FINANCOVANIE A NÁKLADY - Dánsko
Koľko si v krajine dokážeš zarobiť a koľko mesačne minieš na životne náklady? Koľko stojí škola a ako ju splácať?
Vzdelanie a rozvoj osobnosti je najlepšia investícia, ktorú môžeš vôbec učiniť.

Je dôležité pripomenúť, že štúdium na vysokých školách v Dánsku je pre občanov z EU bezplatné! Štát dokonca podporuje EU študentov mesačným príspevkom SU 750 (Statens Uddannelsesstøtte), v prípade, ak spĺňajú jednoduché podmienky.

Základnou z podmienok je nájsť si brigádu a odpracovať minimálne 42 hodín mesačne. Nie je to vôbec žiadny problém. Naši študenti pracujú aj výrazne viac, nakoľko ich motivuje dobre platovo hodnotená práca. Plat sa pohybuje v rozpätí od 14 do 20€ za hodinu. 

Zariadiť si domácnosť bude jeden z tvojich prvých nákladov, ktorým budeš čeliť hneď po príchode do Dánska. Samozrejme to tak nebude, ak si prenájmeš už zariadenú domácnosť. Takú ponúkajú súkromný prenajímatelia a aj to nie vždy. Väčšinou si študenti prenajímajú bývanie v študentských komplexoch alebo internátoch, ktoré zväčša nie sú zariadené (okrem kuchyne, kupelne a záchodu). 

Budeš teda potrebovať nejakú posteľ, komodu, možno menšiu skriňu, pracovný stolík, stoličku, lampu, bicykel a podobne drobnosti. Záleží na tom, ako dobre pôjdeš vybavený. Ak zle, tak budeš riešiť tiež periny, taniere, príbor, poháre, atď. 

Máme dobre správy. Väčšinu vecí si vieš kúpiť od iných študentov, ktorí buď v Dánsku končia alebo len vynovujú zariadenie. Je celkom bežné, že študenti si počas svojho pobytu zveľadia domácnosť do štandardov útulného bytu. Takéto veci sa predávajú na Facebook markete a špeciálne vytvorených skupín (napríklad Aalborg Market), pričom každé mesto ma svojú skupinu.  Nájdeš tu naozaj rôzné veci za pár €. V príklade je bežne, že nájdeš posteľ za 20€, stolík za 15€, stoličku 10€, skriňu za 20-40€. Samozrejme pri všetkom zaleží, aký nábytok nakupuješ.

Po pár mesiacoch sa budeš pozastavovať nad tým, ako si si zveľadil domácnosť, pričom pri odchode z Dánska bude tvoja domácnosť vyzerať ako normálny byt zariadený za par 100€. 

Potraviny sú v Dánsku ironický cenovo porovnateľne s tými našimi, plat už nie. Nájdete tu množstvo potravín dokonca o 10% lacnejších ako u nás. Samozrejme nájdu sa aj potraviny drahšie o 10-20%. Potraviny sa tu delia v obchode na lacné, stredné drahé, drahé a bio. Žiadne preplnené regále stovkami drahých jogurtov, ako je tomu bežné u nás. 

Medzi lacnejšie značky potravinových reťazcov v Dánsku patrí LIDL, REMA 1000, NETTO, ALDI, FAKTA. Naopak drahšie alternativy su obchody ako KVICKLY, FOTEX alebo MENY. 

Príklady cien konkrétnych potravín si môžeš pozrieť nižšie v sekcií ceny v príkladoch.

Cestovanie do Dánska a náklady spojené s prepravou:

Dánsko ti ponúka viac možnosti cestovania či už domov alebo na dovolenku. Krajina je pomerne malá a dobre prepojená diaľnicou aj koľajnicami. Letieť budeš teda buď zo stredu Dánka z mesta Billund, alebo z juhovýchodu z Kodane. Do oboch miest nie je problem sa prepraviť vlakom za pár 10€ (pri predbežnom nákupe zelených lístkov aj za menej ako 10€ – podrobnejšie v info manuáloch pred odletom). 

Letenky ťa môžu výjsť od 15€ do 150€. Záleží to od toho s kým letíš a kedy (počas svatkov sú letenky drahšie. Treba si ich  zakúpiť výrazne skôr). Ponuky letov sa sezónne menia. Raz to môže byť let do Prahy za lepšie ceny. O rok bude výhodná zas Budapešť.

Doprava v Dánsku (bežná každodenná):

Záleží na tom, ako ďaleko budeš mať prácu a školu. Pokiaľ sa dá, skús splynúť s davom a začni bicyklovať. V Dánsku to robia snáď všetci. Majú na to vyčlenené cyklistické chodníky so semaformi v mestách a aj mimo nich. 

Pokiaľ bicykel nie je tvojmu srdu blízky alebo budeš cestovať len občas, tak môžeš cestovať autobusom, ktorý ťa jednosmerne vyjde okolo 3€, alebo mesačne okolo 50€.

Je tu aj tretia možnosť, ktorá je nami vrelo odporučovaná. To je zriadenie ReiseKorty, ktorú si budeš kreditom dobíjať a čím viac budeš cestovať, tým menej ťa vyjde cesta po Dánsku. Podrobnejšie ti to vysvetlíme v info manuáloch pred odletom.

