VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE A FAQ - LITVA

PO PRÍCHODE DO LITVY Je potrebné SI ZARIADIŤ PÁR FORMALÍT

To ako študent dostaneš a dokonca ti ho pvydajú prioritne pred všetkými ostanými ľudmi ktorý sa budú o povolenie na pobyť v Litve hlásiť.

Pre vybavenie Residence permit budeš potrebovať:

  • Pás alebo slovenské ID (ako občan EU nebudeš potrebovať žiadne VISA ani nič podobné). 
  • Európsky preukaz zdravotného poistenca (vie ti ho vydať tvoja poisťovňa na počkanie bezplatne – je to modra kartička).
  • Vyplnenú žiadosť (pravdepodobne budete vypĺňať prvý deň v škole).
  • Fotografiu (úradnú) tých si sprav pre istotu viac aj pre iné administratívne náležitosti. 
  • No a samozrejme potvrdenie o prijatí na školu na základe ktorého ti udelia povolenie na pobyt.

Študenti s Európskou štátnou príslušnosťou môžu vo svojej domovskej krajine požiadať o Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Vďaka tomuto preukazu môžu štátni príslušníci EÚ využívať rovnaké krytie ako zdravotný fond Berlgium.

EPZP však nie je alternatívou cestovného poistenia. Nezahŕňa žiadnu cestovnú ochranu, pátranie a záchranu, repatriáciu do domovskej krajiny, núdzové zubné ošetrenie alebo asistenciu. Súkromné poistenie sa v Litve dôrazne odporúča pre občanov EÚ počas celého pobytu. Po pridelení povolenia na pobyt sa budeš môcť ako študent prihlásiť na zdravotné positenie v Litve, následne si len jednoducho to doma zrušiš. Budeš tak mať plné zdravotné krytie počas štúdia v krajine kde travíš najviac času a teda v Litve.

Tu neje čo písať asi len okrem toho že pre zriadenie si úctu je najskôr potrebne počkať na residence permit (dostanete svoje číslo ako u nás občianský) na ktorý vám následne účet zriadia. Dovtedy odporúčame používať slovenskú/českú kartu, prezistite si aké sú poplatky za výber hotovosti, prípadne aké sú poplatky za transakcie u vašej banky. 

Po obdržaní residence permit čísla si zriadite účet v banke aby Vám zamestnávateľ mohol vyplácať mzdu.

Pre ľahšie fungovanie v novej krajine ti odporúčame zriadiť si tam  bankový účet. Tu je zoznam dokumentov, ktoré budeš musieť poskytnúť:

  • Platné doklady totožnosti: tvoj občiansky preukaz alebo pas 
  • Doklad o tvojej adrese v Litve: vaša nájomná zmluva alebo kópia vášho povolenia na pobyt
  • Doklad o zápise na miestnu univerzitu.

Časté Otázky (FAQ) - LITVA

100% áno! Nebudeš ani prvý ani posledný študent ktorého zobrali na VŠ do zahraničia so slabšou angličtinou. Je to v podstate celkom bežné že študenti nerozprávajú na úrovni C1 alebo C2. Ak máš úroveň B2 nemusíš sa ničoho obávať, úroveň B1 je tiež okay, musíš však mať odhodlanie a vôľu zdokonaľovať sa po príchode do zahraničia. Školy si uvedomujú že to je pre vás nový jazyk a preto sú často krát prvý semester zhovievavé pričom dávajú študentom čas na aklimatizáciu a socializovanie. Samozrejme sú školy ktoré si vyžadujú certifikáty ako IETLS alebo TOEFL na úrovni C1, tu sa nepohneme, našťastie takýchto škôl je len pár. 

Opäť tak isto ako pri Angličtine alebo pri Vašej strednej škole je odpoveď áno. Samozrejme čím lepšie známky alebo angličtinu máte tým lepšie, (aj v tomto prípade existujú školy ktoré si vyžadujú istý priemer alebo známky na maturitnom vysvedčení,  to si však v čas prejdeme) avšak školy v zahraničí omnoho viac zaujíma Vaša motivácia a odhodlanie načo sa poriadne spoločne v agentúre zameriame aby sme maximalizovali Vaše šance na prijatie. 

Všetky školy s ktorými spolupracujeme sú akreditované (uznávane u nás doma) čo znamená že v prípade kontinuálneho štúdia Vám uznajú kredity z absolvovaných semestrov a predmetov tak aby ste mohli nadviazať na svoje štúdium nie len u nás ale kdekoľvek vo svete. Ďalší často krát spomínaný fakt s akreditáciou škôl v zahraničí je tiež to že Vám doma a v zahraničí uznajú vysokoškolský titul. 

