10 Dôvodov, prečo študovať v Dánsku

10 Dôvodov, prečo študovať v Dánsku

🕒 6 minút

10 dôvodov, prečo študovať v Dánsku

Pozrime sa na TOP 10 Dôvodov prečo študovať v Dánsku a začneme rovno nultým bonusovým dôvodom – JE TO ZADARMO!

Dánsko je krajina starých kráľov a starodávnych tradícií, ktoré siahajú do raných čias Vikingov, ktorí osídľovali túto krajinu. Nájdeme tu preto rozmanitú kultúru usadenú hlboko v škandinávskych zvykoch. 

Toto je len niekoľko z mnohých dôvodov, prečo by si mal zvážiť štúdium v Dánsku.

10 Dôvodov prečo študovať v Dánsku

1. Problem based learning (výučba orientovaná na riešenie problému)

Školy v Dánsku sa líšia od tých naším asi v každom smere. Vyučovanie nie je orientované na nekonečnú teóriu z každého predmetu a tiež tu nikto netrápi študentov desiatkami skúšok, zápočtov a podobnými nezmyslami. Slovenskí študenti bohužiaľ ostávajú pod zastaralým režimom nášho školstva. Ak si hovoríš, že takýto vzdelávací systém sa ti nepáči, je tu našťastie riešenie- štúdium v zahraničí. Dánsko je jednou z krajín, kde sa vyučuje zábavnejšou formou. 

Pracovať tu budeš na rôzných reálnych projektoch skrz semestrálne projekty v teamoch. Budete sa snažiť vyriešiť problém danej firmy s vašimi návrhmi. Ďalej zažiješ stáž v skutočnej firme, ktorá ti poskytne náskok na trhu práce, kedže nadobudneš pracovné skúsenosti. Už vidíš ten rozdiel? A to sme opísali len okrajovo.
Viac o rozdieloch štúdia v Dánsku si môžeš prečítať TU.

2. Študentská podpora SU v sume 750€ mesačne

Počas štúdia má každý študent ktorý spĺňa jednoduché podmienky nárok na čerpanie študentskej podpory SU. Táto podpora spraví študenta finančne nezávislého od rodičov a dokáže si tak jednoducho financovať štúdium bez pomoci a zaťaženia rodičov, ba dokonca si veľmi pekne zarobiť. Aby študent dostal túto podporu, ktorá je vo výške 750€ po dani, musí jednoducho odrobiť 42 hodín mesačne, byť občanom EU a študovať na dennej forme štúdia v Dánsku. Viac o tejto podpore si môžete prečítať TU

Priemerná mzda študentov v Dánsku sa pohybuje od 12€ a môže sa vyšplhať aj na 20€ za hodinu. Takto si tu študenti nielen sami financujú život ale aj slušne zarábajú. 

Ak ťa zaujíma táto téma viac do hĺbky, prečítaj si info o financovaní a nákladoch študentského života v Dánsku TU.

10 Dôvodov prečo študovať v Dánsku

3. Finančná sloboda

Ako sme už spomínali vyššie, celé školné je BEZPLATNÉ. Jediné náklady ktorým budeš čeliť je nájomne a strava. V Aalborgu zaplatíš za 2 izb. byt v centre mesta cca 320€ mesačne už vrátane energií a internetu. Aarhus môže byť o 15% drahší od tejto sumy. Ďalších počítajme 200€ nechá študent na stravu. Študent si preto dokáže financovať všetko sám z finančnej podpory od štátu. Dokonca si z dokáže veľa odložiť + dostáva plat. Je to preto jediná krajina na svete, kde dokáže študent vyštudovať a súčasne si veľmi pekne zarobiť (často krát viac ako na plný pracovný pomer u nás doma).

4. Osamostatnenie

10 dôvodov prečo študovať v dánsku

Každý deň sa stretávam so študentami v rámci konzultácií alebo rôznych iných prednášok. 

