FINANCOVANIE A NÁKLADY - Litva
Vzdelanie a rozvoj osobnosti je najlepšia investícia, ktorú môžeš vôbec učiniť.

Zariadiť si domácnosť bude jeden z tvojich prvých nákladov, ktorým budeš čeliť hneď po príchode do Litvy. Samozrejme to tak nebude, ak si prenájmeš už zariadenú domácnosť. 

Budeš teda potrebovať nejakú posteľ, komodu, možno menšiu skriňu, pracovný stolík, stoličku, lampu, bicykel a podobne drobnosti. Záleží na tom, ako dobre pôjdete vybavení. Ak zle, tak budeš riešiť tiež periny, taniere, príbor, poháre, atď. 

Máme dobre správy. Väčšinu vecí si vieš kúpiť od iných študentov, ktorí buď v Litve končia alebo len vynovujú zariadenie. Je celkom bežné, že študenti si počas svojho pobytu zveľadia domácnosť do štandardov útulného bytu. Takéto veci sa predávajú na Facebook markete a špeciálne vytvorených skupín ktoré sa k tebe určite dostanú (väčšinou stačí zadať názov mesta v ktorom študuješ a pridať market), každé mesto ma svojú skupinu.  Nájdeš tu naozaj rôzné veci za pár €. V príklade je bežne, že nájdeš posteľ za 20€, stolík za 15€, stoličku 10€, skriňu za 20-40€. Samozrejme pri všetkom zaleží, aký nábytok nakupuješ.

Potraviny sú v Litve cenovo porovnateľne s tými našimi, plat je vyšší o cca 20-30%. Nájdete tu množstvo potravín dokonca o 10-20% lacnejších ako u nás. Samozrejme nájdu sa aj potraviny drahšie o 10-20%. 

Medzi lacnejšie značky potravinových reťazcov v Litve patrí LIDL, MAXIMA, NORFA.

Príklady cien konkrétnych potravín si môžeš pozrieť nižšie v sekcií ceny v príkladoch.

Cestovanie do Litvy a náklady spojené s prepravou:

Litva ti ponúka viac možnosti cestovania či už domov alebo na dovolenku. Krajina je pomerne malá a dobre prepojená diaľnicou aj koľajnicami. Letieť budeš teda podľa aktuálnej ponuky leteckých spoločnosti, naši študenti lietajú v roku 2023 priamo z Bratislavy, Viedne, Prahy cez rôzne aerolinky priamo do Vilnius – je len 15 minút vzdialene od mesta (tu sa nachádza škola ISM).  

Letenky ťa môžu výjsť od 15€ do 150€. Záleží to od toho s kým letíš a kedy (počas svatkov sú letenky drahšie, treba si ich  zakúpiť výrazne skôr). Ponuky letov sa sezónne menia. Raz to môže byť let do Prahy za lepšie ceny. O rok bude výhodná zas Budapešť alebo Viedeň.

Doprava v Litve (bežná každodenná):

Záleží na tom, ako ďaleko budeš mať prácu a školu. Pokiaľ sa dá, skús bicyklovať. Pokiaľ bicykel nie je tvojmu srdu blízky alebo budeš cestovať len občas, tak môžeš cestovať autobusom, ktorý ťa jednosmerne vyjde okolo 1€, alebo mesačne okolo 29€.

Na začiatok je dôležité spomenúť, že ceny služieb, potravín, nájmu a iného tovaru sa môžu líšiť podľa toho, v ktorom meste bývaš. Samozrejme väčšie mestá sú drahšie. Vilnius ako hlavné mesto je najdrahšie, máš tu však najviac možnosti brigát a rozmanitosti ponuky zábavy a možnosti. 

