10 Dôvodov, prečo študovať v Belgicku

10 Dôvodov, prečo študovať v Belgicku

🕒 6 minút

10 dôvodov, prečo študovať v Belgicku

Pozrime sa na TOP 10 dôvodov, prečo študovať v Belgicku. Na začiatok musíme spomenúť vysokú kvalitu vzdelania a života. Okrem toho majú medzinárodní študenti až 80% šancu na získanie práce v Belgicku hneď po ukončení školy. Univerzity si medzinárodných študentov veľmi vážia a chcú im ponúknuť tie najlepšie výhliadky.

Toto je len niekoľko z mnohých dôvodov, prečo by ste mali zvážiť štúdium v Belgicku.

pexels-filippofaccendini-2634202

1. Problem based learning (výučba orientovaná na riešenie problému)

Školy v Belgicku sa líšia od tých našich asi v každom smere. Podobne ako v Dánsku, vyučovanie nie je orientované na nekonečnú teóriu z každého predmetu a tiež tu nikto netrápi študentov desiatkami skúšok, zápočtov a podobnými nezmyslami, ktoré musia podstupovať každý semester! Slovenskí študenti bohužiaľ zaspávajú pod zastaralým režimom nášho školstva. Ak si hovoríš že takýto vzdelávací systém sa ti nepáči, je tu našťastie riešenie štúdiom v zahraničí a Belgicko je jednou z krajín, kde sa vyučuje zábavnejšou formou. 

Pracovať tu budeš na rôzných reálnych projektoch skrz semestrálne projekty v teamoch v ktorých sa budete snažiť vyriešiť problém danej firmy s návrhom na riešenie. Ďalej tu zažiješ stáž v skutočnej firme, ktorá ti poskytne náskok na trhu práce vdaka nadobudnutiu pracovnej skúsenosti. Už vidíš ten rozdiel? A to sme ti to opísali len okrajovo.

2. MOŽNOSŤ ŠTIPENDIA

O štúdium v Belgicku je veľký záujem, hlavne kvôli vysokej kvalite vzdelania, kvalite života, sociálnemu zabezpečeniu, ale aj mnohým ďalším výhodám, napríklad možnosti získať štipendium. Bežne sa stáva, že ti toto štipendium pokryje približne 70% všetkých tvojich nákladov. 
 
Medzinárodné štipendiá sú teraz k dispozícii študentom z ktorejkoľvek časti sveta, ktorí majú v úmysle študovať v Belgicku. Rôzne akademické inštitúty a univerzity ponúkajú štipendiá pre programy vysokoškolského vzdelávania. Verejné univerzity sú v krajine cenovo dostupné aj bez štipendia. Pre európskych študentov sa ročné poplatky pohybujú okolo 900 EUR.

 

10 Dôvodov prečo študovať v Dánsku

3. VYNIKAJÚCA KVALITA VZDELANIA

Vynikajúca kvalita vzdelávania v krajine je jasným dôvodom na štúdium v Belgicku. Historicky belgické mestá ako Brusel, Antverpy a Bruggy zohrávali dôležitú úlohu v akademickom pokroku a táto tradícia pokračuje aj dnes na svetoznámych univerzitách v krajine.

Pre záujemcov o štúdium politiky, medzinárodných vzťahov a podobne je v meste Bruggy domovom College of Europe. Táto inštitúcia ponúka vysokoškolské a postgraduálne programy ideálne pre tých, ktorí dúfajú, že budú tvorcami zmien zajtrajška. Hlavné mesto má tiež takmer nespočetné možnosti, pokiaľ ide o oblasti štúdia. Obchodné školy ako Solvay Brussels School of Economics and Management sú skvelými možnosťami, rovnako ako všeobecnejšie inštitúcie, ako napr. Université Libre de Bruxelles. Potom sú tu samozrejme umelecké školy – Bozar je uznávaný po celom svete pre svoje špičkové umelecké programy. Medzi ďalšie umelecké školy v Bruseli patria LUCA School of Arts a La Cambre. 