Je neuveriteľné, ako sa dnešné deti v tom istom veku dokážu od seba líšiť vyspelosťou. 18 ročný študent môže byť dobrovoľníkom v parlamente. Taktiež môže začínať s podnikaním a množstvom iných mimo-školsýkh aktivít s prehľadom o udalostiach vo svete, zatiaľ čo iný rovesník je bez plánov a s minimálnym prehľadom. 

To že je v 18 rokoch niekto popredu a niekto pozadu je okay. V tomto veku je človek vo fyzickom a taktiež mentálnom vývine, preto sa tešíme každému študentovi ktorý chce od života viac a hlási sa na školu do zahraničia. Bohužiaľ, horšie je to už pri 30 ročných ľuďoch, ktorí sa ešte neosamostatnili zaspali na vavrínoch a už len ťažko sa rozbehnú. Nevravíme, že zahraničie je jediná možnosť ako sa osamostatniť, každopádne my sme ju vyskúšali a môžeme ju len vrelo doporučovať.

Pozri si highlights prečo študovať v Dánsku TU

5. Najšťastnejšia krajina na svete

V apríli 2018 bolo Dánsko prostredníctvom správy o svetovom šťastí zvolené za najšťastnejšiu krajinu na svete. Pri hodnotení 156 skúmaných krajín sa tím z University of British Columbia zaoberal tým, čo majú „všetky krajiny spoločné ako napríklad, ako je vysoký HDP na obyvateľa, zdravá dĺžka života pri narodení a korupciu vo vedení“ okrem iných parametrov.

Dôležité však boli aj tri veci, nad ktorými majú jednotliví občania trochu väčšiu kontrolu: zmysel pre sociálnu podporu, slobodu pri výbere a všeobecnú kultúru. ““

Výsledky Dánska odhalili vysoké percento rodovej rovnosti a obrovskú spokojnosť obyvateľov z Dánska, spokojnosť natoľko veľkú že sa krajina umiestnila na 1. mieste svetového rebríčka!

6. Unikátny spoločenský život a tradície

Študenti v Dánsku sa zapájajú do rôznych sociálnych interakcií so svojím okolí v škole aj mimo nej. Na začiatku roka sú študenti zaradení do študijných skupín, ktoré spolupracujú a snažia sa dosiahnuť spoločný výsledok, školy sa tak snažia hneď od prvého dňa študentov medzi sebou socializovať aby sa v krajine cítili príjemnejšie skrz množstvo kamarátov ktorých si tu nájdu do pár dni od príchodu. 

Je úplne bežné že škola pošle triedu v piatok veer von na párty a poskytne im k tomu dokonca budget, prípadne škola usporiada rovno párty v škole. Netreba zabudnúť na možnosť školského Friday baru ktorý funguje každý deň 🙂 

Mimoškolské udalosti sú taktiež úplne bežné. Buď to bude klasická party či už von alebo niekde na byte, ktoré budú naozaj celkom časté a bežne, alebo celkom v Dánsku bežný festival ktorý sa koná v rôzne termíny na rôznych miestach počas celého roka. Dobrý príklad kreativity Dánov je taký Aalborg Karnival, ktorý je najväčší karneval v severnej Európe usporiadaný v uliciach Aalborgu.

TOP 10 dôvodov prečo študovať v Dánsku

7. Sociálne zabezpečenie študenta

Dánsko ponúka širokú škálu pomoci pre študentov počas štúdia no taktiež potom. Študenti majú úľavy na daniach, v knižniciach si môžu požičiavať nie len knihy ale tiež spoločenské hry alebo hry na x-box, PS4, PS5 úplne zadarmo, študenti majú možnosť otvorenia bankového účtu úplne bez poplatkov, štát vám tu preplatí depozit za byt a dokonca poskytne právnika zadarmo pri založení businessu. Po škole v prípade nezamestnanosti sa o vás postará štát vysokou a lukratívnou podporou v čiastke (2019 – cca 1200€ mesačne). 

