FINANCOVANIE A NÁKLADY - Írsko
Koľko si v krajine dokážeš zarobiť a koľko mesačne minieš na životne náklady? Koľko stojí škola a ako ju splácať?
Vzdelanie a rozvoj osobnosti je najlepšia investícia, ktorú môžeš vôbec učiniť.

Je dôležité si pripomenúť, že štúdium na vysokých školách v Írsku je pre občanov z EÚ cenovo veľmi výhodné a dokonca môže byť aj ZDARMA, ak splníš určité podmienky! Školné na verejných školách je hradené írskou vládou. Študenti si platia iba ročný príspevok tzv. ‘Contribution Fee’, ktorý je 3000 EUR. Na tento príspevok ale môžeš získať plný grant, vďaka čomu budeš mať štúdium úplne zadarmo. Na tento grant máš nárok v prípade, že hrubý príjem rodičov, s ktorými žiješ v jednej domácnosti, sa pohybuje pri hranici 50 840 EUR. Ak tvoji rodičia zarábajú pod túto hranicu, tak budeš mať bakalárske štúdium v Írsku úplne zdarma. Mesačné náklady na život nie sú až také vysoké, že by ich študent nedokázal ufinancovať aj sám za pomoci čiastočného pracovného úväzku popri štúdiu.

Študenti z Česka a Slovenska môžu v plnej výške financovať štúdium študentskou pôžičkou poskytovanou írskou vládou. Študenti z EÚ neplatia školné, platia iba ročný príspevok tzv. “Student Contribution Fee” vo výške 3 000 €. Na tento príspevok vo výške 3 000 € môžeš ale získať plný grant (podobný štipendiu), ak hrubý príjem tvojich rodičov nepresahuje 50 840 € ročne (1 240 000 Kč). Ak tvoji rodičia zarábajú pod túto hranicu, môžeš v Írsku študovať bakalára úplne zadarmo.

Študentský finančný grant SUSI (Student Universal Support Ireland) je írsky štátny program, ktorý poskytuje finančnú podporu študentom pre ich vysokoškolské vzdelávanie. SUSI ponúka širokú škálu dotácií, vrátane príspevku na školné, ubytovanie, knihy a ďalšie náklady na štúdium.

Podmienky:

  • Byť občanom Írska alebo krajiny EÚ/EEA/Švajčiarska
  • Byť prijatým alebo zapísaným študentom na plnohodnotný vysokoškolský program
  • Celkový hrubý príjem domácnosti musí byť nižší ako 50 840 €

Ak chcete zistiť, či máte nárok na SUSI, vyplňte  SUSI Eligibility Indicator

Na začiatok je dôležité napísať že ceny služieb, potravín, nájmu a iného tovaru sa môžu líšiť podľa toho, v ktorom meste bývaš. Samozrejme väčšie mesta ako Dublin sú drahšie. Pri nájomnom to môže byť aj plus 40% z ceny, ktorá je uvedená nižšie v liste mesačných nákladov. Ostatné mestá sú si cenovo čo sa nájmu týka veľmi podobné.

 

 

Ceny v reštauráciách:

Pivo – 5 €, Cola – 2,5 €, Káva – 3,5 €, McMenu – 9 €, Obed – 10 – 20 €, Minerálka – 1,5 €

 

Ceny v obchode:

Mlieko – 1 €, Čerstvý chlieb – 2 €, 12 ks vajec – 3,5 €, Rýža 1 kg – 2,5 €, Kuracie prsia 1 kg – 10 €, 1 kg jabĺk – 2 €, 1 kg banánov – 2,5 €, 1 kg zemiakov – 1,8 €, 1 kg cibule – 1 €, Pivo v plechovke – 1,5 €

 

Ceny mestského dopravného:

Jednosmerný lístok – 2,5 € s možnosťou prestupu do 90 minút, Mesačný lístok MHD – 100 € (so zľavami pre študentov), Benzín 1 l – 1,6 €

 

Ostatné náklady a príjmy:

Paušál za neobmedzené volanie a 10-15 GB dát je okolo 25 €, paušál za neobmedzené všetko približne 35 €, členstvo vo fitnescentre 25-35 €, bowling pre 1 hráča približne 12 € za hodinu, tenisový kurt približne 20 € za hodinu, kino je okolo 12 €, priemerná čistá mzda je 2500 €, manažérske mzdy sú 3000-5000 €+ mesačne.

