Časté otázky-FAQ
V tejto sekcií nájdeš odpovede na opakujúce sa otázky. Dozvieš sa viac o téme dokumentov, škôl, termínov, postupov, poplatkov, financií alebo ubytovania. Pokiaľ sa ti nepodarí nájsť odpoveď na otázku, kontaktuj nás telefonicky alebo mailom. Radi ti všetko vysvetlíme.

VšeobecnÉ otázky

Konzultácia prebieha osobne u nás v agentúre, telefonicky alebo cez online video hovor. Samozrejme, je úplne bez poplatkov. Taktiež môžeš prizvať svojich spolužiakov, rodičov alebo kamarátov.

Čím skôr vyplníš prihlášku a zahájime ,,application process,, tým lepšie pre teba. Novú sezónu otvárame každý rok v auguste a zatvárame podľa deadlinov škôl a krajín.

100% áno! Nebudeš ani prvý ani posledný študent ktorého zobrali na VŠ do zahraničia so slabšou angličtinou. Je v podstate celkom bežné, že študenti nerozprávajú na úrovni C1 alebo C2. Ak máš úroveň B2, nemusíš sa ničoho obávať. Úroveň B1 je tiež okay, musíš však mať odhodlanie sa zdokonaľovať po príchode do zahraničia. Školy si uvedomujú, že to je pre teba nový jazyk a preto sú často krát prvý semester zhovievavé, pričom dávajú študentom čas na aklimatizáciu a socializovanie. Samozrejme sú školy, ktoré si vyžadujú certifikáty ako IETLS alebo TOEFL na úrovni C1. Tu sa nepohneme. Našťastie takýchto škôl je len pár. 

Opäť tak isto ako pri angličtine – odpoveď je áno. Samozrejme čím lepšie známky alebo angličtinu máš, tým lepšie. Aj v tomto prípade existujú školy, ktoré požadujú istý priemer alebo výborné známky na maturitnom vysvedčení. Všeobecne však univerzity v zahraničí omnoho viac zaujíma tvoja motivácia a odhodlanie. Na túto tému sa poriadne v agentúre zameriame, aby sme maximalizovali tvoje šance na prijatie. 

Všetky školy s ktorými spolupracujeme sú akreditované (uznávane u nás doma). To znamená, že v prípade kontinuálneho štúdia ti uznajú kredity z absolvovaných predmetov tak, aby si mohol nadviazať na svoje štúdium nie len u nás, ale aj kdekoľvek vo svete. Tvoj vysokoškolský titul bude uznaný doma aj zahraničí.

Samozrejme! Naša spolupráca síce oficiálne skončila tvojím prijatím na univerzitu, tam to avšak končí len z obchodného hľadiska. Je úplne bežné, že s našimi študentami komunikujeme ešte dlho po prijatí. Je jedným z našich poslaní si so študentami vytvárať kamarátske vzťahy založené na podpore. Tak ako pomôžeme my tebe veríme, že nás aj ty podporíš dobrou recenziou.

Je to neuveriteľné, ale dokážeme ťa dostať na vysokú školu 100% online! Samozrejme existujú výnimky, kedy je potrebné osobne prísť splniť zadanie zo školy alebo napísať anglický test. 

Áno. Za prihlášku si účtujeme správcovský poplatok, ktorý sa líši na základe zvoleného servisného balíka služieb. Cena balíka samozrejme súvisí s jeho obsahom. Balíky služieb nájdeš TU.

100% áno. Školy v zahraničí nemajú zbytočné predsudky a teda neriešia to, akú školu si si zvolil, keď si mal 15 rokov. Pokiaľ študovať veľmi chceš, tak máš takú istú šancu na prijatie ako ktorýkoľvek iný študent.

