vyplňovať v škole s asistenciou internacionál Officu ktorý ma aktuálne informácie k podmienkam a prihláške. 

Tvoj študentský plat sa bude pohybovať v rozpätí od 12 do 20€ za hodinu pričom najviac bežné študentské práce sú: 

 • runnner (zberač pohárov v bare)
 • pomocník v kuchyni
 • dishwasher 
 • upratovanie (väčšinou hotely alebo spoločenské priestory) 
 • roznášač letákov
 • vodič (napr. food delivery)

Z tvojho príjmu budeš platiť daň 

 • dobrá správa je že SU 750€je už po dani.
 • daň v Dánsku je pomerne vysoká a je 38% pričom však máš nárok na aplikovanie Tax A-karty z ktorej máš každý rok niekoľko 10 000dkk ktoré budeš daniť len 8% (túto kartu bude mať elektronický aj tvoj zamestnávateľ, ten uvidí koľko dane ti má strhávať).
 • netreba sa pozerať na platenie dani v Dánsku na niečo nezvyčajné, celý štát ponúka silne sociálne zabezpečenie, štátne služby, bezpečnosť, čistotu, vzdelanie, kultúru a všetko potrebne práve skrz platenie dani od občanov pre slušné a dôstojné spolunažívanie.
 • raz za rok ti príde vyjadrenie z daňového úradu pričom obdržíš preplatok alebo budeš musieť uhradiť nedoplatok na dani ktorá sa vypočíta na základe zaplátanej dane počas celého roka.

V prvom rade ak si chceš nájsť prácu a aplikovať na tvoju pracovnú zmluvu aj SU je potrebné vybavenie pracovného povolenia. Takéto povolenie dostáva človek ktorí príde do Dánska a má vybavenú prácu preukázateľnú zmluvou alebo príde za štúdium a dokáže preukázať potvrdenie o prijatí (to jen náš prípad). S takýmto potvrdením pôjdeš na miestny úrad, často krát sa to vybavuje aj priamo na škole a prihlásiš sa na Residence Permit (trvalý pobyt) s ktorým dostaneš aj svoje CPR číslo (niečo ako náš občiansky preukaz).

Následne počkáš cca mesiac až dva (študentov pri tomto vybavovaní uprednostňujú) a zriadiš si bankový účet na ktorý ti bude zamestnávateľ posielať výplatu. Keď už máš účet aj CPR číslo, zamestnávateľ ti vie poskytnúť konkrétnu zmluvu a ty si vieš následne podať prihlášku o SU.

Ako si prácu hľadať? 

Je dôležite spomenúť, že všetci si v Holandsku budú hľadať prácu, preto nemôžeš strácať čas a byť v teréne, chodiť od dverí k dverám, zo začiatku kludne niekoľko hodín denne. 

Priprav si dobré a silné CV (životopis),  ten budeš mať pripravený už pred príchodom do Dánska s vytlačenými kópiami aspoň 100ks. Nezabudni do CV vložiť svoju fotografiu, ide o vzájomnú výmenu pričom zamestnávateľ hľadá niekoho kto mu je sympatický a s kým sa vie porozprávať. 

Pokiaľ sa necítiš komfortne v komunikovaní v angličtine, skús mesiac dva počkať a prácu si hľadať nasledovne. 

Prácu si hľadať po reštauráciách, kaviarňach, obchodných domoch, trhoch ale taktiež na párty. Áno, znie to smiešne ale nie jeden študent si našiel starších kamarátov ktorí v Dánsku sú už pár rokov, ktorí mu následne prácu dohodili bez toho aby si o ňu vôbec požiadal. V zahraničí neje nič dôležitejšie ako kontakty preto ti vrelo odporúčame sa socializovať! 

Skorší príchod pred celou hordou študentov ktorá príde do Dánska tesne pred začiatkom Septembra je možno dobrý nápad prísť o 2 týždne skôr a začať usilovne hľadať. 

Študuj dánčinu. Väčšina Danov síce plynule hovorí po anglický no nezabúdaj že si v Dánsky hovoriacej krajine. Dani radí vidia snahu a určite ocenia keď sa študent snaží komunikovať a naučiť po dánsky. Štát ti ako študentovi ponúka lacné kurzy dánčiny na ktorý ak to s pracou myslíš vážne sa odporúčame prihlásiť.

Vyššie sme spomínali dobre sociálne zabezpečenie v Dánku, dajme si teda 3 príklady ktoré nás a našich študentov v Dánsku počas štúdia šokovali. 

Holiday money / FeriePenge

Tvoj zamestnávateľ ti bude z každej výplaty odkladať isté % (zo zákona) na dovolenku na ktorú máš nárok aj ako brigádnik. Je to niečo ako u nás kedy ma zamestnanec za rok na 20 – 25 dni dovolenky, v dánsku to funguje úplne rovnako, akurát vám za dni čerpania dovolenky zaplatia extra našporené peniaze určené na dovolenku (to či pôjdete reálne na dovolenku je už na vás, peniaze dostanete tak či tak, stačí si ich vypýtať). Pri študentskom pomere zárobku a odpracovaných hodín to môže byť čokoľvek od 500 do 1500€.

Preplácanie cesty do práce 

Pokiaľ musíte dochádzať do práce nad vzdialenosť 15km tak vám štát zaplatí za každý navyše km 0,30€, ak vzdialenosť prekračuje už 25km tak je to 0,50€ za každý kilometer (km a € sa mohli medzičasom zmeniť). Takýmto spôsobom ľudia ktorí dochádzali väčšiu vzdialenosť za prácou dostanú na konci roka niekoľko tisíc v benefitoch sociálne pomoci. 

Podpora v nezamestnaní

Po ukončení AP degree ste oficiálne dosiahli titulové vzdelanie a teda pokiaľ nepokračujete na TopUp tak si pravdepodobne budete hľadať prácu, avšak po dobu pokiaľ si prácu reálne nájdete, budete mesačne dostávať okolo 1200€ po dani v rámci podpory v nezamestnanosti a dokonca vám štát bude pomáhať nájsť si prácu. 

Bezplatna konzultacia StudyCare

Chcem sa prihlásiť

Gratulujeme! Nadobudli ste podstatné informácie, ktoré nám umožňujú začať s riešením vašej prihlášky.

VSTUPNÁ BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA

Čo a kde máš záujem študovať? Na konzultácií ti najdeme najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné pre tvoju úspešnú prihlášku.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.