8. Dobrodružstvo

Dánsko leží tesne nad Nemeckom, patrí mu mnoho ostrovov okolo pevniny, ďalej v blízkosti leží Nórsko a Švédsko, tušíte správne to všetko sú super dostupne nápady  v rámci výletu na víkend. Samozrejme chvíľu vám potrvá kým prebádate Dánsko samotné a hneď nato môžete začať objavovať zaujímavé Škandinávske okolité krajiny. 

Dobrodružstvo bude samotné vycestovanie za štúdiom. Nadšenie z toho že žijete a študujete v cudzine bude trvať asi rok, následne vám začne dobrodružstvo chýbať a začnete ho vyhľadávať. Dobrou správou je že Dánsko vám ponúka hneď niekoľko letísk z ktorých študenti celkom bežne chodievajú počas roka 1-2xdo iných krajín či už na týždenne dovolenky alebo na prebádanie iných mest. Samozrejme bez študentskej podpory by si to mohli len ťažko dovoliť, veď povedzme si úprimne, koľko našich bakalárov chodí 2x do roka na dovolenku? 

9. Obrovský dopyt po štúdiu

Štúdium v zahraničí - Najväčšia ponuka škôl

Všetky predošle spomenuté fakty si dobe uvedomujú študenti po celom svete. Obzvlášť študenti z EU ktorí majú takéto štúdium bezplatné. Mimo EU študenti si za rok štúdia v Dánsku zaplatia okolo 10 000€. 

V Máji 2021 sa Dánska vláda rozhodla obmedziť príjem medzinárdných študentov a zatvorili tak asi 80% medzinárodných odborov čo výrazne znižilo počet študnetov ktorá sa do tejto krajiny dostali. 

Keď zohľadnime všetky predošle spomenuté fakty, odporúčame to študentom s prihláškou minimálne skúsiť. Človek nikdy nevie, môže sa na neho usmiať šťastie a ocitne sa tak vo veľmi lukratívnej krajine na vysokej škole. 

Ak Vás táto krajina oslovila a chceli by ste si podať prihlášku, stačí ak nám napíšte a všetko si detailne prejdeme a vysvetlíme na našej bezplatnej konzultácií. Napíšte nám TU.

10. Populárne pamiatky

Dánsko sa môže sa pochváliť množstvom historických pamiatok a múzeí, ktoré ukazujú tisíce rokov kultúry a tradície severských obyvateľov.

  • Hrad Rosenborg v Kodani postavil na začiatku 17. storočia slávny škandinávsky kráľ Christian IV. Je držiteľom korunovačných klenotov dánskeho kráľa a kráľovnej, ako aj portrétov Caroline Mathilde a Struensee.
  • Záhrady Tivoli sa nachádzajú v Kodani. Je to jeden z najpopulárnejších zábavných parkov v Európe. Dokonca sa hovorí, že je základným modelom Disney Landu.
  • Múzeum milovníkov Vikingov sa nachádza v Roskilde v blízkosti univerzity. Tam si môžete rezervovať lístky na plavbu po pravej Vikingovej lodi.
  • Okrem toho je po krajine množstvo Vikingských pohrebísk, ktoré navštívením, určite zanechajú spomienky na celý život. 

Tak čo myslíte? Ste pripravení prijať výzvu a začať úžasnú cestu štúdia na univerzite v Dánsku?

V Studycare je štúdium v zahraničí našou vášňou a bude nám potešením ak práve tebe budeme môcť pomôcť s prihláškou na školu v krajine, v ktorej sme sami študovali.

Kontaktuj nás TU pre viac informácii. 

BLOG Autor pre StudyCare Kamil Kudas | 14.4.2023

Nevieš sa rozhodnúť? Poradíme ti.

Mohlo by ťa zaujímať

VSTUPNÁ BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA

Čo a kde máš záujem študovať? Na konzultácií ti najdeme najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné pre tvoju úspešnú prihlášku.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.