Áno a nie. Určite nemusíš nikoho oslovovať profesor alebo pani učiteľka nebodaj pán dekan a už vôbec sa nikto neurazí ak ho neoslovíš titulom. V dánsku budeš volať učiteľov menom, dokonca na tom trvajú. Učitelia si s tebou budú chcieť vytvoriť učiteľsko-kamarátsky vzťah aby vytvorili atmosféru pri ktorej budeš mať pocit uvoľnenosti čo ti pomôže na hodine nakoľko nebudeš mať zlý pocit z otázky alebo kolektívnej aktivity medzi spolužiakmi nakoľko takýto vzťah tam budú mať všetci. 

S prihláškou vždy pre nasledujúci rok začíname už v predošlom roku v Auguste. To znamená, ak sa chceš hlásiť pre rok 2024 s nástupom od Septembra s prihláškou začíname od Augusta 2023, kedykoľvek do 1.5.2024 (vtedy je deadline na podanie prihlášky do Litvy). Vieme ti pomôcť aj po tomto termíne? Áno, určite nám napíš.

Samozrejme netreba čakať na poslednú chvíľu a v prípade záujmu nás ihneď kontaktuj. Čím viac času máme tým lepšie, môžeme tak vyšperkovať tvoju prihlášku a teba poriadne pripraviť. Stačí len vyplniť prihlášku aby sme vedeli na aké školy s akým nástupom sa chceš hlásiť a vybrať a uhradiť servisný balík služieb aby sme vedeli s akými službami a ako veľmi sa chceš na školu dostať. Následne už nechaj všetko na nás. Viac info ako NA TO nájdeš TU.

Nepoznáme študenta ktorí by naozaj chcel pracovať, robí všetko preto aby si prácu našiel a aj tak ostal bez práce. Všetko o tom ako si prácu násjť sme rozpísali TU.

Školy v Lirve používajú iný známkovací systém ako ho poznáme my. Používajú takéto číselné známkovanie pričom aby ste prešli skúškou vám stačí dosiahnuť známku 5. 

  • 10 = A – Excellent       
  • 9 = B- Very good      
  • 8 = C- Good          
  • 7 = D – Highly satisfactory        
  • 6 = E – Satisfactory              
  • 5 = F – Sufficient          
  • 4 až 1 = Fx- Did not pass

V Litve je to cenovo podobne ako u nás, veša veci nádješ lacnejšie. Ceny závisia od toho v ktorom meste žijete no taktiež čo nakupujte. Potraviny sú napríklad cenovo lacnejšie alebo tak ako u nás pričom za služby akéhokoľvek druhu si v Litve zaplatíte ako u nás. 

Viac o financovaní a nákladoch sme písali TU.

Určite áno. Tento trend začína byť celkom bežný. Ak momentálne študuješ VŠ u nás alebo kdekoľvek inde a máš záujem o prestup na Top-UP tak možnosť tu je. Budeme potrebovať ukázať škole tvoj výpis známok a dosiahnuté kredity ECTS, (a samozrejme všetky ostatné potrebné dokumenty ako motivačný list, odporúčací list a podobne s čím ti radi pomôžeme). Následne škola posúdi či máš vyhovujúce dosiahnuté vedomosti pre odborov na ktorý sa hlásiš a dostaneš vyjadrenie. 

Chceš sa hlásiť rovno na MA degree pretože už máš Bc.? V takomto prípade budeš musieť doložiť transkript známok zo štátnych záverečných skúšok a taktiež oficiálny preklad Bc. diplomu.

Nie, nieje. Škola ťa nechce vystrašiť ale spoznáť. Prepošleme ti list najčastejších otázok s odpoveďami ktoré chcú počuť. Pri niektorých je odpoveď jasná ako napríklad čo študuješ teraz avšak pri otázke ako prečo sa chceš prihlásiť alebo čo chceš robiť po škole vieme čo povedať aby ste mali čo najvyššiu šancu na prijatie.

Pohovor trvá 15-20 minút a je vyslovene priateľský, konzultanti sú školení tak aby vás nevystrašili, veď predsa telefonujú s ich potenciálnymi študentami u ktorých sa aj oni chcú odprezentovať v dobrom svetle. 

Toto bol FAQ o Dánsku.

Máme tiež Všeobecný FAQ v ktorom riešime:

  • ďalšie všeobecné otázky na zahraničie
  • dokumenty a testy 
  • prihlášku a platbu
  • ubytovanie a financie
  • dôležité termíny a deadlines
  • bezpečnosť

Tento všeobecný FAQ nájdeš TU.

100% áno, školy v zahraničí nemajú zbytočné predsudky a teda neriešia to ako ste volili keď ste malí 15 rokov. Pokiaľ študovať veľmi chceš tak máš takú istú šancu na prijatie akú má akýkoľvek iný študent.