Na začiatok je dôležité spomenúť, že ceny služieb, potravín, nájmu a iného tovaru sa môžu líšiť podľa toho, v ktorom meste bývaš. Samozrejme väčšie mestá ako Kodaň alebo Aarhus sú drahšie. Kodaň je najdrahšia. Nájomné môže byť aj plus 40% z ceny, ktorá je uvedená nižšie v liste mesačných nákladov. Mesto Aarhus napríklad čo sa nájmu týka môže byť drahšie len o 10-15%. Ostatné mestá sú si cenovo veľmi podobné. 

Ceny v reštauráciách:

Pivo -6€, Cola -3€, Káva -4€, McMeal -10€, Obed -15€, Hamburger Crispy Chicken z lokálnej burgrárne 4-10€

Ceny v Obchode:

Mlieko -1€, Chlieb čerstvý -2€, Vajcia 12ks -3€, Ryža 1kg -1,5€, Kuracie prsia kg – 7€, 1kg Jabĺk -2,3€, Banán 1kg -2,3€, Zemiaky 1kg -1,5€, Cibuľa 1kg – 1,2€, Pivo fľaška cca 2€, Pivo plechovka – 0,40€

Ceny mestskej dopravy:

Jednosmerný lístok – 3€ s možnosťou prestupu do 20minút, Mesačný lístok -50€, Benzín 1l – 1,4€

Iné náklady a príjmy:

Paušál neobmedzené volania a 10-15GB dát sú výrazne lacnejšie ako u nás 10-20€, paušál neobmedzené všetko cca 30€, Fitness členstvo 20-30€, Bowling 1 hráč cca 10€ hodina, Tenisový kurt cca 20€ hodina, Kino je drahšie cca 13€, Priemerná čistá mzda 2700€, manažérske mzdy sú 3500-4000€+ mesačne

Čo si môžeš priniesť so sebou zo Slovenska, prines. Pri prvom príchode do Dánska odporúčame prísť buď s rodinou autom alebo prepravcom, ktorý umožňuje prepraviť väčšie   batožiny. Nabaľ si so sebou základe veci a základné dlhotrvanlivé potraviny. Neskôr zistíš, ktoré potraviny sa ti oplatí nosiť a ktoré sú v Dánsku dokonca lacnejšie alebo cenovo podobné. Určite si prines kozmetiku, zásobu liekov, periny (na tie odporúčame odsávacie vaky), základný príbor a kuchynské vybavenie. Podrobný list prvých krokoch v Dánsku ti zašleme včas pred nástupom na školu. 

Ďalej dokážeš ušetriť so svojou študentskou kartou, ktorú dostaneš v škole. Akceptujú ju kiná, bary, reštaurácie a iné služby. 

V potravinách nájdeš  sekciu potravín, kde nájdeš produkty pred zárukou. Takéto potraviny nájdeš aj o 50% lacnejšie. Určite túto sekciu využívaj. 

Ako sme spomínali vyššie, každé mesto má svoje skupiny v ktorých ponúkajú nábytok, elektroniku, domáce potreby a čokoľvek iné za pár €. Preto si sprav prehľad o týchto skupinách a do každej sa pridaj. 

Stravuj sa doma. Ak chceš naozaj ušetriť, priprav sa na varenie. Ceny služieb v reštauráciách a ceny za jedlo sú naozaj vyššie ako u nás. 

List mesačných nákladov v Dánsku:

1. Nájomne (vrátane energií a internetu) - 350€

2. Strava - 200€

3. Doprava - 50€ / 0€ s bicyklom

4. Fitko - 20€

5. Voľný čas - 100€

6. Extra náklady - 100€ (individuálne)

7. Paušál - 20€

Spolu 690 / 740€

Predpokladané náklady boli navrhnuté na základe reálnych skúsenosti so životom v Dánsku (meste Aalborg, Horsens, Sonderborg). Aarhus a okolie Kodane + 10%, Kodaň samotná + 20% cena nákladov. S rastúcimi nákladmi rastie tiež výška mzdy. Prihodili sme dokonca extra 100€, nakoľko sa niektorým kúskom oblečenia len ťažko odoláva. 


Ak počítame plat od 12 do 20€ na hodinu + 750€ v rámci študentskej pôžičky, výjde nám táto krajina ako finančne priateľská pre kohokoľvek. Dokážete si tu popri vysokej škole dokonca aj slušne zarobiť. 

Náklady v škole:

Jediné náklady spojené s vyučovaním, ktoré ti vzniknú sú zaobstaranie notebooku, ktorý pravdepodobne už aj teraz máš. Taktiež si budeš musieť zaobstarať učebnice. Často krát si študenti vymenia medzi sebou učebnice vo formách PDF zadarmo. My ti však učebnice odporúčame reálne kúpiť.

Okrem týchto nákladov budeš mať celé štúdium BEZPLATNÉ!

Bezplatna konzultacia StudyCare

Chcem sa prihlásiť

Gratulujeme! Nadobudli ste podstatné informácie, ktoré nám umožňujú začať s riešením vašej prihlášky.

VSTUPNÁ BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA

Čo a kde máš záujem študovať? Na konzultácií ti najdeme najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné pre tvoju úspešnú prihlášku.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.