Všeobecné Informácie a FAQ - Dánsko

Tu nájdeš odpoveď na rôzne otázky, ktoré si pravdepodobne nenašiel v kapitolách predtým. Ak aj tak nevieš nájsť odpoveď na otázku, neváhaj a kontaktuj nás. Sme tu pre teba.

PO PRÍCHODE DO DÁNSKA Je potrebné SI ZARIADIŤ PÁR FORMALÍT

Sme rozpísali detailne v kapitole ubytovanie a práca – v sekcií ako si hľadať prácu. 

Pre vybavenie Residence permit budeš potrebovať:

 • Pás alebo slovenské ID (ako občan EU nebudeš potrebovať žiadne VISA ani nič podobné). 
 • Európsky preukaz zdravotného poistenca (vie ti ho vydať tvoja poisťovňa na počkanie bezplatne – je to modra kartička).
 • Vyplnenú žiadosť (pravdepodobne budete vypĺňať prvý deň v škole).
 • Fotografiu (úradnú) tých si sprav pre istotu viac aj pre iné administratívne náležitosti. 
 • No a samozrejme potvrdenie o prijatí na školu na základe ktorého ti udelia povolenie na pobyt.

Bez tohto čísla sa v Dánsku nepohneš. Je to niečo ako náš občiansky akurát prepracovanejšie. Budeš sa cez neho hlásiť k doktorovi požičiavať si knihy, hry alebo spoločenské hry v knižnici, otvoríš si naň bankový účet, bude na ňom tvoja daňová evidencia a podobne. 

CPR je národné identifikačné číslo ktoré je pridelené každej osobe dlhodobo žijúcej v Dánsku.

Pre podanie žiadosti budeš potrebovať, vyplnenú žiadosť, pas alebo ID, a residence permit potvrdenie. (Nemusíš sa obávať v škole ti prvé dni všetko vysvetlia a international office v škole ti určite so všetkým pomôže).

Pamätáš ako sme spomínali že CPR číslo je pomerne prepracovaná identifikačná karta? Tak tu je bonus, budeš na ňom mať automaticky aj Dánske poistenie. 

To znamená že ti bude pridelený lokálny doktor (automatický, je možne ho zmeniť) ku ktorému sa budeš hlásiť s akýmkoľvek problémom. Lokálny doktori (niečo ako u nás obvodný) sa skladajú väčšinou z menšieho komplexu základných doktorov ktorí sa pozrú na tvoj problem podľa druhu poranenia, choroby, následnej nastavia liečbu. V prípade ak sa jedna o niečo vážnejšie tak až potom pacienta referujú na nemocnicu. 

Dôležitá informácie pre teba teraz je tá že v Dánsku budeš mať národne poistenie a budeš tak kryty v prípade úrazu alebo choroby. 

Zubár v takomto krytí zahrnutý neje, v prípade problémov so zubami odporúčame skrz poplatky liečbu skôr na Slovensku. Určite si treba dať spraviť kompletnú preventívnu prehliadku (ideálne aj s Röntgenom) chrupu.

NemKonto je online portál do ktorého ti budú chodiť dôležite správy, daňové správy, výpisy od zamestnanca, lekárske správy a podobne. Prístup do tohto konta dostaneš na NemID karte (kartu s číselnými kódmi vygenerovanými len pre teba), pomocou týchto kódov sa následne prihlásiš. Táto karta by ti mala prísť poštou spoločne s CPR číslom. Opäť, všetko ti bude vysvetlené a v škole ti budú ochotný pomôcť, nezabúdaj že v prípade zúfalstva sa môžeš obrátiť aj na nás. 🙂 

Tu neje čo písať asi len okrem toho že pre zriadenie si úctu je najskôr potrebne počkať na CPR číslo na ktorý vám účet zriadia. Dovtedy odporúčame používať slovenskú kartu, prezistite si aké sú poplatky za výber hotovosti, prípadne aké sú poplatky za transakcie u vašej banky. 

Po obdržaní CPR čísla si zriadite účet v banke aby Vám zamestnávateľ mohol vyplácať mzdu a štát študentskú podporu SU. Viac o tom čo je to podpora SU a kto ma na ňu nárok sme si opísali v kapitole ubytovanie a práca – sekcií Finančná podpora SU.

Časté Otázky (FAQ) - Dánsko

100% áno! Nebudeš ani prvý ani posledný študent ktorého zobrali na VŠ do zahraničia so slabšou angličtinou. Je to v podstate celkom bežné že študenti nerozprávajú na úrovni C1 alebo C2. Ak máš úroveň B2 nemusíš sa ničoho obávať, úroveň B1 je tiež okay, musíš však mať odhodlanie a vôľu zdokonaľovať sa po príchode do zahraničia. Školy si uvedomujú že to je pre vás nový jazyk a preto sú často krát prvý semester zhovievavé pričom dávajú študentom čas na aklimatizáciu a socializovanie. Samozrejme sú školy ktoré si vyžadujú certifikáty ako IETLS alebo TOEFL na úrovni C1, tu sa nepohneme, našťastie takýchto škôl je len pár. 