Ak ťa táto krajina oslovila a chcel by si si podať prihlášku, stačí ak nám napíšeš a všetko si detailne prejdeme a vysvetlíme na našej bezplatnej konzultácií. Napíš nám TU

4. Osamostatnenie

Každý deň sa stretávam so študentami v rámci konzultácií alebo rôznych iných prednášok. 

Je neuveriteľné, ako sa dnešné deti v tom istom veku dokážu od seba líšiť vyspelosťou. 18 ročný študent môže byť dobrovoľníkom v parlamente. Taktiež môže začínať s podnikaním a množstvom iných mimo-školsýkh aktivít s prehľadom o udalostiach vo svete, zatiaľ čo iný rovesník je bez plánov a s minimálnym prehľadom. 

To že je v 18 rokoch niekto popredu a niekto pozadu je okay. V tomto veku je človek vo fyzickom a taktiež mentálnom vývine, preto sa tešíme každému študentovi ktorý chce od života viac a hlási sa na školu do zahraničia. Bohužiaľ, horšie je to už pri 30 ročných ľuďoch, ktorí sa ešte neosamostatnili zaspali na vavrínoch a už len ťažko sa rozbehnú. Nevravíme, že zahraničie je jediná možnosť ako sa osamostatniť, každopádne my sme ju vyskúšali a môžeme ju len vrelo doporučovať.

5. štúdium prebieha v angličtine, ale mአmožnosť naučiť sa aj francúzsky, nemecky a holandsky

Ďalšia vec, ktorá robí Belgicko jedinečným, sú jeho jazyky. Krajina je domovom mnohých jazykových skupín z ktorých najpočetnejšie sú francúzština, holandčina a nemčina. Veľa ľudí tu hovorí po anglicky, najmä vo väčších mestách. A čo viac, belgické univerzity majú veľa kurzov, ktoré ponúkajú výhradne v angličtine. Či už sa teda chceš naučiť jazyk alebo nájsť miesto, kde môžeš študovať v angličtine, Belgicko je skvelou voľbou.

Navyše Belgická asociácia anglicistov vo vysokoškolskom vzdelávaní (BAAHE) podporuje a odmeňuje prostredníctvom výročnej ceny vynikajúce vysokoškolské dizertačné práce napísané v angličtine.

6. VYCESTUJ A ZAŽI DOBRODRUŽSTVO

Belgický systém verejnej dopravy je známy svojou dostupnosťou a efektívnosťou. Od autobusov, električiek a metra až po vlaky, bicykle, autá a lietadlá. Pre mladého človeka (do 26 rokov) sú lístky vlakom kdekoľvek v Belgicku pevne stanovené na 5,20 EUR s špeciálnym cestovným lístkom GO PASS 10. Veľa našich študentov si v Belgicku kúpili bicykel, na ktorý už nedajú dopustiť, cyklisti si totiž užívajú bezpečné a malebné cyklotrasy. Jazdia ním do školy, do práce aj na nákup.

Belgicko nielenže ponúka špičkovú verejnú dopravu na cestovanie po krajine, ale ponúka aj ideálnu domácu základňu na cestovanie do iných častí sveta. Brusel, epicentrum siete vysokorýchlostných vlakov v Európe, je centrálne umiestnený do všetkých miest v Európe, a to vlakom aj lietadlom. Londýn, Paríž, Amsterdam a mnohé ďalšie obľúbené destinácie sú vzdialené menej ako dve hodiny cesty vlakom. 

7. CENOVO DOSTUPNÉ

Relatívne nízke životné náklady sú ďalším dôvodom, prečo študovať v Belgicku. Verejné univerzity sú v krajine cenovo dostupné s ročnými poplatkami okolo 900 EUR pre európskych študentov.

