Ubytovanie V BELGICKU
Nájsť si ubytovanie a následne prácu sú prvé základne kroky k úspešnému osamostatneniu
V Belgicku je úplne bežné, že škola bude mať v ponuke možnosť študenského ubytovania priamo v kampuse. Výhodou takéhoto ubytovania je priamy kontakt s ostatnými študentami priamo v prostredí univerzity. Sťahovanie do zahraničia môže byť zo začiatku veľmi osamelé, na internáte si však nájdeš komunitu tebe podobných ľudí, ktorí budú mať záujem naväzovať nové priateľstvá. Pre každú konkrétnu univerzitu však musíš vyplniť tlačivá a prihlásiť sa na ubytovanie v kampuse predom. Taktiež budeš musieť čakať do momentu, kedy ti ubytovanie bude pridelené. Dopredu ti však odporučujeme prezistiť si konkrétnu lokalitu vybranej univerzity a jej možnosti. Pokiaľ univerzita študentské ubytovanie ponúka, určite ťa o tom budeme informovať!
Pokiaľ však potrebuješ väčšie súkromie, odporúčame ti hľadať ubytovanie u súkromných prenajímateľov. Poobzeraj sa po ponukách priamo v meste, alebo sa pridaj do študentských skupín na Facebooku a hľadaj zdielané ubytovanie. Týmto spôsobom si dopraješ väčší pôžitok zo života v meste a budeš schopný navnímať atmosféru života rodených belgičanov.
Nájsť si ubytovanie nie je jednoduché. Niektorí študenti si ho nájdu za pár dni, no iní zúfajú takmer do posledného dňa pred nástupom na školu. Nie je to bežné, ale stáva sa taktiež že študenti nenastúpia od prvého dňa skrz to, že nenašli ubytovanie. Preto túto záležitosť netreba podceňovať!
Tu je pár tipov na to ako si nájsť ubytovanie včas:
- využi všetky dostupné online portály, ktoré ti krajina ponúka pre hľadanie ubytovania.
- pridaj sa do všetkých skupín na Facebooku typu Accommodation in XY (mesto v ktorom sa nachádzaš), International students, Roommate Belgium atď.. (na FB stránkach však dávaj extra pozor na vymyslené ponuky. Vždy si dopytuj kontrakt, fotky, prípadne stretnutie s osobou. Takýmto spôsobom ľahko odhalíš zavádzajúci príspevok, ktorý len vymáha peniaze za predčasný depozit alebo nájom vopred.
- napíš škole ohľadom ponuky ubytovania. Informuj sa, či náhodou nemajú s niekým spoluprácu, alebo nevedia o nejakej možnosti ubytovania
- našim študentom pomáhame taktiež prepojením kontaktov na študentov, ktorí idú do toho istého mesta (nielen že budete hľadať dvaja, ale taktiež ušetríš nakoľko si viete nájom rozdeliť)
- rozpošli ponuky na viacero ubytovaní naraz. Nečakaj nevyhnutne na to, čo ti odpovie ubytovanie A kým oslovíš ubytovanie B.
- nečakaj na podmienečné prijatie. Samozrejme, pokiaľ ho nemáš, nič nepodpisuj ani neplať žiadne zálohy. Ubytovanie si hľadať už môžeš a následne vysvetli prenajímateľovi, kedy budeš môcť uhradiť prenájom alebo depozit. Tak či tak ste sa dohadovali na prenájme až na konkrétny dátum, ktorý je na 99% od dňa kedy už vyrozumenie o prijatí alebo neprijatí budeš vedieť).
- hľadať môžeš taktiež až osobne po príchode do Belgicka. Ubytovať sa môžeš jednoducho najskôr v hotely, prípadne v lacnej alternatíve hostelu a hľadať ubytovanie priamo na mieste. Ostatné možnosti hľadania až na mieste predstavujú stránky Airbnb alebo Couchsurfing.