Opäť tak isto ako pri Angličtine alebo pri Vašej strednej škole je odpoveď áno. Samozrejme čím lepšie známky alebo angličtinu máte tým lepšie, (aj v tomto prípade existujú školy ktoré si vyžadujú istý priemer alebo známky na maturitnom vysvedčení,  to si však v čas prejdeme) avšak školy v zahraničí omnoho viac zaujíma Vaša motivácia a odhodlanie načo sa poriadne spoločne v agentúre zameriame aby sme maximalizovali Vaše šance na prijatie. 

Všetky školy s ktorými spolupracujeme sú akreditované (uznávane u nás doma) čo znamená že v prípade kontinuálneho štúdia Vám uznajú kredity z absolvovaných semestrov a predmetov tak aby ste mohli nadviazať na svoje štúdium nie len u nás ale kdekoľvek vo svete. Ďalší často krát spomínaný fakt s akreditáciou škôl v zahraničí je tiež to že Vám doma a v zahraničí uznajú vysokoškolský titul. 

Áno a nie. Určite nemusíš nikoho oslovovať profesor alebo pani učiteľka nebodaj pán dekan a už vôbec sa nikto neurazí ak ho neoslovíš titulom. V dánsku budeš volať učiteľov menom, dokonca na tom trvajú. Učitelia si s tebou budú chcieť vytvoriť učiteľsko-kamarátsky vzťah aby vytvorili atmosféru pri ktorej budeš mať pocit uvoľnenosti čo ti pomôže na hodine nakoľko nebudeš mať zlý pocit z otázky alebo kolektívnej aktivity medzi spolužiakmi nakoľko takýto vzťah tam budú mať všetci. 

Nepoznáme študenta ktorí by naozaj chcel pracovať, robí všetko preto aby si prácu našiel a aj tak ostal bez práce. Všetko o tom ako si prácu násjť sme rozpísali TU.

Školy v Dánsku používajú iný známkovací systém ako ho poznáme my. Používajú takéto číselné známkovanie pričom aby ste prešli skúškou vám stačí dosiahnuť známku 2. 

 • 12 = A            
 • 10 = B          
 • 7 = C          
 • 4 = D        
 • 2 = E              
 • 00 = F          
 • -3 = Fx

V Dánsku je určite drahšie ako u nás. Ceny závisia od toho v ktorom meste žijete no taktiež čo nakupujte. Potraviny sú napríklad nie až tak drahšie ako u nás pričom za služby akéhokoľvek druhu si v Dánsku zaplatíte pomerne viac ako u nás. Na strane druhej je potrebné zohľadniť aj príjem k cenám na trhu. Po takomto porovnaní zistíme že v Dánsku si toho za mesiac doprajeme výrazne viac keď zohľadníme pomer mesačného príjmu s nákladmi za tovar a služby.

Viac o financovaní a nákladoch sme písali TU.

Určite áno. Tento trend začína byť celkom bežný. Ak momentálne študuješ VŠ u nás alebo kdekoľvek inde a máš záujem o prestup na Top-UP tak možnosť tu je. Budeme potrebovať ukázať škole tvoj výpis známok a dosiahnuté kredity ECTS, (a samozrejme všetky ostatné potrebné dokumenty ako motivačný list, odporúčací list a podobne s čím ti radi pomôžeme). Následne škola posúdi či máš vyhovujúce dosiahnuté vedomosti pre odborov na ktorý sa hlásiš a dostaneš vyjadrenie. 

Chceš sa hlásiť rovno na MA degree pretože už máš Bc.? V takomto prípade budeš musieť doložiť transkript známok zo štátnych záverečných skúšok a taktiež oficiálny preklad Bc. diplomu.

S prihláškou vždy pre nasledujúci rok začíname už v predošlom roku v Auguste. To znamená, ak sa chceš hlásiť pre rok 2020 s nástupom od Septembra s prihláškou začíname od Augusta 2019, kedykoľvek do 15.3.2020 (vtedy je deadline na podanie prihlášky do Dánska).

Pokiaľ sa hlásiš na Februárový nástup, prihlášky by mali byť odoslané do Decembra.

Samozrejme netreba čakať na poslednú chvíľu a v prípade záujmu nás ihneď kontaktuj. Čím viac času máme tým lepšie, môžeme tak vyšperkovať tvoju prihlášku a teba poriadne pripraviť. Stačí len vyplniť prihlášku aby sme vedeli na aké školy s akým nástupom sa chceš hlásiť a vybrať a uhradiť servisný balík služieb aby sme vedeli s akými službami a ako veľmi sa chceš na školu dostať. Následne už nechaj všetko na nás. Viac info ako NATO nájdeš TU.

Nie každá škola pohovor so študentami robí, ak ho budeš mať tak ťa bude škola včas informovať. Následne informuješ ty nás a my ťa na pohovor pripravíme. Prepošleme ti list najčastejších otázok s odpoveďami ktoré chcú počuť. Pri niektorých je odpoveď jasná ako napríklad čo študuješ teraz avšak pri otázke ako prečo sa chceš prihlásiť alebo čo chceš robiť po škole vieme čo povedať aby ste mali čo najvyššiu šancu na prijatie.

