Financovanie a náklady - Belgicko
Vzdelanie a rozvoj osobnosti je najlepšia investícia, ktorú môžeš vôbec učiniť.

Belgicko je očarujúca krajina, ktorá si ľahko podmaní vaše srdce. Ako študent tu môžete ťažiť z vynikajúceho vysokoškolského vzdelania, ale aké sú ceny a náklady, ktoré by ste mali očakávať v krajine vaflí a čokolády?

V Belgicku je bežné pre medzinárodných študentov popri štúdiu pracovať. Študenti v Belgicku môžu odpracovať maximálne 20 hodín za týždeň (priemerne 80 hodín/ mesiac). Priemerný študentský plat sa pohybuje v rozpätí 17-20 € za hodinu. 

Zariadiť si domácnosť bude jeden z tvojich prvotných nákladov ktorým budeš čeliť hneď po príchode do Belgicka.  Ešte pred samotným príchodom do Belgicka by si sa mal rozhodnúť aké prostredie ti vyhovuje. Môžeš prenajímať od súkromného prenajímateľa (čo zväčša prináša viac súkromia za vyššie náklady na bývanie), alebo sa môžeš rozhodnúť pre študentské ubytovanie priamo v kampuse konkrétnej školy. Tento typ ubytovania je “internátny” a väčšinou budeš mať vlastnú izbu s kúpeľnou a zdieľané obývacie a kuchynské priestory. Tieto izby prevažne ponúkajú základné vybavenie nevyhnutné pre bývanie (posteľ, písací stôl, stolička a skriňa).

Vybavenie, ktoré budeš potrebovať samozrejme závisí od komfortu, ktorý od bývania očakávaš. Veľkú rolu hrá aj pripravenosť. Školské ubytovanie a vybavenie, ktoré v rámci neho dostaneš sa môže líšiť v súvislosti s univerzitou na ktorú sa hlásiš a je potrebné si vždy dopredu prezistiť, čo všetko ťa v konkrétnej izbe alebo domácnosti bude čakať.

Na niektorých školských ubytovniach sa ti teda môže stať, že budeš potrebovať aj nejakú posteľ, komodu, menšiu skriňu, pracovný stolík, stoličku, lampu, bicykel a podobne drobnosti (záleží ako dobre pôjdeš vybavený). Ak zle, tak budeš riešiť tiež periny, taniere, príbor, poháre atď. 

Máme dobre správy, väčšinu veci si vieš kúpiť aj od iných študentov, ktorí buď v Belgicku končia, alebo len vynovujú zariadenie. Je celkom bežné, že študenti si chcú počas svojho pobytu zveľadiť domácnosť a postupne ju prerábajú na svoj vlastný útulný domov. Takéto veci sa predávajú na Facebooku v skupinách špeciálne vytvorených na tieto účely. Nájdeš ich pod pojmom “marketplace” + konkrétne mesto v ktorom sa nachádzaš. Najjednoduchšie riešenie v rámci logistiky je nájsť na Facebooku marketplace skupinu vytvorenú študentami tvojej budúcej univerzity. Vyhneš sa tým plateniu extra nákladov za prepravu a potrebné veci si dokážeš v rámci kampusu jednoducho premiestniť aj sám. Na marketplace nájdeš naozaj rožné veci za pár €. Pre príklad je bežne, že nájdeš posteľ za 40€, stolík za 15€, stolička 10€, skriňa 20-50€ (samozrejme pri všetkom zaleží aký nábytok nakupuješ). 

Po pár mesiacoch sa budeš pozastavovať nad tým, ako “domácky” všetko vyzerá. Pri odchode z Belgicka bude tvoja domácnosť vyzerať ako normálny byt, akurát zariadený za par stoviek. 

Potraviny sú v Belgicku sú sú cenovo porovnateľné s tými našimi, plat už nie.  Cenovo sú potraviny drahšie približne o 10-20%. Nákup v supermarkete a varenie doma je však najlacnejšia možnosť, pokiaľ ide o jedlo. V priemere by si za svoje potraviny minul okolo 200-300 eur/mesiac.

Belgičania považujú svoje potraviny za drahé a určitá časť obyvateľstva pravidelne chodí na nákupy do Nemecka alebo Francúzska. To však nie je potrebné, pokiaľ dobre poznáš svoje lokálne obchody a ceny. Niektoré z najlacnejších supermarketov v Belgicku sú Lidl, Aldi a Colruyt. 

Ešte predtým, ako sa vrhneš do nákupu v supermarketoch sa uisti, či je tvoj preferovaný reťazec otvorený aj v nedeľu, nakoľko v Belgicku je úplne bežné, že v tento deň je zavreté úplne všetko. Cudzinci taktiež často narážajú na problém so zamietnutím zahraničnej platobnej karty v potravinách, preto ti odporúčame si čím skôr po príchode vytvoriť belgický bankový účet.

Príklady cien konkrétnych potravín si môžeš pozrieť nižšie v sekcií Ceny v Príkladoch.

