Financovanie a Náklady Holandsko

Koľko si v krajine dokážeš zarobiť a koľko naopak minieš mesačne na životne náklady? Koľko stojí škola a ako ju splácať? 

Vzdelanie a rozvoj osobnosti je najlepšia investícia ktorú môžeš vôbec učiniť.

Je dôležité pripomenúť že štúdium na Vysokých školách v Holandsku je pre občanov z EU cenovo veľmi výhodne! Študenti zaplatia za školné tak isto ako domáci Holanďania. Štát dokonca podporuje EU študentov výhodne postavenou pôžičkou, stačí splniť jednoduché podmienky.

Školné a mesačné náklady nie je vôbec tak vysoké aby ho študent nedokázal ufinancovať aj sám za pomoci čiastočného pracovného úväzku popri škole. 

Študentská pôžička, taktiež známa v Holandsku aj ako collegegeldkrediet je pôžička výslovne na splácanie školného. 

Túto pôžičku začneš splácať až 2 roky po ukončení štúdia, pričom na splatenie máš až 15 rokov! Samozrejme ak chceš môžeš ju splatiť v jednej splátke, prípadne si nastaviť splácanie na kratšiu dobu (avšak z inflačného hľadiska je 15 ročne splácanie veľmi výhodne). 

Dôležité! Študentská pôžička je vyplácaná mesačne vo výške mesačných poplatkov za štúdium 180,67€. Táto suma bude prevedená automatický na školský účet a teda ti pokryje celú čiastku mesačných poplatkov bez starosti.

Celú pôžičku začneš splácať až po ukončení školy, len v prípade ak zarábaš aspoň minimálnu mzdu (to znamená že v prípade nezamestnania pôžičku nesplácaš.

Podmienky ktoré musíš splniť pre nadobudnutie pôžičky: 

 • musíš byť občanom EU
 • si študentom denného štúdia na holandskej univerzite
 • máš vybavené burgerservicenummer (holandské evidenčne číslo, niečo ako naše ID)
 • máš bankový účet na ktorý ti budú chodiť financie 
 • máš menej ako 30 rokov 

Žiadosť o pôžičku je pomerne jednoduchá, budeš pritom potrebovať len nasledovné:

 • vyplnenú žiadosť
 • kópiu tvojho pasu alebo občianskeho preukazu
 • potvrdenie o prijatí na univerzít
POZOR! V Holandsku môžeš požiadať o extra finančnú podporu / Grant (do výšky až 413€) ktorý v prípade úspešného ukončenia štúdia nemusíš splácať! 

Ide o extra financie ktoré ti ponúka holandská vláda na financovanie doložených nákladov spojených pre s tvojím študentským životom, ide teda o finančnú podporu pre školné, hromadnú dopravu a všeobecnú podporu). EU študenti si môžu taktiež požiadať o príspevok spojený s nákladmi na školu a príspevok na bývanie. O takýto grant sa môžeš prihlásiť až po začatí denného štúdia na holandskej univerzite, budeš k tomu potrebovať nasledovné:
 
 • si z EU
 • študuješ dennú formu štúdia
 • pracuješ minimálne 56 hodín mesačne (14 hodín týždenne) alebo žiješ v Holandsku aspoň 5 rokov
 • máš menej ako 30 rokov
 • tvoji rodičia nesmú zarábať viac ako 40 000€ ročne dokopy
 • po prijatí podpory musíš ukončiť štúdium do 10 rokov
Viac o podmienkach a prihláške o finančnej podpore / štátnom grante si môžeš prečítať na oficiálnej stránke DUO.

Štát ti okrem grantu a výhodnej študentskej pôžičky ktorá ti pokryje študijné náklady poskytuje taktiež extra výhodnú pôžičku tzv. SOFT LOAN ak ju budeš potrebovať za opäť veľmi výhodne podmienky. 

Túto pôžičku budeš splácať len v prípade ak si nájdeš prácu a taktiež len v prípade ak budeš zarábať nad minimálnu mzdu. Na úrokoch nikdy nezaplatíš viac ako len 4% z minimálnej mzdy!

 • Maximálne si môžeš požiadať pôžičku až do výšky 507€ mesačne!
 • Tvoja podpora celkovo (pôžička + grant tak môžu maximálne činiť až 921€ mesačne dokopy pričom grant nemusíš nikdy vrátiť).  
 • túto pôžičku môžeš splácať až neuveriteľných 35 rokov! (čo je z inflačného hľadiska opäť obrovský benefit) 
 • odporúčame túto pôžičku? ak je nutne ju využiť tak určite áno, je to skvelá možnosť ktorú vám ponúka Holandsko nato aby ste vyštudoval prestížnu vysokú školu a uplatnili sa na trhu práce
Samozrejme, celé štúdium dokážeš financovať aj bez nej (ber to len ako výhodnú možnosť -plan B) väčšina študentov volí metódu polovičného úväzku + grant a celé takýmto spôsobom dokážu zvládnuť všetky náklady spojené so štúdium a životom v holandskú, dokonca si dokážu aj niečo ušetriť. 

Štúdium v Holandsku je spoplatnené, avšak po prečítaní tohto odstavca zistíš, že cena za štúdium je prijateľná a veľmi výhodne postavená. 

EU študenti platia 2168€ ročne za bakalársky a magisterský rok štúdia (niektoré magisterské odbory sa môžu cenovo líšiť). 

Holandska vláda sa v roku 2018 rozhodla udeliť finančnú výhodu pre začínajúcich študentov v krajine a to 50% zľavou z ich prvého roku štúdia v tejto krajine. To znamená že za svoj prvý rok na holandskej univerzite zaplatíš len 1084€! Táto výhoda sa vzťahuje len na EU študentov. Mimo EU študenti si za 1 rok štúdia v tejto krajine zaplatia niečo okolo 9000€! 

