Ako financovať štúdium v Holandsku?

Ako financovať štúdium v Holandsku?

🕒 3 minúty

Ako financovať štúdium v Holandsku?

Holandsko je jedna z popredných EU krajín ktorú vyhľadávajú študenti z celého sveta. Študenti z EU majú v Holandsku výrazne lepšie podmienky pre financovanie štúdia v tejto krajine. Poďme sa pozrieť podrobnejšie nato ako financovať štúdium v Holandsku, aké podmienky musíte splniť a aké výhody Vám financovanie v Holandsku ponúka.

Školné náklady

Jeden rok bakalárskeho alebo magisterského štúdia v Holandsku stojí 2 060 EUR. Bakalársky program trvá 3 alebo 4 roky s placement year (pre programy, ktoré zahŕňajú extra rok s praxou) a magisterské programy trvajú 1 alebo 2 roky tak ako napríklad v UK. 

Holandska vláda sa rozhodla podporiť nových študentov a poskytuje im tak 50% zľavu z prvého roka štúdia. S touto zľavou váš prvý rok nebude stáť 2060 ale len 1030eur! Túto sumu môžete zaplatiť jednorazovo alebo v splátkach v 10 mesiacoch počas štúdia. V prípade splátky budete platiť mesačne len okolo 100eur. Takáto čiastka je takmer zanedbateľná výmenou za prestížne vzdelanie ktoré vám táto krajina poskytne.

Ďalšie roky môžete pokračovať v mesačných splátkach po 200 eur. To je opäť prijateľná suma nakoľko sa predpokladá že v tomto čase už budete niekde zamestnaní a školu dokážete hravo financovať + si dokonca mesačne ušetriť.

Ako financovať štúdium v Holandsku?

Prečo je štúdium v Holandsku vyhľadávané? 

Ako financovať štúdium v Holandsku?

Holandský vzdelávací systém je zameraný na prax a profesionálne skúsenosti na rozdiel štúdia zameraného výlučne na teóriu z učebníc.  Univerzity majú partnerstvá s veľkými medzinárodnými spoločnosťami, v ktorých môžu študenti získať prácu, stáž alebo inú formu praxe. Vláda tiež investuje veľké prostriedky do vysokoškolského vzdelávania. Tieto investície sú citeľné na moderných učebniach, špeciálnych učebných pomôcok, špičkových technológiách pre každý študijný odbor, pohodlné a príjemné rekreačné priestory, ako aj moderne vybavené zariadenia.

Aké sú výdavky študenta v Holandsku?

V priemere študent v Holandsku utráca medzi 600 až 800 EUR mesačne. Táto suma zahŕňa náklady na bývanie (350 – 500 EUR vrátane nájomného, energií a často krát aj internetu), taktiež mesačný poplatok za štúdium (167 EUR) a stravu cca 150-200e). Samozrejme, v závislosti od mesta a štandardu ubytovania sa nájomné pohybuje medzi 300 až 600 EUR mesačne. 

Ako financovať štúdium v Holandsku?

Tieto náklady je možné pokryť buď Prácou,

Študenti si tieto náklady platia za pomoci finančnej podpory rodičov, brigády alebo kombináciou oboch. Študenti si v Holandsku dokážu zarobiť od 10 do 20€ na hodinu. Ak v tejto krajine odrobíš aspoň 50-70 hodín mesačne (čo je veľmi reálne) tak si nie len dokážeš pokryť náklady, ale tiež niečo odložiť 🙂 

Alebo výhodnou pôžičkou

Existujú 2 zdroje financovania, ktoré spolu nesmú prekročiť 1 033 EUR mesačne. Tieto peniaze začneš splácať až po dvoch rokoch po ukončení štúdia, a to len v prípade ak študent zarába nad minimálnu úroveň zárobku. V roku 2019 to bolo 14 215€ za rok čo znamená že v prípade ak zarobíte pod túto sumu, nesplácate nič!

Všetky druhy financovania a nákladov v krajine nájdete tiež podrobne rozpísane TU

Ako financovať štúdium v Holandsku?

1. Úver za školné (študentská pôžička)

Úver je určený na pokrytie poplatkov za bakalárske alebo magisterské štúdium na jeden rok. To znamená, že študent dostáva 2 060 EUR ročne alebo inú sumu ktorá predstavuje 100% sumy konkrétneho titulu, následne je prevedená na účet v 12 rovnakých splátkach za rok. Školné sa však musí zaplatiť na začiatku roka v plnej výške. Táto pôžička sa začne splácať až 2 roky po ukončení školy a splácať sa bude následných 15 rokov podľa istých zárobkových požiadaviek. Ak do 15 rokov nesplatíš plnú sumu, nič sa nestane! Nikto Vás nebude naháňať, pôžička jednoducho zanikne. Na nadobudnutie tejto pôžičky musíš mať pod 30 rokov, byť z EU a byť full time denným študentom na škole v Holandsku.

Táto pôžička sa nazýva collegegeldkrediet. Viac o nej si môžete prečítať tiež na oficiálnom webe TU.

2. Dodatočné financovanie životných nákladov (štátny grant)

Maximálna suma, ktorú je možné získať, je až 413€ mesačne. POZOR! V prípade úspešného ukončenia štúdia, túto pôžičku nemusíte nikdy splácať! Okrem základných podmienok pre poskytovanie pôžičky existuje aj podmienka ktorá apeluje na príjmy rodičov ktoré by nemali byť vyššie ako 46 000€ ročne.

Výhodne cestovanie a doprava pre študentov

Pracujúci študenti majú príležitosť cestovať mestskou hromadnou dopravou ako aj všeobecnou dopravou po celom Holandsku úplne bezplatne, prípadne za minimálne ceny (v prípade exkluzívnych lístkov alebo súkromných dopravných firiem).

Tak čo myslíte? Ste pripravení prijať výzvu a začať úžasnú cestu štúdia na univerzite v Holandsku?

V Studycare je štúdium v zahraničí našou vášňou a bude nám potešením ak práve tebe budeme môcť pomôcť s prihláškou na školu v krajine, s ktorou máme mnohoročné skúsenosti.

Kontaktuj nás TU pre viac informácii. 

BLOG Autor pre StudyCare Kamil Kudas | 19.11.202224.23.20

Nevieš sa rozhodnúť? Poradíme ti.

Mohlo by ťa zaujímať

VSTUPNÁ BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA

Čo a kde máš záujem študovať? Na konzultácií ti najdeme najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné pre tvoju úspešnú prihlášku.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.