SYSTEM A SCHÉMA VZDELÁVANIA - Litva
LITVE JE UNIkát! ISM škola ponúka DOUble degree, čo to je?
System vzdelavania Litva

Double Degree je unikátný vzdelávaci systém ktorý študentovi umožnuje študovať na 2 vysokých školách a ukončiť tak vzdelanie až s dvoma titulmi! Tento systém bol a stále je veľmi obľúbený na UK Univerzitách ktoré sa však bohužiaľ po Brexite stali finančne veľmi náročnými. Super alternatívú double degre ponúka škola ISM v Litve kde máš možnosť študovať na TOP 1. Business škole Litvi po dobu 2 rokov a následne pokračovať a dokončiť si štúdium svojho odboru na jednej z ich taktiež prestížných business partnerských škôl v Nórsku (na škole BI – Norwegian Business School) alebo vo Francúzsku (na školách KEDGE Business School alebo INSEEC Grande Ecole). 

Aby ste sa mohli prihlásiť na double degree program a pokračovať tak z ISM na školu buď to do Nórska alebo Franzúzska, je potrebné vybrať si správy odbor!

BI – môžeš pokračovať po ukončení 2. ročníka na odbor  International Marketing and Management alebo Financial Economics ak študuješ na ISM relevantý odbor pre pokračovanie.

INSEEC – môžeš pokračovať po ukončení 2. ročníka na odbor  International Marketing and Management ak študuješ na ISM relevantý odbor pre pokračovanie.

KEDGE –  môžeš pokračovať po ukončení 2. ročníka na odbor  International Marketing and Management alebo Global Leadership and Strategy ak študuješ na ISM relevantý odbor pre pokračovanie.

Samozejme na double degree nastúpiť pokiaľ nechceš nemusíš. Možno už teraz vieš že double degree nechceš, v takomto prípade začneš a doštuduješ na škole ISM. Môže sa tiež stať že teraz o double degree záujem maš, o 2 roky neskôr keď už budeš v Litve možno záujem skrz rôzne situácie mať nemusíš, nastúpiť teda samozrejme nebudeš musieť. 

POZOR! Študenti ktorí na ISM študujú International Business Communication majú double degree POVINNÝ! Školy v zahraničí vyučujú tak aby ste s vyštudovaným diplomom dosiahli tiež potrebné vedomosti v obore a preto pokiaľ študuješ International Business Communication, dáva zmysel aby ste počas štúdia Internationa Business Communication skúsili na vlastnej koži.

Master degree je totožný s tým, ako ho poznáme aj u nás na Slovensku. V Litve taktiež trvá 2 roky a je ukončený dosiahnutým titulom MA alebo MSc (pre science odbory). Predošle akademické úrovne ako Bsc, BA, BEng ponúkali širší záber v oblasti štúdia pričom Master degree sa väčšinou špecializuje už na niečo konkrétnejšie. 

Na škole ISM máš možnosť študovať MA degree bez možnosti double degree alebo taktiež s možnosťou double degree pričom škola spoluprácuje s univerzitou Illinois Institute of Technology v USA kde môžete vyštudovať MA degree obor in Innovation and Technology Management, štúdium je online.

Systém vzdelávania:

Školstvo Litvi je výrazne odlišné od toho nášho. Narozdiel od memorovania sa teórie budeš kombinovať teóriu priamo s praxou skrz rôzne projekty pre konkretne firmy. Zmenu uvidíš všade. Takáto forma vzdelávania je výrazne atraktívnejšia, nakoľko si vyžaduje aj kreatívne myslenie. Pozrime sa na pár faktov, ktoré v Litve pri vzdelávaní zažiješ. 

Ako bude vyzerať tvoj týždenný rozvrh a koľko toho budeš mať? Počas štúdia akéhokoľvek predmetu budeš mať za 1 semester cca 5 – 7 predmetov. Každýz nich sa bude skladať z 10 vyučovacích hodín.

Počet študentov si nepredstavuj ako u nás (v rámci nejakej veľkej auly, kde je cez 150 študentov). V Litve vás bude v triede okolo 30 a s profesormi si budete tykať a oslovovať sa menami. Táto forma vyučovania je skôr podobná naším stredným školám ako vysokým. 

Do dňa má väčšina programov maximálne 2 hodiny (jedna do obeda a druha po obede). Samozrejme budeš mať dni, kedy budeš mať len 1 hodinu a taktiež budú dni, kedy nebudeš mať hodinu žiadnu. 

Okrem predmetov budeš každý semester pracovať aj na semestrálnom projekte. Tem sa považuje za predmet ako taký. Budeš v tíme 4-5 ľudí riešiť problem statement nejakej firmy, ktorú vám buď zadá škola alebo budete mať priestor osloviť na trhu aj vy. Z tohto semestrálneho projektu býva na konci semestra skúška. Viac o skúškach si napíšeme v ďalšej sekcií. 