Pri 90% študentov sa stretávame s obrovskou radosťou a pýchou na svoje dieťa zo strany rodiča, keď dieťa ukáže odhodlanie a motiváciu ísť študovať do zahraničia. Čo viac si rodič môže priať ako mať dieťa, ktoré chce v živote niečo dokázať? Rodičov samozrjme zaujíma, či to myslíš vážne a máš premyslený plán a vieš, čo to obnáša. Preto budeme radi, keď rodičov pozveš aj na bezplatnú konzultáciu s nami. Taktiež nám môžu kedykoľvek zavolať. Zvyšných 10% prípadov sú často krát rodičia, ktorí sa o teba len boja a nevedia si predstaviť, ako to v zahraničí zvládneš. Pravdepodobne si ich doteraz dostatočne nepresvedčil, že sa dokážeš o seba postarať sám a že ti takáto príležitosť pozitívne ovplyvní život. V tomto prípade je budúcnosť v tvojich rukách. Skús si pre nich pripraviť relevantné fakty. Prípadne nám napíš a spolu určite niečo vymyslíme. 

Všeobecne najväčšie rozdiely v danej krajine nájdeme len medzi odbormi a ich tematikou. Čo sa týka prístupu učiteľov, vzdelávania, možností popri škole alebo vybavením univerzít tak rozdiel prakticky nenájdeme. Samozrejme ak porovnávame krajiny, tak rozdiely môžu byť pomerne veľké. Napríklad školy v Dánsku sú bezplatné. Ponúkajú teda obmedzené množstvo odborov (len také, ktoré si nevyžadujú drahé študijne materiály). Na druhej strane pri štúdiu v UK, kde si za školu platíš, nájdeš odbory, ktoré disponujú so študijnou technikou a vybavením rádovo v stovkách tisícoch eur. 

Nie, nemôžeš sa prihlásiť v aktuálnej sezóne. Univerzity vždy pracujú s prihláškami len od študentov, ktorí sú buď v poslednom ročníku alebo už ukončili vzdelanie.

Áno, vieš sa prihlásiť u nás. Vymeníme si kontakty, povieš nám o čo máš záujem a my ťa budeme včas kontaktovať tak, aby sme s prihláškou začali v predstihu. Tiež ťa budeme informovať o tom, ako sa situácia za rok vyvinula a či  sa ešte tvoj odbor v zahraničí ponúka. Prípadne si povieme, aké iné možnosti v rámci toho istého odboru na trhu pribudli.

 

Ak niesi v maturitnom ročníku, tak si už po maturite. V tomto prípade máš dvere k prihláške ihneď otvorené. Záleží len od teba, kedy nám napíšeš. Ak to bude v sezóne, môžeme začať spracovávať tvoju prihlášku a hneď ju aj pošleme na školy. Ak nám napíšeš mimo sezóny, tak ti stále prihlášku spracujeme a pošleme ju na školu až keď sa otvorí ,,application portál,,. 

Dokumenty a testy

Minimálne jeden dobrý (spolu ho zhodnotíme). Do Anglicka sa napríklad ani viac listov poslať nedá, avšak do iných krajín stále platí minimálne jeden, ideálne však dva. My odporúčame jeden profesijný a jeden akademický. Aký je medzi nimi rozdiel a prečo je to najlepšia voľba majú naši študenti vysvetlené v podrobných PDF návodoch.

Asi nebudeš prekvapený, ale záleží to od krajiny, školy a odboru. Sú krajiny ako napríklad Anglicko, kde je administratívna stránka vašej prihlášky jednoduchšia čo sa týka potrebných dokumentov o tebe (motivačný list) a zo školy (odporúčací list). Avšak na druhej strane je tu komplikovanejšia administratíva pre vybavovanie študentskej pôžičky. Potom tu je napríklad krajina ako je Dánsko, kde je potrebných množstvo dokumentov práve o tebe a zo školy toho môžes očakávať menej.

Aké dokumenty budeš potrebovať si spolu v čas prejdeme. Všetko potrebné si od teba vyzbierame a uistíme sa či sú dokumenty vyplnené správne. Navyše ti aj poradíme, ako by mohli byť vyplnené lepšie (aby sme navýšili tvoje šance na prijatie). Samozrejme ti pomôžeme s administratívou nielen spojenou s prihláškou, ale v prípade potreby aj s vybavovaním už spomínaných finančných prostriedkov na školy. Tiež ti zašleme detailné manuály pred odletom, pomocou ktorých načerpáš množstvo inšpirácie a rád. Zistíš, na čo všetko je potrebné sa ešte pred odletom pripraviť. Samozrejme v prípade akýchkoľvek otázok či už teraz, počas prihlášky alebo po prijatí sme tu pre teba na info@studycare.sk. Pre dohodnutie bezplatnej konzultácie nás kontaktuj  tu.