- ďalšou možnosťou je skúsiť nájsť spolubývanie cez findroomate. Táto stránka ponúka mnoho možností aj v Belgicku.
- ostatné obľúbené stránky pre nájdenie ubytovania a taktiež vzory zmlúv + množstvo iných rád nie len pre ubytovanie, ale aj pre prvé kroky v zahraničí zašleme naším študentom v správny čas pred odchodom.
V Belgicku máš všeobecne 4 možnosti z ktorých si môžeš vybrať, my odporúčame rozhodiť sieť na všetky 4.
On-Campus ubytovanie
Táto možnosť je ideálna pre študentov, keďže je blízko univerzity. Inými slovami, uľahčí to život najmä v tom, že prideš na hodiny načas. Taktiež ale ušetríš aj zbytočné výdavky na verejnú dopravu. Okrem toho budeš mať možnosť spoznať iných študentov a precvičiť si jazyk. Kúpeľňa a kuchyňa sú obvykle zdieľané. Taktiež je možné, že budeš musieť zdieľať svoju izbu s iným študentom. Izba bude bežne stáť niekde okolo 200 – 450 EUR. Cena bude závisieť od veľkosti miestnosti a ďalších vymožeností.
Pred príchodom môžeš kontaktovať administratívu priamo na univerzite alebo medzinárodnú študentskú kanceláriu. Požiadaj ich o pomoc pri hľadaní ubytovania.
Súkromné ubytovanie mimo kampusu
Ak si prenajmeš byt mimo kampusu, zvyčajne si ho budeš musieť prenajať na viac ako 9 mesiacov. Odporúčame ti, aby si hľadal aj spolubývajúceho, pretože nájomné bude o niečo vyššie. V priemere sú náklady na jednoizbový byt okolo 400 € mesačne
Zdieľané ubytovanie mimo kampusu
Zdieľané ubytovanie mimo kampusu je v Belgicku skvelou voľbou. Budeš sa musieť dohodnúť so skupinou študentov, že si spolu prenajmete byt a podelíte sa o nájomné a účty.
Homestay v Belgicku
Homestay môže byť v niektorých mestách mierne drahé. Získaš výhodu rodinného života a budeš sa menej cítiť ako outsider. Homestay ti okrem precvičovania jazyka dáva aj príležitosť spoznať belgickú kultúru a tradície.
Pozrite si orientačný list cien ubytovaní v Belgicku podľa typu ubytovania.
Izba v študentskom kampuse môže byť okolo 200 – 400 EUR/mesiac
V súkromnom sektore sa v priemere izba pre študenta môže pohybovať okolo 500 EUR/mesiac
Prenájom/zdieľanie bytu alebo garsónky ťa bude stáť okolo 600 – 700 EUR/mesiac. Ceny sú vyššie pri bytoch, ktoré sú bližšie k centru mesta.
Depozit v Belgicku sa všeobecne pohybuje v hodnote dvojnásobku mesačného nájomného. Za predpokladu, že platíš za svoje ubytovanie 500 eur/mesiac môžeš očakávať, že prenajímateľ alebo univerzita bude od teba požadovať depozit vo výške 1 000 eur.
Podmienky sú však nastavené individuálne od prenajímateľa. Niekde to môže byť trojnásobok hodnoty mesačného nájomného a na inom ubytovaní zas v hodnote nájmu jedného mesiaca.
Depozit slúži ako “zabezpeka” v prípade, že spôsobíš škody na majetku. Prenajímateľ má taktiež právo nechať si z neho príslušnú čiastku v prípade, že nebudeš platiť nájom. Niektorí prenajímatelia ti z neho taktiež mzu odpočítať hodnotu na údržbu po tvojom odchode (maľovanie stien a podobne).
