Financovanie a Náklady Veľká Británia

Koľko si v krajine dokážeš zarobiť a koľko naopak minieš mesačne na životne náklady? Koľko stojí škola a ako ju splácať? 

Vzdelanie a rozvoj osobnosti je najlepšia investícia ktorú môžeš vôbec učiniť.

Je dôležité pripomenúť, že sa po BREXITE výrazne zmenili možnosti financovania štúdia vo Veľkej Británii! 

Množstvo odborov zdraželo na cenovú úroveň mimo EU štátov, a zároveň EU študenti stratili možnosť financovania štúdia s výhodnou študenstkou pôžičkou poskytovanou vládou!

Ešte donedávna (pred BREXITOM) patrila Veľká Británia medzi lukratívnu a cenovo dostupnú krajinu do ktorej odchádzalo ročne tisíce študentov. Štúdium síce bolo spoplatnené aj vtedy (£9.250 ročne pre Undergraduate pre EU študentov a takisto pre domácich študentov). Študenti mali možnosť požiadať o financovanie skrz výhodnú pôžičku ktorá bola poskytovaná vládou. 

Po BREXITE je tomu však koniec, od Septembrového nástupu 2021 všetci EU študenti spadajú do kategórie medzinárodných študentov čo ovplyvní výšku školného a takisto možnosť výhodného financovania štúdia pôžičkou.

Štúdium vo Veľkej Británií ostáva v merítku celosvetovo vyhladavanou destináciou zahraničných študentov aj nadalej práve vďaka nezmenenou kvalitou a atraktivitou prestížneho medzinárodne uznávaného diplomu. Krajina sa však stala cenovo nedostupnejšia pre EU študentov. 

Výnimku, a teda nárok financovať štúdium metódou ako bola pred BREXITOM majú študenti ktorým bol udelený EU PRE-settled status, viac o ňom si povieme v odstavci nižšie.

 

Tento status udeluje držitelovi rovane práva aké majú britskí občania. Študent si o takýto status môže požiadať a nadobudne možnosti z pred BREXITU. V prípade ak vám bude takýto status udelený, môžete zotvrvať neobmedzene na území Veľkej Británie až po dobu 5 rokov. Taktiež tu môzete študovat a pracovať za nezmených podmienok ako britskí občania z pred BREXITU! 

O EU pre-settled status si môže požiadať ktokoľvke, kto strávil na území Veľkej Británie minimálne jeden deň za poseldných 6 mesiacov! Nejedná sa o žiadnú komplikovanú žiadsoť. Vybavíte ju online a je dokonca zdarma. Stačí len dokázať pobyt minimálne jedného dňa na územi Veľkej Británie, pričom rozhodnutie dostanete pomerne rýchlo (trvá 5-30 dní). 

V StudyCare ti samozrejme s radosťou so všetkým poradíme a pomôžeme, stačí nám napísať alebo zavolať TU a všetko s tebou preberieme. V prípade ak máš nárok na pre-settled status, bola by škoda toho nevyužíť.

Následne ti vysvetlíme aké super výhrady ním môžeš získať a taktiež ako budeš splácať výhodnú pôžičku ktorú si zobralo už 100 tisíc študentov. 

 

Na začiatok je dôležité napísať že ceny služieb, potravín, nájmu a iného tovaru sa môžu líšiť podľa toho, v ktorom meste bývaš. Samozrejme väčšie mesta ako Londýn alebo Birmingham sú drahšie (Londýn je najdrahší, pri nájomnom to môže byť aj plus 40% z ceny ktorá je uvedená nižšie v liste mesačných nákladov)

Potraviny sú v zahraničí ironický cenovo porovnateľne s tými našimi, pritom plat už nie. 🙂 Nájdete tu množstvo potravín dokonca o 10% lacnejších ako u nás, a samozrejme drahších o 10-20%.

Ceny v reštauráciách:

Pivo -4,5€, Cola -1,5€, Káva -2,5€, McMeal -7€, Obed -12€

Ceny v Obchode:

Mlieko -1€, Chlieb čerstvý -1,13€, Vajcia 12ks -2,16€, Ryža 1kg -1,09€, Kuracie stehná kg – 6,5€, 1kg Jabĺk -2,04€, Banány 1kg -1.26€, Zemiaky 1kg -1,36€, Cibuľa 1kg – 1,13€, Pivo plechovka – 0,30€

Ceny mestskej dopravy:

Jednosmerný lístok – 2,8€ s možnosťou prestupu do 20minút, Mesačný lístok -73€, Benzín 1l – 1,44€

Iné náklady a príjmy:

Paušál neobmedzené volania a 10-15GB dát sú výrazne lacnejšie ako u nás 10-20€, paušál neobmedzené všetko cca 30€, Fitness členstvo 20-30€, Bowling 1 hráč cca 10€ hodina, Tenisový kurt cca 12€ hodina, Kino 10€, Priemerná čistá mzda 2200€, manažérske mzdy sú 3000-3500€+ mesačne

LIST MEsačných Nákladov Vo Veľkej Británii:

1. Nájomne (vrátane energií a internetu) - 350 - 700€

2. Strava - 200€

3. Doprava - 50€ / 0€ s bicyklom

4. Voľný čas - 100€

5. Extra náklady - 100€ (individuálne)

6. Paušál - 20€

Spolu 800 / (Londýn cca 1000€)

Predpokladane náklady boli navrhnuté na základe reálnych skúsenosti so životom vo Veľkej Británií v meste Coventry študentom na škole Coventry University. Prihodili sme dokonca extra 100€ nakoľko sa niektorým kúskom oblečenia len ťažko odoláva :). 

Ak počítame brigadný plat od 10 do 20€ z práce ktorú si doporučujeme násjť krát hodiný ktoré ste ochootný mesačne odpracvoať vyjde nám táto krajina ako finančne prijateľná pre kohokoľvek kto je ochotný pracovať popri škole.

Náklady v škole:

Jediné náklady spojené s vyučovaním ktoré ti vzniknú, je zaobstarať si notebook ktorý pravdepodobne už teraz máš, a taktiež zaobstarať si učebnice, ktoré si často krát študenti zoženú medzi sebou vo formách PDF zadarmo. My ti však učebnice odporúčame reálne kúpiť (záleží samozrejme na tvojej preferovanej forme vzdelávania).

CHCEM SA PRIHLÁSIŤ