Ako a prečo som začal študovať VŠ v Dánsku

Ako a prečo som začal študovať VŠ v Dánsku

 🕒 4 minúty

Ako a prečo som začal študovať VŠ v Dánsku?

Už sú to skoro 4 roky, čo som sa vydal na tento malý škandinávsky polostrov s názvom Dánsko. Od tej doby som žil s mnohými spolubývajúcimi, učil som sa ktoré obchody predávajú najčerstvejšie potraviny, ktoré predávajú najlacnejšie potraviny,  pamätám si väčšinu autobusových spojov a ako ich skombinovať pri cestovaní a všimol som si, ako sa môj čas dochádzky do školy skrátil z 1 hodiny na 30 minút a nakoniec na 15 minút pešo. Nehovoriac o tom, koľkokrát som sa musel zaoberať administratívnym systémom – ten je stále záhadou. Inými slovami, štúdium v dánsku alebo kdekoľvek v zahraničí je veľký proces ktorý trvá od prvého až do posledného dňa, je to proces ktorý na vás zanechá len pozitívne stopy osamostatnia. Bez ďalších okolkov, začnime, ako a prečo som začal študovať VŠ v Dánsku.

PREčo som sa rozhodol ísť študovať do Dánska?

Jedným z hlavných dôvodov, prečo som prišiel do Dánska – a nie ich nadšeného škandinávskeho brata Švédska -, bola reputácia univerzít a skutočnosť, že štúdium je pre E.U občanov zadarmo a dokonca Vám dajú študentku podporu zvanú (SU) vo výške 750€ už po dani každý mesiac! Najprv som tomu neveril ale v agentúre ma uistili že to je naozaj pravda. Znelo to ako solídna možnosť, pretože získať túto SU podporu nebolo naozaj tak ťažké. Ak sa vám podarí nájsť si prácu a odpracovať aspoň 42 hodín mesačne túto podporu dostanete!

Ďalšie výhody prečo som bol presvedčení o svojej voľbe krajiny bolo vnímanie tejto krajiny z ,,vonka,, je to moderná utópia alebo popredný príklad toho ako by mala krajina vyzerať a fungovať. Jediná vec ktorá ma delila od plného rozhodnutia bola vedomosť mojej angličtiny, mal som rešpekt pred štúdium v angličtine nakoľko som v nej nebol najlepší.

Ako a prečo som začal študovať VŠ v Dánsku?

Proces prihlášky a prvé obavy v Dánsku

Ako a prečo som začal študovať VŠ v Dánsku?

Celý proces bol veľmi jednoduchý. Všetko čo pre odoslanie mojich prihlášok trebalo urobiť, bol len jednoduchý test a doručiť potrebné dokumenty pričom mi so všetkým asistovala agentúra. Odoslali sme teda kompletnú prihlášku a z doteraz neznámych dôvodov mi škola kam som chcel ísť najviac poslala podmienečné prijatie. Stačilo im už len dodať maturitné vysvedčenie, ktoré mi preložili v agentúre a hneď som ho škole doposlal. Mal som ho po ruke nakoľko som bol už rok po škole pretože som si zobral rok pauzu (vrelo neodporúčam!).

Po príchode do školy som pociťoval nedostatky angličtiny keďže sme sa na škole učili len na úrovni B1, behom roka som ,,speakoval,, ako nikdy predtým na úrovni C1. Angličtinu si tu zdokonalíte nehorázne rýchlim spôsobom, pretože musíte.  Teraz to vnímam ako ďalšiu obrovskú výhodu, keby som bol nešiel do zahraničia, ešte dnes by som angličtinu možno vôbec neovládal, prípadne by som sa ju hanbil používať na verejnosti. Týmto rozhodnutím sa mi otvorilo nespočetné množstvo dverí do sveta, nielen práce, ale aj cestovania a všeobecných možností.

Otázka mozgu proti srdcupri výbere odboru

V čase podávania prihlášok v roku 2015 som mal 18 rokov a moja hlava bola naplnená nádejami a snami o tom, čo na mňa čaká. Bolo prijaté rozhodnutie – ísť do zahraničia na moje vyššie vzdelanie, pretože to bol jediný spôsob ako mať z dlhodobého hľadiska lepšie možnosti v živote po škole.

V čase podávania prihlášok som nedávno zmaturoval a ďalšie rozvíjanie mojich schopností prostredníctvom štúdia sa zdalo byť cennou možnosťou pre budúcnosť. Tak som sa rozhodol začať študovať na Business Academy South West (BASW). Z počiatku som sa hlásil na Multimédiá Dizajn, práve kvôli zručnostiam, ktoré som získal vo Photoshope a strihu videa vo svojom voľnom čase, počas stredoškolských rokov v rámci hobby. Prihlášku som sa však rozhodol zmeniť na Computer Science, bohužiaľ rozhodnutie zmeniť prihlášku prišlo až veľmi neskoro, kedy to už nebolo možné. Všetko som odkomunikoval s agentúrou Studycare a následne mi jednoduchým riešením podali bezplatne prihlášku na najbližší Februároví termín. Ukázalo sa, že som urobil správne rozhodnutie. Dnes sa teším pretože som sa v tomto programe našiel a s hrdosťou môžem povedať že ma nadobudnuté vedomosti už začínajú slušne živiť. Niekedy je správne sa jednoducho držať svojho srdca.

Ako a prečo som začal študovať VŠ v Dánsku?

môj rozsudok Rozhodnutia začať študovať v Dánsku

Ako a prečo som začal študovať VŠ v Dánsku?

Celkovo je Dánsko úžasným miestom na život a štúdium. Celý tento proces samozrejme odnáša aj isté problémy, ktoré sú úplne bežné keď sa rozhodnete k presťahovaniu do novej krajiny. Odkedy som prišiel, musel som sa vysporiadať s mnohými vecami a zažiť niektoré z mojich najbláznivejších momentov môjho života. Stretol som veľa úžasných ľudí, každý deň je veľkým dobrodružstvom a získavam vzdelanie v každom smere kam sa pohnem.

Príchod do Dánska si vyžaduje určitú odvahu a odhodlanie – pre mňa to však bola najlepšia voľba, ktorú som mohol urobiť vo veku 18 rokov. Naozaj sa niekedy zamýšľam kto by som bol dnes keby som ostal doma pri rodičoch a navštevoval náš študijný systém, s hrdosťou a istotou v srdci však viem, že som omnoho viac na seba pyšný rozhodnutím ktoré som podstúpil.

David C. 2019 Business Academy South West

Tak čo myslíte? Ste pripravení prijať výzvu ako náš študent David a začať úžasnú cestu štúdia na škole v Dánsku? TU si môžete pozrieť všetky dôležite náležitosti o štúdiu v Dánsku.

V Studycare je štúdium v zahraničí našou vášňou a bude nám potešením ak práve tebe budeme môcť pomôcť s prihláškou na školu v krajine, s ktorou máme mnohoročné skúsenosti.

Kontaktuj nás TU pre viac informácii. 

BLOG Autor pre StudyCare Kamil Kudas. | 19.8.2022

Nevieš sa rozhodnúť? Poradíme ti.

Mohlo by ťa zaujímať

VSTUPNÁ BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA

Čo a kde máš záujem študovať? Na konzultácií ti najdeme najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné pre tvoju úspešnú prihlášku.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.