Práca v Belgicku
Po brigáde popri škole v zahraničí je obrovský dopyt v akejkoľvek krajine. Všetci študenti majú záujem zarobiť si extra peniaze vo veľmi dobre pracovne ohodnotených krajinách. Belgicko nie je výnimkou. Po sčítaní tvojich príjmov zarobíš viac ako väčšina zamestnancov na Slovenku, pričom na pokrytie nákladov v Belgicku priemernému študentovi stačí zhruba okolo 400-700€.
Belgický systém však myslí aj na to, aby si mal popri práci kapacitu a dostatok voľného času aj na štúdium. Preto pri hlásení do práce rýchlo zistíš, že odporúčaná pracovná doba pre študentov je okolo 20 h/ týždeň.
Veľa informácií? Spoločne to všetko zvládneme, na všetko ťa pripravíme a z Belgicka nás budeš môcť samozrejme kedykoľvek kontaktovať. Sme tu pre našich študentov.
Hľadáš študentskú prácu? Máme pre teba pár odporúčaní, kde začať.
Práca pre univerzitu
Niektoré univerzity majú svoj vlastný portál so študentskov prácou priamo v kampuse. Po prihlásení sa na konkrétnu univerzitu ti odporúčame zistiť, či nievieš nájsť prácu priamo u nich.
Všeobecné portály s prácou
- Student.be
- Actiris Brussels (vhodné pre hľadanie práce priamo v Bruseli)
- Indeed
- Talent.com
- Studentjob
Pracovné agentúry
Súkromné agentúry a pracovné portály hrajú v Belgicku veľkú rolu aj pri hľadaní práce pre študenta. Vybrali sme niekoľko agentúr, ktoré by sme ti radi odporučili.
Prvy kontakt sa nadväzuje tak, že najprv sa zaregistruješ na online platforme agentúry a následne pošleš svoj životopis so stručným vysvetlením tvojho pracovného cieľa.
Agentúra pre nábory
Oblasť pohostinstva a podujatí
Opatrovanie detí, doučovanie a upratovanie
Upratovacie spoločnosti
Praca v oblasti sociálnych médií
- Facebook skupina Brussels Studentjobs
- Facebook stránka Job et Jobiste
- Facebook skupina Studenbruxelles
- LinkedIn: jobs in Brussel
V Belgicku môžu pracovať všetci zahraniční študenti. Jedinou podmienkou je, že musia byť zapísaní na vysokej škole vo Valónsko-Bruselskej federácii a musia mať platné povolenie na pobyt.
Počas semestra môžeš pracovať až 20 hodín týždenne, pokiaľ to nezasahuje do tvojho štúdia. Potrebuješ od zamestnávateľa písomnú pracovnú zmluvu študenta na dobu určitú a pracovné povolenie typu C.
Dane sa pohybujú od 11 % do 20 % z hrubého príjmu. Študenti sú však zvyčajne zamestnaní na študentskú pracovnú zmluvu. Počas prvých 475 hodín tvojej práce sa z hrubej mzdy nezrážajú žiadne dane- ba solidárna prémia.
V prvom rade ak si chceš nájsť prácu je potrebné vybavenie povolenia na pobyt. Následne potrebuješ hľadať prácu, ktorá ti ponúkne študentskú zmluvu na dobu určitú.
Ako si prácu hľadať?
Je dôležite spomenúť, že všetci medzinárodný študenti si v Belgicku budú hľadať prácu, preto nemôžeš strácať čas a musíš byť v teréne, chodiť od dverí k dverám- zo začiatku kľudne aj niekoľko hodín denne.
Priprav si dobré a silné CV (životopis), ten budeš mať pripravený už pred príchodom do Belgicka s vytlačenými kópiami aspoň 100ks. Nezabudni do CV vložiť svoju fotografiu, ide o vzájomnú výmenu pričom zamestnávateľ hľadá niekoho, kto mu je sympatický a s kým sa vie porozprávať.
Pokiaľ sa necítiš komfortne v komunikovaní v angličtine, skús mesiac dva počkať a prácu si hľadať nasledovne.
