10 dôvodov, prečo študovať v Holandsku

10 dôvodov, prečo študovať v Holandsku

13.12.2020 | 🕒 5 minút

10 dôvodov, prečo študovať v HOLANDSKU

Holandsko je spolu s Dánskom jednou z najviac vyhľadávanou krajinou po Brexite v EU. Poďme si predstaviť TOP 10 dôvodov, prečo študovať v Holandsku a prečo do Holandska odchádzajú stovky Slovákov za vysokých štúdiom ročne. 

1. Prestížne univerzity

Hanze StudyCare

Možno nie až tak v povedomí ako tie z Veľkej Británie, no nadobudnutý titul z Holandskej univerzity má taktiež obrovskú serióznosť kdekoľvek vo svete. Školy disponujú s novodobou technológiou, pričom vyučovanie je zamerané skôr na prax než teóriu, to študentom poskytne obrovský náskok na trhu práce po absolvovaní školy. 

10 DÔVODOV, PREČO ŠTUDOVAŤ V HOLANDSKU

2. LAcné školné

Holanďania o teba majú záujem! Holandská vláda podporila EU študentov a už tak z lacného školného cca 2000€ ponúkla študentom 50% zľavu z prvého roka štúdia v Holandsku! Takto ťa školné prvého roku v tejto krajine vyjde len cca 1000€! Takéto štúdium sa dá hravo financovať part-time prácou pomimo vyučovania. ktorá je tu u študentov úplne bežná. 

Prečítaj si viac detailne o poplatok a nákladoch na život TU.

3. Silná ekonomika a pracovné príležitosti

10 DÔVODOV, PREČO ŠTUDOVAŤ V HOLANDSKU

Po ukončení štúdia má väčšina študentov na mysli len jeden hlavný cieľ – nájsť si prácu. Je dôležité, premýšľať o pracovných príležitostiach po ukončení štúdia. 

Našťastie je Holandsko krajinou s prosperujúcou ekonomikou v Európe, preto je nájdenie zamestnania nielen možné, ale aj pravdepodobné.

4. Jazykovo zdatní ľudia

Vedeli ste, že holandčina je najbližšie k angličtine? Ako najbližší príbuzný angličtiny v germánskom jazyku je holandčina, preto pokiaľ ovládate angličtinu, je veľká pravdepodobnosť že sa značne počas vášho štúdia zdokonalíte aj v holandčine. 

Jasným dôkazom toho je okolo 90% národa ktorému nerobí problem plynule komunikovať po anglicky, vrátane dôchodcov! To znamená, že v tejto krajine nemajú študenti žiadne pracovné a jazykové bariéry popri a ani po ukončení školy.

Keďže je Holandsko v tesnej blízkosti Belgicka, Francúzska a Nemecka, veľa Holanďanov sa okrem angličtiny tiež učí francúzštinu alebo nemčinu. Nehanbite sa a vyskúšajte svoje jazykové znalosti. 😉 Určite sa tu mate čomu priučiť a obohatiť tak svoje jazykové schopnosti. 

10 DÔVODOV, PREČO ŠTUDOVAŤ V HOLANDSKU

5. Študentská finančne výhodna pôžička

10 DÔVODOV, PREČO ŠTUDOVAŤ V HOLANDSKU

Študentská pôžička, taktiež známa v Holandsku aj ako collegegeldkrediet je pôžička výslovne na splácanie školného, čo znamená že za školne nemusíš okrem možno prvých 2 mesiacov zaplatiť ani cent! 

Túto pôžičku začneš splácať až 2 roky po ukončení štúdia, pričom na splatenie máš až 15 rokov! Samozrejme ak chceš môžeš ju splatiť v jednej splátke, prípadne si nastaviť splácanie na kratšiu dobu (avšak z inflačného hľadiska je 15 ročne splácanie veľmi výhodne). 

Táto pôžička sa nazýva collegegeldkrediet. Viac o nej si môžete prečítať tiež na oficiálnom webe TU.