Belgicko je pomerne malá krajina, avšak ponúka veľké množstvo spôsobov prepravy.

Pre študentov sú častokrát najatraktívnejšie práve nízkonákladové lety. Konečná destinácia v Belgicku bude samozrejme závislá od miesta tvojej univerzity, ale vzhľadom na veľkosť kraijny to budeš mať pomerne blízko vlakom z akéhokoľvek letiska. Pre Slovákov sú momentálne najvýhodnejšie pravidelné Ryanair linky z Bratislavy do Bruselu, pričom cena jednodmernej letenky sa pohybuje od 8-30€. Pokiaľ ti nevyhovuje odlet z Bratislavy, táto letecká spoločnosť ponúka pravidelné lety aj z Krakova alebo Viedne. Pre slovákov žijúcich blízko maďarských hraníc bude zas atraktívna pravidelná linka spoločnosti Wizzair priamo z Budapešti.

Doprava v Belgicku (bežná každodenná):

Belgicko je jednou z top krajín na bicyklovanie v rámci Európy. Bicykel sa preto v tejto krajine stáva stále viac a viac obľúbeným dopravným prostriedkom najmä pre študentov. Belgicko má špeciálne vyčlenené cyklistické chodníky so semafórmi v mestách aj mimo nich. Pokiaľ bicykel nechceš vlastniť, stále môžeš využiť služby Villo-app. Je to služba fungujúca 24/7, pri ktorej platíš za požičanie bicykla 1,60 €/ deň, alebo 33,60€/ semester.

Zatiaľ čo bicyklovanie je skvelou voľbou hlavne pre kratšie vzdialenosti, na dlhšie trasy budeš chcieť využiť autobus, metro, alebo vlak. Metro je populárne hlavne vo väčších mestách ako je Brusel, Antverpy, Liége, Ghent a Charleloi. 

Pokiaľ by si sa radšej prepravoval verejnou dopravou, máme pre teba skvelé správy! Pre ilustračnú predstavu cien si môžeme ceny premietnuť priamo na príklade Brusela. Študenti do 25 rokov si môžu zakúpiť MOBIB transportation card, ktorá stojí iba 50 €/ rok (+ 5€ poplatok za kartu) a pokrýva metro, električku a autobus. Taktiež je možné zakúpiť si mesačnú kartu v hodnote 10€.

Jednou z výhod života v malej krajine sú krátke vzdialenosti medzi mestami. Pokiaľ budeš chcieť preskúmať všetký zákutia tejto krajiny, vlak je skvelá voľba. Pre študentov do 26 rokov sú k dispozícií špeciálne zľavnené lístky GoPass, kúpou ktorých sa dokážeš medzi rôznymi mestami transportovať už od 5,30€ za jeden smer. 

Máme ďalšiu skvelú správu pre tvoje budúce víkendové výlety! Vlakový lístok je od priatka do nedele vždy v 50% zľave, čiže za lístok v hodnote 10€ zaplatíš iba 5€. 

Nakoľko je Belgicko obklopené atraktívnymi krajinami pre tvoje budúce výlety počas štúdia, máš taktiež množstvo možností, ako sa dostať napríklad do susedného Amsterdamu, Berlína alebo Paríža. Okrem lacných letov môžeš využiť napríklad služby Flixbusu alebo zdielané jazdy cez Blablacar.

Na začiatok je dôležité napísať že ceny služieb, potravín, nájmu a iného tovaru sa môžu líšiť podľa toho, v ktorom meste bývaš. Samozrejme väčšie mesta ako Brusel sú drahšie, avšak stále v súlade s európskym priemerom. Všeobecne však Belgičania míňajú na nájom iba 18% svojho príjmu, čiže určite nebudeš mať popri práci problémy si bývanie financovať z vlastného vrecka. Pokiaľ je pre teba cena nájmu východisková informácia pri rozhodovaní kam ísť študovať, Antverpy majú o 25% nižšie ceny nájmov v porovnaní s Bruselom.

Ceny v reštauráciách:

Kapučíno 4,5€, Esspreso 3€, Pivo 4€, Pizza 8€, Cestoviny 13€, Kebab 5€, BigMac 4€, Obedové menu 15 €

Ceny v Obchode:

Mlieko 1,7€, Jogurt 1€, Kuracie prsia 10€, Kura 3€, Mleté mäso 6€, Zemiaky 1kg- 1€, Jablká 1kg- 3€, Chlieb 1,6€, Croissant 0,8€, Džús 2€

Ceny mestskej dopravy:

Jednosmerný lístok metro – 2€, Ročný mestský lístok -50€, Benzín 1l – 1,8€

Iné náklady a príjmy:

Paušál si v Belgicku bez problémov vybavíš v cenovom rozpätí 10-15€. Fitness členstvo 30-40€. Kino je cenovo porovnateľné so Slovenskom a za lístok si zaplatíš okolo 10€, Priemerná hrubá mzda je okolo 3700€. 