Všeobecne najväčšie rozdiely keď sa bavíme o danej krajine nájdeme len medzi odbormi a ich tematikou, čo sa prístupu učiteľkou, možnosti popri škole, vzdelania alebo vybavením univerzít týka tak rozdiel nenájdeme. Naša škola v ISM v Litve je najlepšie ohodnotenou business školou v krajine ktorá spoluprácuje s leaderskymi univerzitami v Nórsku, Francúzsku a USA, výberom ISM určite nič nepokazíš,

Áno za prihlášku si účtujeme správcovský poplatok ktorý sa líši na základe zvoleného servisného balíka služieb. Cena balíka samozrejme súvisí s jeho obsahom poskytnutých služieb. Viac info o balíkoch služieb SK balíky, CZ balíky. Ďalej študenti platia extra 100,- EUR poplatok za prihlášku na ISM, naší študenti majú však prihlášku bezplatne a teda stačí zakúpiť len náš servisný balík služieb. 

Pokiaľ to so svojím štúdiom myslíš vážne tak určite áno. Teraz sme nenarážali na náročnosť štúdia ale na život na vlastných nohách. Zažili sme situácie kedy študent nebol ešte pripravení na takýto samostatný život a vrátil sa domov nakoľko mu chýbala a vyhovovala starostlivosť rodičov.

Avšak školy si uvedomujú že ste sami v novej krajine v ktorej sa potrebuješ aklimatizovať preto vás budú motivovať k tomu aby ste si našli kamarátov práve skrz socializovanie či už v škole priamo v triede skrz rôzne zoznamovacie hry alebo vás pošlú ako celú triedu s rozpočtom v piatok večer von sa zabaviť.

V Litve si nájdeš kopec kamarátov hneď prvý týždeň ktorí nebudú mať problém ti s čímkoľvek pomôcť a podporiť ťa.

Samozrejme áno! Tento jav sa síce nevidí často avšak ak budeš vynechávať značne množstvo hodín alebo nespravíš skúšku ani na 3. pokus tak ťa zo školy môžu vyhodiť. Dobrou správou je že školy to nechcú!

Často krát sa stalo že po 3. pokuse škola ponúkla študentovi aj 4. pokus len aby mu dali ďalšiu šancu. Pozor, netreba sa nato spoliehať, nie jeden študent by ti dal túto radu. 

Nie nemusíš, je to dobrovolne avšak väčšina študentov si vyberá ISM práve kvôli tejto možnosti. 2 roky budeš v Litve a ďalšie 2 roky zas v krajine podľa výberu a aktuálných možnosti školy. Jediný odbor ktorý ma double degree povinný je International business kedže sa jedna o medzinárodný odbor tak dáva zmysel nastaviť študenta medzinárodne. 

O priebehu skúšky a tiež o tom koľko ich budeš mať sme písali detailne TU.

Po príchode do zahraničia odporúčame prísť späť domov najskôr až na Vianoce. Je fajn ak venujete svoje prvé 3 -4 mesiace plne krajine v ktorej budete žiť niekoľko rokov, orientujte sa na nájdenie si práce, kamarátov, kontaktov, zázemia, hobby, krajine. Niektorým študentom bude za domovom smutno pomerne rýchlo po odchode, skúste vydržať a nechodiť domov každé 2 týždne na víkend, uvedomte si že ste v zahraničí aby ste sa osamostatnili, bolo by fajn ak využijete tento benefit naplno. 

Samozrejme ďalšie roky je cesta domov priamoúmerne prepojená s vašou prácou a školou, kedykoľvek budete mať pár dni voľna je už na vašom zdravom uvážení či sa vám vôbec oplatí domov cestovať alebo počkáte na najbližší sviatok kedy môžete vycestovať za rodinou minimálne na týždeň – možno dva.

Prvý semester začína začiatok Septembra, druhý môže byť tesne po novom roku, 3. semester môže začať kludne až aj 15.8. Začiatok semestra sa líši od škôl, každá to má inak, avšak treba v tom hľadať pozitívum, skorší začiatok neznamená viac hodín znamená to viac priestoru medzi hodinami počas semestra. 

O priebehu skúšky a tiež o tom koľko ich budeš mať sme písali detailne TU.

Školy nechcú aby ste si našli platenú stáž a v podmienkach vašej stáže vyžadujú zaškrtnúť že za stáž nedostanete zapletené, ako sa však dohodnete s vaším zamestnávateľom počas stáže je už vo vašich rukách, je však fajn mu oznámiť že by stáž mala byť neplatená, ak sa aj v takom prípade rozhodne vám za vašu prácu zaplatiť je to jeho dobra vôľa ktorú však v škole radšej nespomínajte, tiež sa vás na to nebude nik pýtať. 🙂 

CHCEM SA PRIHLÁSIŤ