Takáto 50% zľava je jednorazová, preto pri pokračovaní na Master degree alebo pri zmene školy a zahájenie štúdia odznova ti táto zľava už nebude poskytnutá. Je preto dôležité sa uistiť čo chceš študovať a či ťa to bude baviť, od toho tu sme my, radi ti všetko vysvetlíme, stačí ak nám napíšeš. 🙂 

Školné poplatky sú preto prijateľné a financované bez akéhokoľvek finančného problému študentmi na dennom štúdiu v tejto krajine, príklad financovania mesačných nákladov a príjmov sme rozpísali v tabuľke nižšie. 

Všetko o výhodnej pôžičke sme rozpísali vyššie v sekcií študentská pôžička. 

Pracujúci študenti majú príležitosť cestovať mestskou hromadnou dopravou ako aj všeobecnou dopravou po celom Holandsku úplne bezplatne, prípadne za minimálne ceny (v prípade exkluzívnych lístkov alebo súkromných dopravných firiem).

Na začiatok je dôležité napísať že ceny služieb, potravín, nájmu a iného tovaru sa môžu líšiť podľa toho, v ktorom meste bývaš. Samozrejme väčšie mesta ako Amsterdam alebo Hague sú drahšie (Amsterdam je najdrahší, pri nájomnom to môže byť aj plus 40% z ceny ktorá je uvedená nižšie v liste mesačných nákladov). Ostatné mesta sú si cenovo čo sa nájmu týka veľmi podobné. 

Ceny v reštauráciách:

Pivo -4€, Cola -2,5€, Káva -3€, McMeal -8€, Obed -8 -15€, Minerálka -2€

Ceny v Obchode:

Mlieko -0,9€, Chlieb čerstvý -1,2€, Vajcia 12ks -2,3€, Ryža 1kg -1,5€, Kuracie prsia kg – 7€, 1kg Jabĺk -2,3€, Banán 1kg -2€, Zemiaky 1kg -1,4€, Cibuľa 1kg – 1,2€, Pivo plechovka – 0,40€

Ceny mestskej dopravy:

Jednosmerný lístok – 3€ s možnosťou prestupu do 20minút, Mesačný lístok MHD -88€ (študenti ZADARMO), Benzín 1l -1,65€

Iné náklady a príjmy:

Paušál neobmedzené volania a 10-15GB dát sú výrazne lacnejšie ako u nás 10-20€, paušál neobmedzené všetko cca 30€, Fitness členstvo 20-30€, Bowling 1 hráč cca 10€ hodina, Tenisový kurt cca 20€ hodina, Kino je drahšie cca 13€, Priemerná čistá mzda 2445€, manažérske mzdy sú 3000-4000€+ mesačne

Čo si môžeš priniesť so sebou zo Slovenska to si prines, pri prvom príchode do Holandska odporúčame prísť buď s rodinou autom alebo prepravcom ktorý umožňuje prepraviť väčšie batožiny. Nabaľte si so sebou základe veci, základné dlhotrvanlivé potraviny (neskôr zistíš ktoré sa oplatí nosiť a ktoré sú v Holandsku dokonca lacnejšie alebo cenovo podobné), určite si prineste kozmetiku, zásobu liekov, periny (na tie odporúčame odsávacie vaky), základný príbor a kuchynské vybavenie a podobne. Podrobný list prvých krokoch z Holandsku kde bude aj táto kapitola pokrytá viac detailne ti samozrejme zašleme včas pred nástupom na školu. 

Ďalej dokážeš ušetriť so svojou študentskou kartou ktorú dostaneš v škole, akceptujú ju kina, bary, reštaurácie, iné služby, nie však všetky no určite sa treba spýtať. 

Potraviny ponúkajú sekciu potravín kde nájdeš potraviny pred zárukou, takéto potraviny tu nájdeš aj o 50% lacnejšie, určite túto sekciu využívaj. 

Ako sme spomínali vyššie, každé mesto ma svoje skupiny v ktorých ponúkajú nábytky, elektroniky, domáce potreby a čokoľvek iné za pár € preto si správ prehľad o týchto skupinách a do každej sa pridaj. 

Stravujte sa doma! Ak chceš naozaj ušetriť priprav sa na varenie. Ceny služieb v reštauráciách a ceny za jedlo sú vyššie ako u nás. 

LIST MEsačných Nákladov V HOLANDSKU:

1. Nájomne (vrátane energií a internetu) - 350€ - 500€

2. Strava - 200€

3. Doprava - 50€ / 0€ s bicyklom

4. Fitko - 20€

5. Voľný čas - 100€

6. Extra náklady - 80€ (individuálne)

7. Paušál - 20€

Spolu 750€ - 900€

Predpokladane náklady boli navrhnuté na základe reálnych skúsenosti so životom v Holandsku. Prihodili sme dokonca extra 100€ nakoľko sa niektorým kúskom oblečenia len ťažko odoláva :). 

Ak počítame plat od 12 do 20€ na hodinu x 56 minimálne odpracovaných hodín mesačne + nadobudnutý grant od holandskej vlády, vyjde nám táto krajina ako finančne priateľka pre kohokoľvek. Študenti si tu dokážu dokonca popri vysokej škole aj slušne zarobiť.

Náklady v škole:

Jediné náklady spojené s vyučovaním ktoré ti vzniknú, je zaobstarať si notebook ktorý pravdepodobne už teraz máš, a taktiež zaobstarať si učebnice, ktoré si často krát študenti zoženú medzi sebou vo formách PDF zadarmo. My ti však učebnice odporúčame reálne kúpiť (záleží samozrejme na tvojej preferovanej forme vzdelávania). 

CHCEM SA PRIHLÁSIŤ