Pokiaľ si fanúšikom kultúry a rád pravidelne navštevuješ múzeá, môžeš si zakúpiť “museum pass musees”, ktorý stojí 59€/ rok. S touto kartou môžeš navštíviť viac ako 200 múzeí naprieč celým belgickom.

Čo si môžeš priniesť so sebou zo Slovenska to si prines, pri prvom príchode do Belgicka odporúčame prísť buď s rodinou autom alebo prepravcom ktorý umožňuje prepraviť väčšie množstvo  batožiny. Nabaľ si so sebou základe veci, základné dlhotrvanlivé potraviny (neskôr zistíš, ktoré sa oplatí nosiť a ktoré sú v Belgicko dokonca lacnejšie alebo cenovo podobné). Určite si prines kozmetiku, zásobu liekov, periny (na tie odporúčame odsávacie vaky), základný príbor a kuchynské vybavenie.. 

Ďalej dokážeš ušetriť so svojou študentskou kartou, ktorú dostaneš v škole- akceptujú ju kiná, bary, reštaurácie a iné zariadenia.

Ako sme spomínali vyššie, každé mesto má svoje skupiny v ktorých ponúkajú nábytky, elektroniky, domáce potreby a čokoľvek iné za pár €. Preto si sprav prehľad o týchto skupinách a do každej sa pridaj. Okrem Facebook skupín je aj celkom bežné, že cez víkend narazís na Flea Market priamo v meste. Na takomto trhu si dokážeš veľmi lacno nakúpiť nábytok, riady alebo dokonca elektoniku a spotrebiče. Second hand nakupovanie je v Belgicku obľúbené naprieč rôznymi sociálnymi skupinami. V porovnaní so Slovenskom sú belgičania omnoho viac ekologicky a ekonomicky zmýšlajúci. Sú hrdí na to, že dokážu dať objektom “druhú šancu na život”.

Stravuj sa doma! Ak chceš naozaj ušetriť, priprav sa na varenie. Ceny služieb v reštauráciách a ceny za jedlo sú naozaj vyššie ako u nás. 

Kombinuj dopravné prostriedky. Študentský status ti ponúka mnoho výhod, či už využiješ prepravu bicyklom alebo vlakom. Zisti, aký spôsob dopravy ti vyhovuje najviac a využívaj tieto výhody kdekoľvek pôjdeš. Avšak investíciu do bicykla určite neoľutuješ! Bicykel môžeš využívať prakticky kdekoľvek a dokážeš pri tom ušetriť veľa peňazí na preravu. Pokiaľ ti prvé mesiace neostane moc peňazí na kúpi bicykla, môžeš si ho požičať napríklad cez Swapfiets alebo Donkey Republic.

Pokiaľ si fanúšikom kultúry, no nechceš si platiť za vstupné, prezisti si možnosti v tvojom meste. Niektoré mestá ponúkajú vstup do múzea zadarmo, avšak iba po určitej hodine a s rezerváciou vopred. 

List mesačných nákladov v Belgicku:

1. Nájomne (vrátane energií a internetu) - 300€

2. Strava - 200€

3. Doprava - 10€ / 0€ s bicyklom

4. Fitko - 30€

5. Voľný čas - 120€

6. Extra náklady - 100€ (individuálne)

7. Paušál - 15€

Spolu 700 - 775

Predpokladane náklady boli navrhnuté na základe reálnych skúsenosti so životom v Belgicku v meste Antverpy. Prihodili sme dokonca extra 100€, nakoľko sa niektorým kúskom oblečenia len ťažko odoláva :). Budget, ktorý sme tu rozpísali je teda naozaj štedrý. Všeobecne však priemerný medzinárodný študent v Belgicku minie okolo 450-700€.

Ak počítame plat od 17 do 20€ na hodinu, vyjde nám táto krajina ako finančne priateľská pre kohokoľvek, nakoľko si tu dokážete popri vysokej škole dokonca aj slušne zarobiť. 

Náklady v škole:

Je dôležité pripomenúť, že v Belgicku sa na univerzitách platí ročné školné, ktoré priemerne vychádza na 906€. Pre niektoré programy však existuje aj možnos’t štipendia. Budeme radi, keď sa na nás obrátiš aj s požiadavkou o prezistení kritérií školného. Taktiež ti vzniknú aj náklady spojené s vyučovaním, ako napríklad notebook alebo učebnice. Treba však myslieť na to, že Belgicko je v porovnaín so Slovenskom omnoho viac digitalizovaná krajina, čiže pravdepodobne nebudeš musieť nosiť do školy plnú tašku ťažkých kníh. Mnohokrát dostaneš vyučovacie materiály priamo vo forme PDF od profesora alebo iných študentov.

 

Bezplatna konzultacia StudyCare

Chcem sa prihlásiť

Gratulujeme! Nadobudli ste podstatné informácie, ktoré nám umožňujú začať s riešením vašej prihlášky.

VSTUPNÁ BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA

Čo a kde máš záujem študovať? Na konzultácií ti najdeme najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné pre tvoju úspešnú prihlášku.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.