Aký test budeš potrebovať ti dokážeme povedať až na základe vyplnenej prihlášky. Tieto požiadavky sa líšia medzi krajinami, odbormi a školami. V zásade platí, že každá krajina potrebuje jeden z troch druhov vstupných testov z AJ: 

  1. Základný OOPT (online oxford placement test) ktorý je súčasťou našich balíkov služieb (je to test na úrovni B2).
  2. Tvoja maturitná skúška. Dobrou správou je, že napríklad naše partnerské školy v anglicku od našich študentov nepotrebujú drahé certifikáty (až na pár výnimiek). Väčšinou ti bude stačiť level B2 dosiahnutý na istú známku. Univerzita však môže požadovať aj C level.
  3. Sú spomínané certifikáty IELTS, TOELF alebo Cambridge. Tieto testy sú drahšie (okolo 200€) a náročnejšie. Vyžadujú si extra prípravu. Dobrou správou je, že takýto test je v zahraničí niekedy potrebný napríklad aj pri pracovnom pohovore. Takže budeš mať výhodu, že ho už máš. Takéto testy sa však používajú k prihláškam najmenej často. 

Akú formu testu z AJ budeš potrebovať ti oznámime v dostatočnom predstihu, prípadne rovno na našej bezplatnej konzultácií. V prípade záujmu píš na info@studycare.sk, alebo si s nami dohodni bezplatnú konzultáciu a Kontaktuj nás tu.

V prvom rade treba povedať, že vstupné interview so školou nie je povinné pre každého. Nie každá škola ho aplikuje v prípade, a ak áno, tak nie nevyhnutne s každým študentom. Či takýto pohovor budeš mať alebo nie ti včas oznámime. Dobre správy- na interview našich študentov pripravujeme! je to príprava, počas ktorej ti povieme aké sú najčastejšie otázky a čo by bolo vhodné na ne odpovedať. Určite ti to navýši šance na prijatie, nakoľko povieš škole presne to, čo potrebuje počuť.

Pokiaľ by si sa nás spýtal, ktorý dokument je najdôležitejší, určite odpovieme všetky. S chýbýajúcim dokumentom tvoja prihláška neprejde. Univerzity kladú na motivačný list obrovský dôraz, preto je potrebne ho vypracovať nielen správne, ale aj strategicky s čím ti samozrejme radi pomôžeme.

Prijímacie (vstupné) testy ako ich poznáme sa na zahraničné školy nerobia! Existujú však isté výnimky. Pre viac info pozri sekciu nižšie (Talentové skúšky a portfólio)

Pokiaľ sa hlásite na kreatívne odbory (interior design, fashion design, graphic design…) v zásade čokoľvek čo končí na design alebo odbor je inak prepojený s kreativou, je pravdepodobne že škola bude chcieť vidieť Vaše portfólio. O takejto požiadavke Vás budeme v čas informovať, samozrejme Vám na základe skúsenosti poradíme čo a ako a zhodnotíme portfólio tak aby malo čo najvyššiu šancu pre úspech. 

V zásade platí to isté, ako sme písali pri otázke či školy potrebujú portfólio. (odporúčame prečítať a následne pokračovať tu).

95% škôl a odborov takéto talentové skúšky nevyžaduje. Vyžadujú ich len kreatívne odbory, ktoré potrebujú posúdiť tvoj talent v čase nástupu. Takéto talentové skúšky prebiehajú väčšinou online formou zadania, ktoré je potrebne vypracovať do niekoľko dní (už tu môžete vidieť obrovský rozdiel pri testovaní študentov). To, či talentové skúšky budeš mat alebo nie, si opäť prejdeme spolu v ten správny čas. 