Prácu si môžeš hľadať aj po reštauráciách, kaviarňach, obchodných domoch, trhoch ale taktiež na párty. Áno, znie to smiešne, ale nie jeden študent si našiel starších kamarátov, ktorí v Belgicku žijú už pár rokov. Oni mu následne prácu dohodnú bez toho, aby si o ňu vôbec požiadal. V zahraničí nie je nič dôležitejšie ako kontakty, preto ti vrelo odporúčame sa socializovať!
Skorší príchod pred celou hordou študentov, ktorá príde do Belgicka tesne pred začiatkom školského roka je dobrý nápad. Môžeš prísť o 2 týždne skôr a začať usilovne hľadať.
Študuj domácky jazyk. Väčšina belgičanov síce plynule hovorí po anglický, no nezabúdaj že to nie je ich rodný jazyk. V tejto rozmanitej krajine sa však dohovoríš po holandsky, nemecky alebo francúzsky. Výber jazyka, ktorý ti je sympatický teda necháme na tebe. Belgičania radi vidia snahu a určite odcenia, keď sa študent snaží komunikovať v ich jazyku.
Chcem sa prihlásiť
Gratulujeme! Nadobudli ste podstatné informácie, ktoré nám umožňujú začať s riešením vašej prihlášky.
Ubytovanie a Práca
Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a PrácaUbytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca Ubytovanie a Práca V prvom rade ak si chceš nájsť prácu je potrebné vybavenie povolenia na pobyt. Následne potrebuješ hľadať prácu, ktorá ti ponúkne študentskú zmluvu na dobu určitú.
Ako si prácu hľadať?
Je dôležite spomenúť, že všetci medzinárodný študenti si v Belgicku budú hľadať prácu, preto nemôžeš strácať čas a musíš byť v teréne, chodiť od dverí k dverám- zo začiatku kľudne aj niekoľko hodín denne.
Priprav si dobré a silné CV (životopis), ten budeš mať pripravený už pred príchodom do Belgicka s vytlačenými kópiami aspoň 100ks. Nezabudni do CV vložiť svoju fotografiu, ide o vzájomnú výmenu pričom zamestnávateľ hľadá niekoho, kto mu je sympatický a s kým sa vie porozprávať.
Pokiaľ sa necítiš komfortne v komunikovaní v angličtine, skús mesiac dva počkať a prácu si hľadať nasledovne.
Prácu si môžeš hľadať aj po reštauráciách, kaviarňach, obchodných domoch, trhoch ale taktiež na párty. Áno, znie to smiešne, ale nie jeden študent si našiel starších kamarátov, ktorí v Belgicku žijú už pár rokov. Oni mu následne prácu dohodnú bez toho, aby si o ňu vôbec požiadal. V zahraničí nie je nič dôležitejšie ako kontakty, preto ti vrelo odporúčame sa socializovať!
Skorší príchod pred celou hordou študentov, ktorá príde do Belgicka tesne pred začiatkom školského roka je dobrý nápad. Môžeš prísť o 2 týždne skôr a začať usilovne hľadať.
Študuj domácky jazyk. Väčšina belgičanov síce plynule hovorí po anglický, no nezabúdaj že to nie je ich rodný jazyk. V tejto rozmanitej krajine sa však dohovoríš po holandsky, nemecky alebo francúzsky. Výber jazyka, ktorý ti je sympatický teda necháme na tebe. Belgičania radi vidia snahu a určite odcenia, keď sa študent snaží komunikovať v ich jazyku. V prvom rade ak si chceš nájsť prácu je potrebné vybavenie povolenia na pobyt. Následne potrebuješ hľadať prácu, ktorá ti ponúkne študentskú zmluvu na dobu určitú.
Ako si prácu hľadať?