Ceny v reštauráciách:

Pivo 3€, Cola 1,4€, Káva 2€, McMeal 5€, Obed 7€, Večera pre dvoch 30

Ceny v Obchode:

Mlieko 0,8€, Chlieb čerstvý 1€, Vajcia 12ks 1,5€, Ryža 1kg 1,4€, Kuracie prsia kg 7€, 1kg Jabĺk 2,3€, Banány 1kg 1€, Zemiaky 1kg 0,5€, Cibuľa 1kg – 0,5€, Pivo fľaška cca 1,2€, Pivo plechovka – 0,40€

Ceny mestskej dopravy:

Jednosmerný lístok 1€ s možnosťou prestupu do 20minút, Mesačný lístok 29€, Benzín 1l – 1,2€

Iné náklady a príjmy:

Paušál neobmedzené volania a 10-15GB dát sú výrazne lacnejšie ako u nás 10-20€, paušál neobmedzené všetko cca 30€, Fitness členstvo 20-30€, Bowling 1 hráč cca 10€ hodina, Tenisový kurt cca 20€ hodina, Kino je lacnejšie cca 8€, Priemerná čistá mzda je ako u nás, manažérske mzdy sú 1400€+ mesačne.

Viac cenových príkladov nájdeš TU.

Čo si môžeš priniesť so sebou zo Slovenska, prines. Pri prvom príchode do Litvy odporúčame prísť buď s rodinou autom alebo prepravcom, ktorý umožňuje prepraviť väčšie batožiny. Nabaľ si so sebou základe veci a základné dlhotrvanlivé potraviny. Neskôr zistíš, ktoré potraviny sa ti oplatí nosiť a ktoré sú v Litve dokonca lacnejšie alebo cenovo podobné. Určite si prines kozmetiku, zásobu liekov, periny (na tie odporúčame odsávacie vaky), základný príbor a kuchynské vybavenie. Podrobný list prvých krokoch v Litve ti zašleme včas pred nástupom na školu. 

Ďalej dokážeš ušetriť so svojou študentskou kartou, ktorú dostaneš v škole. Akceptujú ju kiná, bary, reštaurácie a iné služby. 

V potravinách nájdeš  sekciu potravín, kde nájdeš produkty pred zárukou. Takéto potraviny nájdeš aj o 50% lacnejšie. Určite túto sekciu využívaj. 

Ako sme spomínali vyššie, každé mesto má svoje skupiny v ktorých ponúkajú nábytok, elektroniku, domáce potreby a čokoľvek iné za pár €. Preto si sprav prehľad o týchto skupinách a do každej sa pridaj. 

Stravuj sa doma. Ak chceš naozaj ušetriť, priprav sa na varenie. Ceny služieb v reštauráciách a ceny za jedlo sú naozaj vyššie ako u nás. 

List mesačných nákladov v Litve:

1. Nájomne (vrátane energií a internetu) - 400€

2. Strava - 200€

3. Doprava - 30€ / 0€ s bicyklom

4. Fitko - 20€

5. Voľný čas - 100€

6. Extra náklady - 100€ (individuálne)

7. Paušál - 15€

Spolu 650 / 850€

Predpokladané náklady boli navrhnuté na základe reálnych skúsenosti so životom v Litve a to naším študentom študujúcim na škole ISM v meste Vilnius. Prihodili sme dokonca extra 100€, nakoľko sa niektorým kúskom oblečenia len ťažko odoláva. 

Väčšina študentov si popri škole nájde brigádu a jednoducho tak financuje mesačne náklady z výplaty. Brigádu si tu nieje problem nájsť. 

Náklady v škole:

Jediné náklady spojené s vyučovaním ktoré ti vzniknú sú zaobstaranie notebooku, ktorý pravdepodobne už teraz máš. Taktiež si budeš musieť zaobstarať učebnice. Často krát si študenti vymenia medzi sebou učebnice vo formách PDF zadarmo. My ti však učebnice odporúčame reálne kúpiť.

Okrem týchto nákladov je štúdium spoplatnené (vieš sa ale prihlásiť na scholarship a dostať tak od 10 až do 100% zľavu z výšky školného)!

Bezplatna konzultacia StudyCare

Chcem sa prihlásiť

Gratulujeme! Nadobudli ste podstatné informácie, ktoré nám umožňujú začať s riešením vašej prihlášky.

VSTUPNÁ BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA

Čo a kde máš záujem študovať? Na konzultácií ti najdeme najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné pre tvoju úspešnú prihlášku.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.