Z hľadiska nákladov na bývanie sú na tom dobre aj študenti. Belgicko má bohaté možnosti študentského ubytovania a za prijateľné ceny. Ak dávaš prednosť prenájmu vlastného miesta, je to tiež možnosť. Mesačné nájomné v belgických mestách ako Brusel, Bruggy a Antverpy je relatívne cenovo dostupné. V Antwerpách zaplatíš za izbu v centre mesta okolo 350€ mesačne už vrátane energií a internetu. Brusel môže byť o 15% drahší od tejto sumy. Ďalších počítajme 200€ nechá študent na stravu. Študent si dokáže financovať všetko sám ak si nájde prácu. Výpomoc v reštauráciách, upratovacie služby a stráženie detí – presne také brigády bývajú najčastejšie k dispozícií zahraničným študentom ovládajúcim angličtinu. Za pár hodín týždenne si privyrobíš dosť na to, aby bol tvoj život v Belgicku bezproblémový. Inak sú výdavky ako jedlo, zábava a kultúrne atrakcie za rozumnú cenu. Často sa môžu hodiť aj študentské zľavy. 

Štipendium od vlády ti pokryje približne 70% všetkých tvojich nákladov. Určite je preto dobré počítať ešte s dodatočným príjmom, či už z našetrených vlastných zdrojov, z príspevkov od rodiny, alebo z brigády.

8. Vysoká kvalita života

Belgicko je známe svojou bezpečnosťou, vysokou kvalitou života a živou kultúrou. Už od vynikajúceho zdravotného systému až po množstvo kulinárskych špecialít. Belgicko ponúka nespočetné množstvo zážitkov a vecí, ktoré môžeš vidieť a robiť. Belgicko ponúka architektonicky bohaté mestá ako Brusel a Antverpy, ale tiež sa pýšia zámkami, pokojnými záhradami a historickými bojiskami. Pre množstvo aktivít vhodných pre študentov je Brusel na 38. mieste v rebríčku QS „Best Student City Rankings“.

9. Študentský život

10 DÔVODOV, PREČO ŠTUDOVAŤ V HOLANDSKU

Ďalším na našom zozname dôvodov, prečo študovať v Belgicku je študentský život! V Belgicku je veľa vecí, ktoré by si ako študent mohol robiť. Kultúrne atrakcie ako múzeá, umelecké galérie, trhy pod holým nebom a kiná nie je ťažké nájsť. Univerzity tiež zvyčajne organizujú udalosti a kluby pre študentov, čo môže byť skvelý spôsob, ako spoznať ľudí.

Pokiaľ ide o nočný život, Brusel a Antverpy sú veľmi vzrušujúce miesta pre študentov. Práve tieto mestá priťahujú ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev. Ceny tu bývajú dostupnejšie ako v iných západoeurópskych metropolách. Je to ideálne místo pre študentov!

10. Vafle, pivo a čokoláda

Samozrejme, ďalším skvelým dôvodom na štúdium v Belgicku sú ich prvotriedne vafle, pivo a čokoláda. Belgicko je známe po celom svete tým, že je majstrom týchto lahôdok. Ale je toho viac! Krajina je domovom nespočetného množstva kultúrne milovaných jedál, syrov a nápojov. Len niekoľko príkladov zahŕňa carbonade flamande alebo sole meunière, chicon gratin a stoemp.

Ako medzinárodný študent v Belgicku by si tieto pochúťky mal aspoň ochutnať! Poskytnú ti pohľad do histórie a kultúry Belgicka a môžu ti pomôcť spriateliť sa s miestnymi obyvateľmi.

Tak čo myslíš? Si pripravený prijať výzvu a začať úžasnú cestu štúdia na univerzite v Belgicku?

V StudyCare je štúdium v zahraničí našou vášňou a bude nám potešením ak práve tebe budeme môcť pomôcť s prihláškou na školu v krajine v ktorej sme sami študovali.

Kontaktuj nás TU pre viac informácií.

BLOG Autor pre StudyCare Kamil Kudas | 14.4.2023

Nevieš sa rozhodnúť? Poradíme ti.

Mohlo by ťa zaujímať

VSTUPNÁ BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA

Čo a kde máš záujem študovať? Na konzultácií ti najdeme najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné pre tvoju úspešnú prihlášku.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.