Prečo študovať v zahraničí Tu je 10 dôvodov, prečo!

Prečo študovať v zahraničí Tu je 10 dôvodov, prečo!

🕒 5 minút

Prečo študovať v zahraničí? Tu je 10 dôvodov, prečo!

Rozhodnutie opustiť svoju domovskú krajinu a študovať v zahraničí je veľkým krokom v pred. Mnoho budúcich študentov sa môže pýtať samých seba, aký prínos má vôbec opustenie pohodlia domova, presťahovania a od-cestovania do zahraničia aby študovali na medzinárodnej univerzite.

Študenti, ktorí študujú v zahraničí v tom však majú jasno! Títo študenti radí získavajú cenne skúsenosti ktoré sa im pri štúdiu v zahraničí ponúkajú denne, vedia že skúsenosť osamostatnenie určite doma nezískajú. Tak prečo by ste aj vy nemali zvažovať cestovanie po svete a získanie prestížneho titulu? Zostavili sme zoznam desiatich najčastejších dôvodov, prečo bude vaša medzinárodná skúsenosť jedným z najlepších a najpamätnejších zážitkov vášho života.

  1. Získate nezávislosť

Hoci každá univerzitná skúsenosť ponúka príležitosť osobného a profesionálneho rastu, často študenti nevyužijú celý svoj zahraničný potenciál výberom práve najbližšej univerzity k ich domovu. Po takejto chybe často krát nastáva problém u vyštudovaných študentov začleniť sa a efektívne fungovať mimo rodného bydliska alebo známeho mestá v ktorom zatiaľ prežili svoj celý život. V cudzej krajine si však ako medzinárodný študent osvojíte kľúčové zručnosti „pre dospelých“. Počas pobytu v zahraničí je bežné že si musíte nájsť bývanie, naučiť sa jazyk, navigovať sa po novom mesta, zvládnuť úradne záležitosti v cudzom jazyku alebo pracovať s mesačným rozpočtom a to dokonca v cudzej mene.

Po návrate domov budete vďační, že ste sa naučili, ako platiť účty, komunikovať s ľuďmi zo všetkých oblastí života a hlavne všeobecne sa dokázať postarať o samého seba.

  1. Spoznáte nove kultúry a ich návyky

V čoraz globalizovanejšom svete sa medzi-kultúrna komunikácia stáva nevyhnutnou zručnosťou a jednotlivci, ktorí ju majú, sú veľmi žiadaní. Pretože sa však nemôžeme učiť efektívne prostredníctvom učebnice, vyžaduje si to skúsenosti zo skutočného života, aby v tomto komunikačnom štýle bol získaný plný potenciál a nadobudli sme plynulosť tejto zručnosti.

Preto je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým mať príležitosť dôkladne preskúmať iné kultúry. Študovanie v zahraničí vám zaručí ponorenie do nových kultúr, do politiky, cudzieho jazyka, čím vám uľahčí pochopenie rôznych svetových názorov a zároveň vám dá schopnosti vyjadriť svoj vlastný názor.

Medzinárodný kurz a skúsenosť so spolužiakmi v triede vám samozrejme ukáže nové perspektívy a názory na témy, ktoré sa objavujú v každodennom živote. Okrem získania komplexného pohľadu na kultúrne hodnoty sa však stretnete aj s ostatnými študentmi z celého sveta, čo vám poskytne príležitosť začať budovať oveľa širší názor na svet.

  1. Budete lukratívnejší pre zamestnávateľov

Už sme o tom písali vo viacerých článkoch na našej stránke Studycare v sekcii blog , zamestnávatelia oceňujú uchádzačov, ktorí študovali v zahraničí. Vďaka medzinárodným skúsenostiam spolu s vašim životopisom prídete na rozhovor s väčšou zrelosťou, sebavedomím a praktickými zručnosťami s anekdotami v reálnom živote spolu s ktorými ste jednoznačne atraktívnejší uchádzač o pracovné miesto ako študent ktorý vyštudoval školu doma, nebodaj ju celú prežil v detskej izbe.