Pohovor trvá 10-20 minút a je vyslovene priateľský, konzultanti sú školení tak aby vás nevystrašili, veď predsa telefonujú s ich potenciálnymi študentami u ktorých sa aj oni chcú odprezentovať v dobrom svetle. 

Toto bol FAQ o Dánsku.

Máme tiež Všeobecný FAQ v ktorom riešime:

 • ďalšie všeobecné otázky na zahraničie
 • dokumenty a testy 
 • prihlášku a platbu
 • ubytovanie a financie
 • dôležité termíny a deadlines
 • bezpečnosť

Tento všeobecný FAQ nájdeš TU.

100% áno, školy v zahraničí nemajú zbytočné predsudky a teda neriešia to ako ste volili keď ste malí 15 rokov. Pokiaľ študovať veľmi chceš tak máš takú istú šancu na prijatie akú má akýkoľvek iný študent.

Všeobecne najväčšie rozdiely keď sa bavíme o danej krajine nájdeme len medzi odbormi a ich tematikou, čo sa prístupu učiteľkou, možnosti popri škole, vzdelania alebo vybavením univerzít týka tak rozdiel nenájdeme.

Áno za prihlášku si účtujeme správcovský poplatok ktorý sa líši na základe zvoleného servisného balíka služieb. Cena balíka samozrejme súvisí s jeho obsahom poskytnutých služieb. Viac info o balíkoch služieb nájdete TU.

Pokiaľ to so svojím štúdiom myslíš vážne tak určite áno. Teraz sme nenarážali na náročnosť štúdia ale na život na vlastných nohách. Zažili sme situácie kedy študent nebol ešte pripravení na takýto samostatný život a vrátil sa domov nakoľko mu chýbala a vyhovovala starostlivosť rodičov.

Avšak školy si uvedomujú že ste sami v novej krajine v ktorej sa potrebuješ aklimatizovať preto vás budú motivovať k tomu aby ste si našli kamarátov práve skrz socializovanie či už v škole priamo v triede skrz rôzne zoznamovacie hry alebo vás pošlú ako celú triedu s rozpočtom v piatok večer von sa zabaviť.

V Dánsku si nájdeš kopec kamarátov hneď prvý týždeň ktorí nebudú mať problém ti s čímkoľvek pomôcť a podporiť ťa.

Samozrejme áno! Tento jav sa síce nevidí často avšak ak budeš vynechávať značne množstvo hodín alebo nespravíš skúšku ani na 3. pokus tak ťa zo školy môžu vyhodiť. Dobrou správou je že školy to nechcú!

Často krát sa stalo že po 3. pokuse škola ponúkla študentovi aj 4. pokus len aby mu dali ďalšiu šancu. Pozor, netreba sa nato spoliehať, nie jeden študent by ti dal túto radu. 

O priebehu hodín sme písali detailne TU.

O priebehu skúšky a tiež o tom koľko ich budeš mať sme písali detailne TU.

Po príchode do zahraničia odporúčame prísť späť domov najskôr až na Vianoce. Je fajn ak venujete svoje prvé 3 -4 mesiace plne krajine v ktorej budete žiť niekoľko rokov, orientujte sa na nájdenie si práce, kamarátov, kontaktov, zázemia, hobby, krajine. Niektorým študentom bude za domovom smutno pomerne rýchlo po odchode, skúste vydržať a nechodiť domov každé 2 týždne na víkend, uvedomte si že ste v zahraničí aby ste sa osamostatnili, bolo by fajn ak využijete tento benefit naplno. 

Samozrejme ďalšie roky je cesta domov priamoúmerne prepojená s vašou prácou a školou, kedykoľvek budete mať pár dni voľna je už na vašom zdravom uvážení či sa vám vôbec oplatí domov cestovať alebo počkáte na najbližší sviatok kedy môžete vycestovať za rodinou minimálne na týždeň – možno dva.

Prvý semester začína začiatok Septembra, druhý môže byť tesne po novom roku, 3. semester môže začať kludne až aj 15.8. Začiatok semestra sa líši od škôl, každá to má inak, avšak treba v tom hľadať pozitívum, skorší začiatok neznamená viac hodín znamená to viac priestoru medzi hodinami počas semestra. 

O priebehu skúšky a tiež o tom koľko ich budeš mať sme písali detailne TU.

Školy nechcú aby ste si našli platenú stáž a v podmienkach vašej stáže vyžadujú zaškrtnúť že za stáž nedostanete zapletené, ako sa však dohodnete s vaším zamestnávateľom počas stáže je už vo vašich rukách, je však fajn mu oznámiť že by stáž mala byť neplatená, ak sa aj v takom prípade rozhodne vám za vašu prácu zaplatiť je to jeho dobra vôľa ktorú však v škole radšej nespomínajte, tiež sa vás nato nebude nik pýtať. 🙂 

CHCEM SA PRIHLÁSIŤ