Je dôležite spomenúť, že všetci medzinárodný študenti si v Belgicku budú hľadať prácu, preto nemôžeš strácať čas a musíš byť v teréne, chodiť od dverí k dverám- zo začiatku kľudne aj niekoľko hodín denne.
Priprav si dobré a silné CV (životopis), ten budeš mať pripravený už pred príchodom do Belgicka s vytlačenými kópiami aspoň 100ks. Nezabudni do CV vložiť svoju fotografiu, ide o vzájomnú výmenu pričom zamestnávateľ hľadá niekoho, kto mu je sympatický a s kým sa vie porozprávať.
Pokiaľ sa necítiš komfortne v komunikovaní v angličtine, skús mesiac dva počkať a prácu si hľadať nasledovne.
Prácu si môžeš hľadať aj po reštauráciách, kaviarňach, obchodných domoch, trhoch ale taktiež na párty. Áno, znie to smiešne, ale nie jeden študent si našiel starších kamarátov, ktorí v Belgicku žijú už pár rokov. Oni mu následne prácu dohodnú bez toho, aby si o ňu vôbec požiadal. V zahraničí nie je nič dôležitejšie ako kontakty, preto ti vrelo odporúčame sa socializovať!
Skorší príchod pred celou hordou študentov, ktorá príde do Belgicka tesne pred začiatkom školského roka je dobrý nápad. Môžeš prísť o 2 týždne skôr a začať usilovne hľadať.
Študuj domácky jazyk. Väčšina belgičanov síce plynule hovorí po anglický, no nezabúdaj že to nie je ich rodný jazyk. V tejto rozmanitej krajine sa však dohovoríš po holandsky, nemecky alebo francúzsky. Výber jazyka, ktorý ti je sympatický teda necháme na tebe. Belgičania radi vidia snahu a určite odcenia, keď sa študent snaží komunikovať v ich jazyku. V prvom rade ak si chceš nájsť prácu je potrebné vybavenie povolenia na pobyt. Následne potrebuješ hľadať prácu, ktorá ti ponúkne študentskú zmluvu na dobu určitú.
Ako si prácu hľadať?
Je dôležite spomenúť, že všetci medzinárodný študenti si v Belgicku budú hľadať prácu, preto nemôžeš strácať čas a musíš byť v teréne, chodiť od dverí k dverám- zo začiatku kľudne aj niekoľko hodín denne.
Priprav si dobré a silné CV (životopis), ten budeš mať pripravený už pred príchodom do Belgicka s vytlačenými kópiami aspoň 100ks. Nezabudni do CV vložiť svoju fotografiu, ide o vzájomnú výmenu pričom zamestnávateľ hľadá niekoho, kto mu je sympatický a s kým sa vie porozprávať.
Pokiaľ sa necítiš komfortne v komunikovaní v angličtine, skús mesiac dva počkať a prácu si hľadať nasledovne.
Prácu si môžeš hľadať aj po reštauráciách, kaviarňach, obchodných domoch, trhoch ale taktiež na párty. Áno, znie to smiešne, ale nie jeden študent si našiel starších kamarátov, ktorí v Belgicku žijú už pár rokov. Oni mu následne prácu dohodnú bez toho, aby si o ňu vôbec požiadal. V zahraničí nie je nič dôležitejšie ako kontakty, preto ti vrelo odporúčame sa socializovať!
Skorší príchod pred celou hordou študentov, ktorá príde do Belgicka tesne pred začiatkom školského roka je dobrý nápad. Môžeš prísť o 2 týždne skôr a začať usilovne hľadať.
Študuj domácky jazyk. Väčšina belgičanov síce plynule hovorí po anglický, no nezabúdaj že to nie je ich rodný jazyk. V tejto rozmanitej krajine sa však dohovoríš po holandsky, nemecky alebo francúzsky. Výber jazyka, ktorý ti je sympatický teda necháme na tebe. Belgičania radi vidia snahu a určite odcenia, keď sa študent snaží komunikovať v ich jazyku.