Prihláška a platba

Nezáleží na tom, či najskôr uhradíš servisný balík alebo vyplníš prihlášku s konkrétnymi školami a odbormi. Obidva úkony idú spolu ruka v ruke, pričom sa jeden nepohne bez toho druhého. Pre zahájenie application procesu je teda potrebne si vybrať servisný balík služieb a následne ho uhradiť, aby sme vedeli s akými službami sa na školu chceš hlásiť. Rovnako je potrebné vyplniť prihlášku, aby sme vedeli na aké školy a odbory máš záujem prihlášku podávať. Následne skontrolujeme správnosť oboch úkonov a zahájime proces.

V zásade to možné je. V takomto prípade sa jednoducho doplatí rozdiel medzi balíkmi. Následne ti aktualizujeme profil na vyššiu úroveň s nasledovným doplnením všetkých dokúpených služieb a dokumentov. Proces tvojich prihlášok sa tým však zbytočne predlžuje, nakoľko potrebujeme nanovo preskúmať dôvod.  Následne potrebujeme adaptovať dokumenty na na nové odbory alebo školy. Možné to však je, nakoľko rozumieme, že rozhodnutie ísť študovať do zahraničia je veľké a túžba dostať sa na školu môže byť výrazne vyššia počas procesu ako pred samotným zahájením. Preto vždy radi umožníme naším študentom navýšenie balíka, či už pre potrebu vyššej šance na prijatie alebo pre poistenie prijatia doplnením ďalších odborov. 

Degradácia balíka po zakúpení už možná nie je. Je tomu tak z jednoduchého dôvodu. Agentúra ti predáva svoje know-how ako napríklad balík dokumentov odoslaný na tvoju mailovú adresu. Pri vrátení finančných prostriedkov za istý servis alebo službu by nebolo z tvojej strany možné vrátiť poskytnutý know-how späť do agentúry. 

Všetky naše ponúkane balíky a služby je možne si prezrieť v prehľadnej ponuke na podstránke AKO NA TO. V zásade sa balíky líšia najmä v tom, koľko opravných testov z AJ ponúkajú a koľko administratívnej pomoci zahŕňajú. Taktiež ponúkajú iný počet prihlašok a zaŕňajú know-how z iných krajín. V zásade platí, že čím vyšší balík služieb si zvolíš, tým viac úkonov potrebných pre odoslanie prihlášky prevedieš na nás. 

Online platba kartou na stránkach StudyCare.sk je úplne bezpečná vďaka vysoko zabezpečenej platobnej platforme banky. Taktiež naša Studycare.sk stránka používa zabezpečený prenos dát, čím zaručuje protokol https://. Tvoje údaje sú teda šifrované. Ak napriek tomu preferuješ platbu prevodom na účet, môžeš bez problémov zvoliť aj takúto možnosť.

Po pripísaní peňazí na náš účet samozrejme dostaneš faktúru a môžeš si ju uplatniť do daňových nákladov.

Nieje tu odpoveď? Nevadí, napíš nám.

Ubytovanie a Financie

Je ideálne začať s hľadaním ubytovania hneď ako sa presvedčíš, že to so štúdiom v konkrétnej krajine myslíš vážne! Samozrejme netreba zatiaľ nič podpisovať. Pokiaľ v ruke nebudeš mať potvrdenie o prijatí na školu, určite nikomu nič dopredu neplať. Ideálne je začať si robiť prieskum hneď ako to ide, aby sa nestalo, že škola začne bez vyučovanie a ty ešte stále nebudeš mať kde bývať.

Študentom pomáhame no len do istej miery. Povieme ti, na akých stránkach môžeš ubytovanie hľadať a aké možnosti v rámci krajiny a školy máš. Hľadanie a vybavovanie ako také je už vo tvojich rukách. V agentúre StudyCare veríme, že hľadanie ubytovania je prvým krokom k samostatnosti študenta. Študent, ktorý si nedokáže nájsť ubytovanie bez toho, aby do tohto procesu zapojil niekoľko ľudí, ešte pravdepodobne na zahraničie nie je pripravený. Ubytovanie je prvým z mnoha krokov k osamostatneniu.