Komunikačné zručnosti popri štúdiu v zahraničí zlepšujú schopnosti kritického myslenia a riešenia problémov, ktoré si zamestnávatelia želajú. Najmä ak sa uchádzate o pozíciu na základnej úrovni po ukončení štúdia, budete len jedným z mnohých životopisov, ktorým sa musia náborári zaoberať. Prečo teda nespraviť ten svoj životopis iným od ostatných?

Štúdium v zahraničí je jedným z faktorov, ktorý upúta pozornosť zamestnávateľov. Pokiaľ ste žili a dokonca študovali v zahraničí v medzinárodnom študijnom programe ukazuje to Vaše odhodlanie a chuť dokázať v živote viac a to je práve to čo z vás robí ideálneho kandidáta na akúkoľvek prácu.

  1. Rozšírite si svoje vedomosti

Štúdium v zahraničí môže byť pre študentov v krajinách v ktorých ich vysoké školy nezodpovedajú  pokročilým schopnostiam študenta alebo školy aplikujú zastarale akademické návyky skrz teóriu a žiadnu prax, pre takýchto študentov je štúdium v zahraničí obrovskou príležitosťou ktoré ešte nikdy nebola dostupná tak ako je dnes.

Povedzme že si nájdete u nás doma vysokú školu ktorá ako tak spĺňa vaše požiadavky, prečo by ste v takejto situácií malí odísť preč? Štúdium v zahraničí Vám môže otvoriť nové možnosti v rožných oblastiach, nie len tie pracovné, medziľudské ale aj tie s vášňou, napríklad cestovanie alebo iné hobby. Mohli by ste študovať na univerzitách s poprednými výskumnými pracovníkmi vo vašom odbore, s prístupom k historickým knižniciam a miestnym archívom alebo špičkovým technológiám, čo by mohlo prispieť k lepšiemu porozumeniu predmetu, ktorý študujete.v

  1. Zistíte kto ste

V určitom okamihu v živote každého človeka sa musíte aspoň opýtať, čo z vás robí osobu, ktorou ste.

Keď sa presťahujete do zahraničia za účelom štúdia, budete mať možnosť vidieť svet a najmä svoju rodnú krajinu v úplne novom svetle. Mnoho zahraničných študentov uvádza, že to malo veľký vplyv na ich rozvoj ako osoby po zvyšok života.

Mnohé z konceptov a myšlienok, ktoré považujete za „normálne“, sú v skutočnosti súčasťou vašej národnej identity. Budete prekvapení, keď zistíte, že ostatní študenti z krajín celého sveta mali nesmierne odlišné výchovy a skúsenosti. Tieto realizácie spolu so všetkými novými priateľstvami, ktoré pri štúdiu nadobudnete Vám otvoria oči a možno zmeníte názor na pár veci ktorým ste verili, to vám poskytne opäť nové možnosti.

Ak sa chcete skutočne v živote nájsť, štúdium v zahraničí vám ukáže iné spôsoby života a zároveň vás donúti robiť vedomejšie rozhodnutia o tom, ako žijete svoj život teraz a ako ho môžete žiť.

  1. Precestujete svet

Keď prvýkrát urobíte niečo nové, môže sa to zdať skutočne desivé. Pre mnohých zahraničných študentov im ich štúdium ponúka prvú príležitosť opustiť svoju domovskú krajinu.

Štúdium v zahraničí poskytuje cenné cestovné zručnosti, ktoré môžete použiť kdekoľvek na svete: navigácia na medzinárodných letiskách, identifikácia najlepších miestnych reštaurácií, naučenie sa ako nájsť cestu okolo neznámeho mesta, vedieť, kedy treba poznať kultúrne normy alebo vynájsť sa vo verejnej doprave.

Nie ste si istí, či si môžete dovoliť štúdium v zahraničí a cestovanie popri ňom? Kontaktujte nás na našej stránke Studycare a radi Vám povieme aké mate možnosti v rámci zahraničia.

  1. Rozšírite svoju sieť, vytvorite si kontakty z celého sveta

Ako medzinárodný študent sa automaticky stanete členom veľkej siete ďalších medzinárodných študentov na vašej univerzite. Univerzity často organizujú špeciálne podujatia pre svojich zahraničných študentov, aby každému poskytli príležitosť spoznať novú skupinu priateľov v novej krajine.

