Financovanie a Náklady

Koľko si v krajine dokážeš zarobiť a koľko naopak minieš mesačne na životne náklady? Koľko stojí škola a ako ju splácať? 

Vzdelanie a rozvoj osobnosti je najlepšia investícia ktorú môžeš vôbec učiniť.

Je dôležité pripomenúť že štúdium na Vysokých školách v Dánsku je pre občanov z EU Bezplatné! Štát dokonca podporuje EU študentov mesačným príspevkom SU (Statens Uddannelsesstøtte), v prípade ak spĺňa jednoduché podmienky.

Základnou z podmienok je nájsť si brigádu a odpracovať minimálne 42 hodín mesačne (neje to vôbec žiaden problem, naši študenti pracujú aj výrazne viac, nakoľko ich motivuje dobre platovo ohodnotená práca. Plat sa pohybuje v rozpätí od 14 do 20€ za hodinu. 

Zariadiť si domácnosť bude jeden z tvojich prvotných nákladov ktorým budeš čeliť hneď po príchode do Dánska. Samozrejme tomu nebude tak ak si prenájmeš už zariadenú domácnosť (takú ponúkajú súkromný prenajímatelia a aj to nie vždy). Väčšinou si študenti prenajímajú bývanie v študentských komplexoch alebo internátoch, ktoré zväčša nesú zariadené (okrem kuchyne, kupelne a záchodu). 

Teda budeš potrebovať posteľ, nejakú komodu, možno menšiu skriňu, pracovný stolík, stoličku, lampu, bicykel a podobne drobnosti (záleží ako dobre pôjdeš vybavení) ak zle, tak budeš riešiť tiež periny, taniere, príbor, poháre atď. 

Máme dobre správy, väčšinu veci si vieš kúpiť od iných študentov ktorí buď v Dánsku končia alebo len vynovujú zariadenie (je celkom bežné že študenti si počas svojho pobytu zveľadia domácnosť do vysokých štandardov ako vlastný byt). Takéto veci sa predávajú na Facebook Markete a špeciálne vytvorených skupín napríklad Aalborg Market (pričom každé mesto ma svojú skupinu) a nájdete tu naozaj rožné veci za pár €. V príklade je bežne že nájdete posteľ za 20€, stolík za 15€, stolička 10€, skriňa 20-40€ (samozrejme pri všetkom zaleží aký nábytok nakupujete). 

Po pár mesiacoch sa budeš pozastavovať nad tým ako ste si zveľadili domácnosť, pričom pri odchode z Dánska bude tvoja domácnosť vyzerať ako normálny byt zariadený za par 100€. 

Potraviny sú v Dánsku ironický cenovo porovnateľne s tými našimi, plat už nie. Nájdete tu množstvo potravín dokonca o 10% lacnejších ako u nás, a samozrejme drahších o 10-20%. Potraviny sa tu delia v obchode na lacné, stredne drahé, drahé a bio, žiadne preplnene regale stovkami druhov jogurtov ako je tomu bežné u nás. 

Medzi lacnejšie značky potravinových reťazcov v Dánsku patrí LIDL, REMA 1000, NETTO, ALDI, FAKTA, naopak drahšie sú KVICKLY, FOTEX alebo MENY (ten však neje úplne bežný a nájdete ho skôr mimo mesta), pričom tie lacnejšie nájdete takmer na každom rohu.

Príklady cien konkrétnych potravín si môžeš pozrieť nižšie v sekcií Ceny v Príkladoch.

Cestovanie (do Dánska a náklady spojené s takouto prepravou):

Dánsko ti ponúka viac možnosti cestovania či už domov alebo na dovolenku, krajina je pomerne malá a dobre prepojená diaľnicou aj koľajnicami. Letieť budeš teda buď zo stredu Dánka z mesta Billund alebo z Juhovýchodu z Kodane. Do oboch miest neje problem sa prepraviť vlakom za pár 10€ (pri predbežnom nákupe zelených lístkov aj za menej ako 10€ – podrobnejšie v info manuáloch pred odletom) do pár hodín ( záleží od mesta v ktorom budeš študovať) 

Letenky ťa môžu vyjsť od 15€ do 150€ záleží od toho s kým letíš a kedy (počas svatkou sú letenky drahšie, prípadne si ich treba zakúpiť výrazne skôr). Ponuky letov sa sezónne menia. Raz to môže byť let do Prahy za lepšie ceny, o rok to bude Budapešť a bola cenovo výhodná jedným rokom aj priamu let do Bratislavy. 

Doprava v Dánsku (bežná každodenná):

Záleží ako Ďaleko budeš mať prácu, školu a iné mesta do ktorých budeš dochádzať. Pokiaľ sa dá skús splynúť s davom a začni bicyklovať, v Dánsku to robia snáď všetci, majú nato vyčlenené cyklistické chodníky so semaformi v mestách a aj mimo nich. 

Pokiaľ ti bicykel neje srdu blízky alebo budeš cestovať len náhodne niekam dalej (v prípade párty alebo návštevy a podobne) tak budeš cestovať autobusom ktorý ťa jednosmerne vyjde okolo 3€, alebo mesačenka za cca 50€.

