Čo sa zmenilo po Brexite pre študentov?
2 minúty
Čo sa zmenilo po Brexite pre študentov?
Boris Johnson, bývalý minister pre univerzity a vedu, potvrdil, že občania EÚ, ktorí v súčasnosti dostávajú študentské pôžičky od spoločnosti Student Loans Company (SLC), budú naďalej dostávať finančné prostriedky, kým nedokončia svoj kurz. Avšak, co sa zmenilo po Brexite pre študentov ktorí by v krajine ešte len chceli začať študovať?
Potvrdené výsledky 2020/2021
Študenti EÚ, ktorí sa uchádzajú o štúdium na anglickej, škótskej alebo waleskej univerzite v akademickom roku 2019/2020, majú ako posledný ročník nárok na vymoženosti ako študenti z pred Brexitového obdobia. Všetci študenti EU od nástupu na školy v roku 2020/2021 už tieto nároky mať nebudú.
V praxi to znamená že EU študenti budú musieť splniť tie isté vstupné a finančné podmienky pre štúdium v tejto krajine ako všetci medzinárodný študenti mimo EU. Prijímacie konanie ostáva bez výrazných zmien, avšak financovanie štúdia prešlo výraznými zmenami.
Jedinou výnimku a teda možnosť financovania štúdia pre akademický rok 2020/2021 dostanú študenti ktorí sa podajú prihlášku na EU pre-settled status. Takýto status dostanú všetci ktorí dokážu že sa zdržali vo Veľkej Británii kedykoľvek (minimálne 1 deň) v dobe 6 mesiacov pred Brexitom. Viac o tomto statuse ako aj to kto sa naň môže prihlásiť nájdete TU.
Zmeny vo Financované štúdia
Ako sme už vyššie spomínali, financovanie štúdia si prešlo výraznou zmenou po Brexite. Britská vláda po novom už neponúka finančnú asistenciu EU študentom ako tomu bolo do Brexitu. Po novom, si všetci študenti ktorí majú záujem o štúdium v tejto krajine musia zaplatiť školné vopred, a podliehajú tým istým cenovým podmienkam ako študenti mimo EU.
Školné sa taktiež v niektorých prípadoch zdvihlo (záleží od školy) zo sumy +- 9000£ na +-11 000£ za rok štúdia.
Treba brať však na vedomie, že sa krajina nebráni pred motivovanými študentami z EU. Práve naopak, takýchto ľudí víta s otvorenou náručou nakoľko predstavujú obrovský benefit v ekonomike a taktiež pre krajinu z dlhodobého hľadiska.
Preto, pokiaľ máš záujem študovať vo Veľkej Británii, stačí nám napísať TU a my sa ti postaráme o úspešnú prihlášku.
Reakcie univerzít
Univerzity nie úplne súhlasia s rozhodnutím vlády a snažia sa proti novým ustanoveniam brániť. Momentálne niektoré školy ponúkajú pre EU študentov aspoň znížené školné na úroveň 9000£ nie 11 000£ ako by odbory mali stáť, ďalej školy podporujú študentov udeľovaním rožných štipendií ako finančné bonusy, ubytovania na prvý rok zadarmo a rožne iné granty.
Konkrétne štipendia nebudeme vypisovať nakoľko sa často krát menia a sú individuálne medzi školami. Pre aktuálnu ponuku možných štipendií nám daj o sebe vedieť a mi ti ju už prezistíme. Viac o financovaní vo Veľkej Británii si môžete prečítať TU.
Brexit nezasiahne iba EU študentov v UK, je to dvojsečná zbraň.
Možno iný uhoľ pohľadu nad ktorým sa zabúdame zamyslieť je fakt že Brexit ovplyvniť študovanie v krajine dvojmo. Nie len že EU študenti čelia náročnejším podmienkam pre štúdium v krajine ale taktiež študenti v UK majú sťažené podmienky pre štúdium v EU za ktoré si zaplatia výrazne viac ako tomu bolo predtým.
Tak čo myslíte? Predstavujú pre vás tieto nové podmienky pre štúdium problém? AK áno, nevadí, máme mnoho iných dostupnejších krajín ktoré nájdete TU. Ak nie, a mate chuť vycestovať do Veľkej Británie pre prestížny titul, stačí ak nám dáte o sebe vedieť.
V Studycare je štúdium v zahraničí našou vášňou a bude nám potešením ak práve tebe budeme môcť pomôcť s prihláškou na školu v krajine, s ktorou máme mnohoročné skúsenosti.
Kontaktuj nás TU pre viac informácii.
BLOG Autor pre StudyCare Kamil Kudas | 14.4.2022