Preto je tak ľahké spoznať nových ľudí zo všetkých kontinentov. Všetci ste na jednej lodi – nadšení, možno trochu nervózni a pripravení spoznať nových priateľov, s ktorými môžete preskúmať ich alebo vašu rodnú krajinu. Zatiaľ čo väčšina z vás sa po ukončení štúdia môže vrátiť domov a tieto priateľstvo prerušiť, medzinárodní študenti majú tendenciu zostať v kontakte dlho po ukončení štúdia aj skrz vzdialenosť.

Ďalšou dobrou správou je, že s priateľmi rozptýlenými po celom svete vám nikdy nedôjdu cestovné nápady alebo príležitosti a zároveň získate super výhodu osobného sprievodcu a prípadne aj ubytovania zdarma.

  1. Naučíte sa nový jazyk

Štúdium na medzinárodnej univerzite zvyčajne ponúka príležitosť pre zahraničných študentov naučiť sa rodný jazyk svojej novej hostiteľskej krajiny. Či už je to dánčina, nemčina alebo švédčina, prečo nedodržať novoročné predsavzatie a naučiť sa teda nový jazyk?

V závislosti od dĺžky pobytu môžete alebo nemusíte dosiahnuť prirodzenú plynulosť. Jedno je však isté, že vaši hostitelia ocenia vaše úsilie čo vám už opäť otvára ďalšie dvere možností. Výhodou je aj absolvovanie kurzov ktoré vyučujú kvalifikovaní učitelia rodného jazyka často krát bezplatne alebo za smiešny poplatok.

  1. Naučíte sa fungovať v zahraničí

Keď sa naučíte navigovať vo svojom novom meste ako miestny, začnete objavovať všetky najlepšie parky, reštaurácie, bary, kaviarne a nákupné strediská, vďaka ktorým získate nezabudnuteľné zážitky ale hlavne zistíte aké procesy boli nutné spraviť aby ste sa do novej spoločnosti začlenili a spoznali ju. Takáto vlastnosť sa nedá naučiť v škole jediné cestovaním, ručím Vám že pri najbližšej dovolenke alebo skrz iný dôvod prečo budete v zahraničí sa budete správať inak ako predtým.

  1. A konečne, užijete si príchod domov

Po návrate zo zahraničného štúdia a prekonaní istého kultúrneho šoku budete vnímať rodnú hrudu inými očami ako doteraz tiež si hlbšie uvedomíte, čo to znamená byť doma a hlavne oceníte halušky, pirohy, sviečkovú, horalku, kofolu a iné pochúťky ako nikdy predtým.

Vrátite sa hlavne domov s novým sebavedomím, budete mať chuť vyskúšať nové veci preskúmať nové miesta a hlavne budete ambiciózny a uvedomíte si aký ste spravili obrovský krok v pred pri porovnaní s vašimi spolužiakmi zo strednej školy ktorý ostali doma, v skratke, jednoznačne budete mať plán a chuť na veľký životný úspech!

Čo si myslíte – ste pripravení študovať v zahraničí? Zúčastnite sa nášho kvízu „Kde by som mal študovať v zahraničí?“ A nájdite si cieľové štúdium snov v zahraničí.

Tak čo myslíte? Ste pripravení prijať výzvu a začať úžasnú cestu štúdia na univerzite v zahraničí?

V Studycare je štúdium v zahraničí našou vášňou a bude nám potešením ak práve tebe budeme môcť pomôcť s prihláškou na školu v krajine, s ktorou máme mnohoročné skúsenosti.

Kontaktuj nás TU pre viac informácii. 

BLOG Autor pre StudyCare Kamil Kudas | 28.7.2022

Nevieš sa rozhodnúť? Poradíme ti.

Mohlo by ťa zaujímať

VSTUPNÁ BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA

Čo a kde máš záujem študovať? Na konzultácií ti najdeme najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné pre tvoju úspešnú prihlášku.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.