Existujú krajiny, ktoré ponúkajú štúdium bezplatne. Potom sú tu také, kde vám umožnia štúdium za menšie poplatky a tiež sú krajiny, kde je štúdium drahšie. Voľba je široká, no úzko spätá s finančnými možnosťami. Pre detailnejší výber odporúčame bezplatnú konzultáciu, počas ktorej si spolu všetky možnosti financovania štúdia prejdeme. Niekedy sa školy môžu zdať drahšie ako naozaj sú. Školy v takomto prípade ponúkajú výhodne pôžičky, splátkové kalendáre a iné ponuky. Kontaktuj nás tu.

Áno. Pri každej krajine a škole na ktoré sa vzťahujú poplatky za štúdium naším študentom pomáhame. Pomáhame s vybavením pôžičky alebo komplet financovania celého štúdia. Vždy si detailne spolu prejdeme, aké možnosti máš a čo je pre teba najvýhodnejšie. Následne sa rozhodneš, akou metódou budeš štúdium financovať a my so školou všetko odkomunikujeme a pripravíme. 

Dôležite termíny A DEADLines

Prihlášky pre akademický rok začíname prijímať vždy najskôr v auguste / septembri. Takýto proces ukončujeme koncom marca až mája (záleží to od školy na ktorú máš záujem si prihlášku podať). Existujú školy, ktoré každý rok ponúkajú aj „Vacant places“ (voľné nenaplnene odbory). Na takéto školy a odbory vieme prihlášku prijať a spracovať aj po marci/apríli. Treba však počítať s tým, že ponuka takýchto odborov je extrémne limitovaná.  Netreba strácať čas a  doporučujeme ti nakontaktovať saa priamo na našu bezplatnú konzultáciu. Kontaktuj nás tu.

Je bezpredmetné začať riešiť prihlášku rok dopredu, nakoľko situácia v zahraničí sa rýchlo vyvíja. Odbory, ktoré školy ponúkajú dnes už nemusia ponúkať o rok. Taktiež je nelogické zahájiť proces prihlášky po tom, ako školy už prihlášky uzatvorili. Každá krajina má iné deadliny na ukončenie application procesov. V zásade platí, že zahájenie prihlášky pred začiatkom februára je super. Po februári do marca je tiež v poriadku, ale treba prihlášku nastaviť ako prioritu. Po marci a apríli je pomerne neskoro. Vtedy je ponuka odborov limitovaná  a máš nižšiu šancu na prijatie.

Bezpečnosť

Konzultácie poskytované písomne vrátane všetkých dokumentov, údajov a informácií sú uchovávané v súlade s právnymi predpismi. S tvojimi dokumentami sa pracuje len pre účel nevyhnutných úkonov doručenia služby s treťou stranou. Viac info TU.

Áno, objednávku môžete zrušiť kedykoľvek až do poskytnutia samotnej služby čo u nás znamená zaslanie dokumentov mailom na Vami poskytnutú mailovú adresu. Zaplatený poplatok za službu bude vrátený na Váš účet do 5 pracovných dní.

Mohlo by vás zaujímať

Chcem si podať prihlášku
Chcem si podať prihlášku!

Viem kde chcem študovať aj čo chcem študovať. Pre zahájenie stačí vyplniť prihlášku, vybrať a uhradiť servisný balík služieb.

Pre rodičov
Pre rodičov

Veľké rozhodnutie Vášho dieťaťa vyžaduje pedantnú prípravu a odpoveď na množstvo otázok. Preto tu nie sme len pre Vaše deti, ale taktiež pre Vás.

Časté otázky
Časté otázky

Máš otázku no nevieš nájsť odpoveď? Pravdepodobne bude v našej FAQ sekcií, ak nie, neváhajte nás kontaktovať, sme tu pre Vás.

Názory študentov v zahraničí
Názory študentov v zahraničí

Nie je dôležité čo si kto myslí, ale aké sú reálne fakty. Tu si môžeš prečítať o skutočných skúsenostiach našich študentov v zahraničí.