V Litve na škole ISM Business škole nie je školstvo orientované na teoretickú výučbu. Samozrejme, že sa teóriu budeš musieť naučiť tiež, aby si rozumel problematike. Avšak problematiku budeš riešiť kreatívnymi návrhmi. Riešenie je na tebe a tvojich vedomostiach. Vedia že takouto formou vyučovania sa priblížiš k reálnemu životu výrazne viac ako skladaním skúšky na základe len konkrétnej otázky a odpovede.

Na skúške nikdy nedostaneš otázku „napíš nám poučku o tom čo je ekonomika“. Budú po tebe chcieť vypracovanie zadania aplikovaného na nejakú firmu. Na takúto otázku ti internet odpoveď nedá, pretože neexistuje. Môžeš si pomôcť poznámkami alebo internetom. Žijeme v dobe, ktorá nám ponúka rýchly pristup k informáciam. Prečo ho nevyužiť? 

Na záver je dôležite povedať že v tejto krajine neexistuje nespočetné kvantum zápočtov, náhodných písomiek a skúšok.

Zatiaľ čo tvoji rovesníci budú sedieť za knihami a učiť sa teóriu, ty budeš získavať reálne skúsenosti v obore vo firme počas stáže.

To či stáž budeš mať povinnú záleží od odboru na ktorý sa prihlásiš, viac sa o tom môžeme porozprávať na našej bezplátnej konzulátií na ktorú sa môžeš ptihlásiť jednoducho TU.

To znamená, že po dokončení bakalára budeš mať pracovnú skúsenosť v obore. Dá ti to obrovské výhody na pracovnom trhu. Často  sa stáva aj to, že si firmy zamestnajú takýchto stážistov. V akej firme a dokonca kde si stáž nájdeš je už na tebe. 

Bakalárske štúdium v Litve na škole ISM stojí 2790eur za semester, 3255eur za semester za program Enterpreneurship and Innovation (je drahší pretože je kratší – študuje sa len 3 roky, ostatné 3,5) MA degree stojí od 2750 až po 3666eur za semester.

POZOR! Máš možnosť dostať výhodný SCHOLARSHIP! Tým že sa budeš hlásiť cez StudyCare máš automatický zľavu na celé štúdium 10%!

Okrem týchto 10% Scholarship ktoré ti vybavíme sa vieš prihlásiť tiež na extra posúdenie pričom vieš dostať scholarship až do výšky 100%.

Škola bude posúdzovať tvoj priemer známok zo SŠ, budú si s tebou chcieť zavolať v rámci motivational interview a taktiež si napíšeš entry test, na základe týchto 3 hodnotení ti škola pridelí výšku % možného scholarshipu! 

Bezplatna konzultacia StudyCare

Chcem sa prihlásiť

Gratulujeme! Nadobudli ste podstatné informácie, ktoré nám umožňujú začať s riešením vašej prihlášky.

ISM

ISM University of Management and Economics sa nachádza v litovskom meste Vilnius a získala ocenenie ako jedna z najlepších obchodných škôl. Táto vysokoškolská inštitúcia spolupracuje s poprednými obchodnými školami v USA, Nórsku a Francúzsku. Ak sa rozhodneš študovať na ISM, budeš mať možnosť absolvovať Double Degree program a získať až dva cenné diplomy.

31% – ISM študenti zarabajú takmer o 1/3 viac už po 2 rokoch v práci ako iný absolventi pracujúci v tom istom priemysle a na tej istej pozícií (ISM’s stats based on STRATA, 2019) 

98% – absolvenov by odporučilo ISM príbuzným alebo priateľom (ISM Graduate Survay, 2019)

42% – učiteľov je zo zahraničia 

98% – absolventov sa zamestnalo v priemysle na pozícií podľa svojích predstav a podľa ich odboru štúdia z ISM. (ISM Graduate Survey, 2019)

1/3 absolventov ma vlastný business (ISM Graduate Survey, 2019)

TOP 1 – ISM bola ohodnotená ako najlepšia business škola Litvi podľa Eduniversal’s Business Schools Ranking

Vilnius – ohodnotený medzi top 10 najviac priateľskými mestami na život a na usadenie (Lonely Planet, 2020)

TOP 20 – Vilnius ma boomojucí trend na scene start-upov, mesto získalo cenu TOP 20 Tech Cities of the Future. (Financial Times, 2020)

4x – toto je hodnota o koľko vychádza lacnejšie prenájom bytu v porovnaní s Londýnom (Numbeo, 2020)

TOP 11 – jednoduché začiatky a možnosti podnikania, Vilnius sa umiestniil na 11. mieste (World Bank, 2020)

Vstupná bezplatná konzultácia

Čo a kde máš záujem študovať? Zavoláme si a nájdeme spolu tie najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné k tvojej úspešnej prihláške.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.