Je tu aj tretia možnosť ktorá je nami vrelo odporučovaná a to je zriadenie si ReiseKorty ktorú si budeš kreditom dobíjať a čím viac budeš cestovať tým menej ťa vyjde cesta po dánsku či už autobusom alebo vlakom (podrobnejšie ti ju vysvetlíme v info manuáloch pred odletom).

Na začiatok je dôležité napísať že ceny služieb, potravín, nájmu a iného tovaru sa môžu líšiť podľa toho, v ktorom meste bývaš. Samozrejme väčšie mesta ako Kodaň alebo Aarhus sú drahšie (Kodaň je najdrahšia, pri nájomnom to môže byť aj plus 40% z ceny ktorá je uvedená nižšie v liste mesačných nákladov, pričom Aarhus čo sa nájmu týka môže byť drahší len o 10-15%). Ostatné mesta sú si cenovo čo sa nájmu týka veľmi podobné. 

Ceny v reštauráciách:

Pivo -6€, Cola -3€, Káva -4€, McMeal -10€, Obed -15€, Hamburger Crispy Chicken z lokálnej burgrárne 4-10€

Ceny v Obchode:

Mlieko -1€, Chlieb čerstvý -2€, Vajcia 12ks -3€, Ryža 1kg -1,5€, Kuracie prsia kg – 7€, 1kg Jabĺk -2,3€, Banán 1kg -2,3€, Zemiaky 1kg -1,5€, Cibuľa 1kg – 1,2€, Pivo fľaška cca 2€, Pivo plechovka – 0,40€

Ceny mestskej dopravy:

Jednosmerný lístok – 3€ s možnosťou prestupu do 20minút, Mesačný lístok -50€, Benzín 1l – 1,4€

Iné náklady a príjmy:

Paušál neobmedzené volania a 10-15GB dát sú výrazne lacnejšie ako u nás 10-20€, paušál neobmedzené všetko cca 30€, Fitness členstvo 20-30€, Bowling 1 hráč cca 10€ hodina, Tenisový kurt cca 20€ hodina, Kino je drahšie cca 13€, Priemerná čistá mzda 2700€, manažérske mzdy sú 3500-4000€+ mesačne

Čo si môžeš priniesť so sebou zo Slovenska to si prines, pri prvom príchode do Dánska odporúčame prísť buď s rodinou autom alebo prepravcom ktorý umožňuje prepraviť väčšie   batožiny. Nabaľte si so sebou základe veci, základné dlhotrvanlivé potraviny (neskôr zistíš ktoré sa oplatí nosiť a ktoré sú v Dánsku dokonca lacnejšie alebo cenovo podobné), určite si prineste kozmetiku, zásobu liekov, periny (na tie odporúčame odsávacie vaky), základný príbor a kuchynské vybavenie a podobne. Podrobný list prvých krokoch z Dánsku kde bude aj táto kapitola pokrytá viac detailne ti samozrejme zašleme včas pred nástupom na školu. 

Ďalej dokážeš ušetriť so svojou študentskou kartou ktorú dostaneš v škole, akceptujú ju kina, bary, reštaurácie, iné služby, nie však všetky no určite sa treba spýtať. 

Potraviny ponúkajú sekciu potravín kde nájdeš potraviny pred zárukou, takéto potraviny tu nájdeš aj o 50% lacnejšie, určite túto sekciu využívaj. 

Ako sme spomínali vyššie, každé mesto ma svoje skupiny v ktorých ponúkajú nábytky, elektroniky, domáce potreby a čokoľvek iné za pár € preto si správ prehľad o týchto skupinách a do každej sa pridaj. 

Stravujte sa doma! Ak chceš naozaj ušetriť priprav sa na verenie. Ceny služieb v reštauráciách a ceny za jedlo sú naozaj vyššie ako u nás. 

LIST MEsačných Nákladov V Dánsku:

1. Nájomne (vrátane energií a internetu) - 350€

2. Strava - 200€

3. Doprava - 50€ / 0€ s bicyklom

4. Fitko - 20€

5. Voľný čas - 100€

6. Extra náklady - 100€ (individuálne)

7. Paušál - 20€

Spolu 690 / 740€

Predpokladane náklady boli navrhnuté na základe reálnych skúsenosti so životom v Dánsku v meste Esbjerg. Prihodili sme dokonca extra 100€ nakoľko sa niektorým kúskom oblečenia len ťažko odoláva :). 

Ak počítame plat od 10 do 20€ na hodinu + 750€ v rámci študentskej pôžičky, vyjde nám táto krajina ako finančne priateľka pre kohokoľvek, nakoľko si tu dokážete popri vysokej škole dokonca aj slušne zarobiť. 

Náklady v škole:

Jediné náklady spojené s vyučovaním ktoré ti vzniknú, je zaobstarať si notebook ktorý pravdepodobne už teraz máš, a taktiež zaobstarať si učebnice, ktoré si často krát študenti zoženú medzi sebou vo formách PDF zadarmo. My ti však učebnice odporúčame reálne kúpiť (záleží samozrejme na tvojej preferovanej forme vzdelávania). 

Okrem týchto nákladov budeš mať celé štúdium BEZPLATNÉ!

CHCEM SA PRIHLÁSIŤ