Čo si môžeš priniesť so sebou zo Slovenska, prines. Nabaľ si so sebou základné veci a základné dlhotrvanlivé potraviny. Neskôr zistíš, ktoré potraviny sa ti oplatí nosiť a ktoré sú v Írsku cenovo podobné. Určite si prines kozmetiku, zásobu liekov, základný príbor a kuchynské vybavenie. Podrobný list prvých krokoch v Írsku ti zašleme včas pred nástupom na školu. 

 

Ďalej dokážeš ušetriť so svojou študentskou kartou, ktorú dostaneš v škole. Akceptujú ju kiná, bary, reštaurácie a iné služby.  Ako sme spomínali vyššie, každé mesto má svoje skupiny, v ktorých ponúkajú nábytok, elektroniku, domáce potreby a čokoľvek iné za pár €. Preto si sprav prehľad o týchto skupinách a do každej sa pridaj.  Stravuj sa doma. Ak chceš naozaj ušetriť, priprav sa na varenie. Ceny služieb v reštauráciách a ceny za jedlo sú naozaj vyššie ako u nás. 

List mesačných nákladov v Írsku:

V priemere študent v Írsku utratí medzi 800 až 1000 € mesačne. Táto suma zahŕňa náklady na bývanie (400 – 700 € vrátane nájmu, energií a často aj internetu) a tiež stravu (cca 200 – 300 €). Nájom sa pohybuje v závislosti od lokality medzi 400 až 700 € mesačne za izbu (už zahrnuté sú náklady na vodu, elektrinu, kúrenie a internet). Existujú aj lacnejšie možnosti študentského ubytovania, ktoré sa zvyčajne pohybujú okolo 300 – 400 € mesačne. U ostatných typov bývania, ako je prenájom bytu, môžu byť ceny vyššie ako 700 €/mesiac. Potraviny v Írsku sú všeobecne drahšie alebo cenovo rovnaké než v ČR/ SR. Ceny v supermarketoch sú na podobnej úrovni, ale zelenina, ovocie a mäso môžu byť drahšie. Nákup potravín v supermarketoch a varenie doma je najekonomickejšou možnosťou. Priemerné náklady na potraviny sa pohybujú okolo 200 – 300 €/mesiac a je vhodné hľadať najlepšie ponuky v supermarketoch ako je Tesco, Lidl, Aldi alebo Dunnes Stores. Študentský život si môžeš pokryť z brigády popri univerzite na čiastočný úväzok. Tu nie je problém získať, ani odpracovať. Budeš dostávať minimálne 10,10 € na hodinu.

 

Náklady na univerzite
Jediné náklady spojené s vyučovaním, ktoré ti vzniknú sú zaobstaranie notebooku, ktorý pravdepodobne už aj teraz máš. Taktiež si budeš musieť zaobstarať učebnice. Často krát si študenti vymenia medzi sebou učebnice vo formách PDF zadarmo. My ti však učebnice odporúčame reálne kúpiť.

1. Nájomne (vrátane energií a internetu) - 400 - 700€

2. Strava - 200 - 300€

3. Doprava - 50€ / 0€ bicykel

4. Fitko - 20€

5. Voľný čas - 100€

6. Extra náklady - 80€ (individuálne)

7. Paušál - 20€

Spolu 800 - 1000€

Bezplatna konzultacia StudyCare

Chcem sa prihlásiť

Gratulujeme! Nadobudli ste podstatné informácie, ktoré nám umožňujú začať s riešením vašej prihlášky.

VSTUPNÁ BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA

Čo a kde máš záujem študovať? Na konzultácií ti najdeme najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné pre tvoju úspešnú prihlášku.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.