6. Štatný GRANT pre študentov

10 DÔVODOV, PREČO ŠTUDOVAŤ V HOLANDSKU
POZOR! V Holandsku môžeš požiadať o extra finančnú podporu / Grant (do výšky až 413€) ktorý v prípade úspešného ukončenia štúdia nemusíš splácať! 

Ide o extra financie ktoré ti ponúka holandská vláda na financovnie doložených nákladov spojených pre s tovjím študentksým životom, ide teda o finančnú podporu pre školné, hromadnú dopravu a všeobecnú podporu).

7. štát podporí študijné zameranie

Nedarí sa vám nájsť prácu alebo sa chcete 100% zamerať na štúdium? Tu je riešenie:

Štát ti okrem grantu a výhodnej študentskej pôžičky ktorá ti pokryje študijné náklady, poskytuje taktiež extra výhodnú pôžičku tzv. SOFT LOAN, ak ju budeš potrebovať, za opäť veľmi výhodne podmienky. 

Túto pôžičku budeš splácať len v prípade ak si nájdeš prácu a taktiež len v prípade ak budeš zarábať nad minimálnu mzdu. Na úrokoch nikdy nezaplatíš viac ako len 4% z minimálnej mzdy!

  • Maximálne si môžeš požiadať pôžičku až do výšky 507€ mesačne!
  • Tvoja podpora celkovo (pôžička + grant tak môžu maximálne činiť až 921€ mesačne dokopy pričom grant nemusíš nikdy vratiť).  
  • túto pôžičku môžeš splácať až neuveriteľných 35 rokov! (čo je z inflačného hladiska opäť obrovksý benefit) 
  • odporúčame túto pôžičku? ak je nutne ju využiť tak určite áno, je to skvelá možnosť ktorú vám ponúka Holandsko nato aby ste vyštudoval prestížnu vysokú školu a uplatnili sa na trhu práce Viac info TU.
10 DÔVODOV, PREČO ŠTUDOVAŤ V HOLANDSKU

8. študentské výhody

10 DÔVODOV, PREČO ŠTUDOVAŤ V HOLANDSKU

Samozrejme to že majú študenti nejaké výhody a zľavy je celkom bežné avšak v holandskú v prípade ak budete pracovať vám štát ponúka úľavu na daniach, takmer bezplatné poistenie a dokonca dopravu po celom holandskú úplne ZADARMO! 

9. Atraktívna a bohatá ponúka odborov

Po tom čo sa vo Veľkej Británii zhoršili podmienky financovania a v Dánsku sa vláda rozhodla zrušiť väčšinu medzinárodných odborov, ostalo Holandsko pre EU študentov záchranným člnom v ponuke odborov z ktorých si tu môžete vybrať. Holandsko je jednoznačne zaujímavá krajina čo sa týka rozmanitosti a ponuky študijných odborov, viac o ponuke škôl a odborov si môžete pozrieť TU

10 DÔVODOV, PREČO ŠTUDOVAŤ V HOLANDSKU

10. Ubytovanie pre každého

Holandské školy ponúkajú ubytovanie takmer pre každého kto si podá prihlášku v čas a o takéto ubytovanie prejaví záujem. Je to obrovský rozdiel napríklad v porovnaní s Dánskom kde si študenti hľadajú ubytovania celé mesiace, pričom niektorí si ho nájdu až pár dni pred nástupom do školy alebo dokonca trávia prvý týždeň hotely a hľadajú až v krajine. Tento problem v holandskú mať nebudete. Viac o ubytovaní nájdeš TU.

 

Tak čo myslíte? Ste pripravení prijať výzvu a začať úžasnú cestu štúdia na univerzite v Holandsku?

V Studycare je štúdium v zahraničí našou vášňou a bude nám potešením ak práve tebe budeme môcť pomôcť s prihláškou na školu v krajine, s ktorou máme mnohoročné skúsenosti.

Kontaktuj nás TU pre viac informácii. 

BLOG Autor pre StudyCare Kamil Kudas.

Nevieš sa rozhodnúť? Poradíme ti.

Vstupná bezplatná konzultácia

Čo a kde máš záujem študovať? Zavoláme si a nájdeme spolu tie najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné k tvojej úspešnej prihláške.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.