Financovanie a náklady - UK
Vzdelanie a rozvoj osobnosti je najlepšia investícia, ktorú môžeš vôbec učiniť.

Je dôležité pripomenúť, že sa po BREXITE výrazne zmenili možnosti financovania štúdia vo Veľkej Británii! 

Množstvo odborov zdraželo na cenovú úroveň mimo priemer štátov EU. Zároveň EU študenti stratili možnosť financovania štúdia s výhodnou študentskou pôžičkou poskytovanou vládou!

Ešte donedávna (pred BREXITOM) patrila Veľká Británia medzi lukratívnu a cenovo dostupnú krajinu do ktorej odchádzali ročne tisíce študentov. Štúdium síce bolo spoplatnené aj predtým (£9.250 ročne pre Undergraduate EU študentov a domácich študentov). Študenti mali možnosť požiadať o financovanie skrz výhodnú pôžičku, ktorá bola poskytovaná vládou. 

Po BREXITE je tomu však koniec. Od septembrového nástupu 2021, všetci EU študenti spadajú do kategórie medzinárodných študentov. To ovplyvnilo výšku školného a takisto možnosť výhodného financovania štúdia pôžičkou.

Štúdium vo Veľkej Británií však aj naďalej ostáva v merítku celosvetovo vyhľadávanou destináciou zahraničných študentov. Je to vďaka nezmenenej kvalite vyučovania a atraktivite prestížneho medzinárodne uznávaného diplomu. Krajina sa však stala cenovo nedostupnejšia pre EU študentov. 

Výnimka- vzniká nárok financovať štúdium metódou, ako pred BREXITOM a majú ju študenti, ktorým bol udelený EU PRE-settled status. “Pre-settlement status” vo Veľkej Británii je status poskytnutý jednotlivcom, ktorí mali trvalé bydlisko v krajine pred ukončením prechodného obdobia Brexitu.

Na začiatok je dôležité napísať že ceny služieb, potravín, nájmu a iného tovaru sa môžu líšiť podľa toho, v ktorom meste bývaš. Samozrejme väčšie mesta ako Londýn alebo Birmingham sú drahšie. Londýn je najdrahší. Pri nájomnom to môže byť aj plus 40% ceny, ktorá je uvedená nižšie v liste mesačných nákladov.

Potraviny sú v zahraničí ironicky cenovo porovnateľné s tými našimi, pritom plat už nie. Nájdeš tu množstvo potravín o 10% lacnejších ako u nás, ale samozrejme aj drahších o 10-20%.

Ceny v reštauráciách:

Pivo -4,5€, Cola -1,5€, Káva -2,5€, McMeal -7€, Obed -12€

Ceny v Obchode:

Mlieko -1€, Chlieb čerstvý -1,13€, Vajcia 12ks -2,16€, Ryža 1kg -1,09€, Kuracie stehná kg – 6,5€, 1kg Jabĺk -2,04€, Banány 1kg -1.26€, Zemiaky 1kg -1,36€, Cibuľa 1kg – 1,13€, Pivo plechovka – 0,30€

Ceny mestskej dopravy:

Jednosmerný lístok – 2,8€ s možnosťou prestupu do 20minút, Mesačný lístok -73€, Benzín 1l – 1,44€

Iné náklady a príjmy:

Paušál neobmedzené volania a 10-15GB dát sú výrazne lacnejšie ako u nás 10-20€, paušál neobmedzené všetko cca 30€, Fitness členstvo 20-30€, Bowling 1 hráč cca 10€ hodina, Tenisový kurt cca 12€ hodina, Kino 10€, Priemerná čistá mzda 2200€, manažérske mzdy sú 3000-3500€+ mesačne

List mesačných nákladov v UK:

1. Nájomne (vrátane energií a internetu) - 350 - 700€

2. Strava - 200€

3. Doprava - 50€ / 0€ s bicyklom

4. Voľný čas - 100€

5. Extra náklady - 100€ (individuálne)

6. Paušál - 20€

Spolu 800 / (Londýn cca 1200€)

Predpokladane náklady boli navrhnuté na základe reálnych skúsenosti so životom vo Veľkej Británií v meste Coventry. Prihodili sme dokonca extra 100€, nakoľko sa niektorým kúskom oblečenia len ťažko odoláva. 

Ak počítame brigadný plat od 10 do 20€ z práce, ktorú ti doporučujeme násjť x hodiny, ktoré si ochotný mesačne odpracovať, výjde nám táto krajina ako finančne prijateľná pre kohokoľvek, kto je ochotný pracovať popri škole.

Náklady v škole:

Jediné náklady spojené s vyučovaním, ktoré ti vzniknú sú zaobstaranie notebooku, ktorý pravdepodobne už aj teraz máš. Taktiež si budeš musieť zaobstarať učebnice. Často krát si študenti vymenia medzi sebou učebnice vo formách PDF zadarmo. My ti však učebnice odporúčame reálne kúpiť.

Bezplatna konzultacia StudyCare

Chcem sa prihlásiť

Gratulujeme! Nadobudli ste podstatné informácie, ktoré nám umožňujú začať s riešením vašej prihlášky.

VSTUPNÁ BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA

Čo a kde máš záujem študovať? Na konzultácií ti najdeme najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné pre tvoju úspešnú prihlášku.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.