Všeobecné Informácie a FAQ - BELGICKO

Tu nájdeš odpovede na rôzne otázky, ktoré si pravdepodobne nenašiel v kapitolách predtým. Ak nevieš nájsť odpoveď na tvoju otázku, neváhaj nás kontaktovať. Sme tu pre teba.

PO PRÍCHODE DO BELGICKA Je potrebné SI ZARIADIŤ PÁR FORMALÍT

Európania nepotrebujú víza ani povolenie na pobyt, aby mohli zostať študovať v Belgicku. Stačí mať so sebou občiansky preukaz alebo pas a po príchode sa registrovať na príslušný mestský úrad.

Pri registrácií sa ti vytvorí tvoje vlastné národné registračné číslo (rijksregisternummer). Číslo je založené na tvojom dátume narodenia a môžeš ho používať na identifikáciu s belgickými úradmi, ale je užitočné aj pri každodennom živote (poistenie, registrácia u zamestnávateľa, banka).

 

Na čo treba pri vybavovaní registračného myslieť:

 •  Ešte pred začatím vybavovania sa musíš fyzicky zdržiavať na adrese svojho nového trvalého pobytu. (preto ti odporúčame nájsť si ubytovanie, kde nebudú mať problém s tvojou registráciou).
 • Pri niektorých dokumentoch od teba môžu vyžadovať preklad do holančiny alebo francúzštiny. 
 • Proces môže trvať aj 3 mesiace. Pokiaľ potrebuješ registračné číslo súrne, máš možnosť priplatiť si za vydanie do 3 pracovných dní. 

Študenti s Európskou štátnou príslušnosťou môžu vo svojej domovskej krajine požiadať o Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Vďaka tomuto preukazu môžu štátni príslušníci EÚ využívať rovnaké krytie ako zdravotný fond Berlgium.

EPZP však nie je alternatívou cestovného poistenia. Nezahŕňa žiadnu cestovnú ochranu, pátranie a záchranu, repatriáciu do domovskej krajiny, núdzové zubné ošetrenie alebo asistenciu. Súkromné poistenie sa v Belgicku dôrazne odporúča aj pre občanov EÚ počas celého pobytu v Belgicku.

Pre ľahšie fungovanie v novej krajine ti odporúčame otvoriť si belgický bankový účet. Tu je zoznam dokumentov, ktoré budeš musieť poskytnúť:

 • Platné doklady totožnosti: tvoj občiansky preukaz alebo pas 
 •  Doklad o tvojej belgickej adrese: vaša nájomná zmluva alebo kópia vášho povolenia na pobyt
 • Doklad o zápise na miestnu univerzitu.

 

Časté Otázky (FAQ) - BELGICKO

100% áno! Nebudeš ani prvý ani posledný študent ktorého zobrali na VŠ do zahraničia so slabšou angličtinou. Je v podstate celkom bežné, že študenti nerozprávajú na úrovni C1 alebo C2. Ak máš úroveň B2 nemusíš sa ničoho obávať. Školy si uvedomujú, že to je pre teba nový jazyk a preto sú často krát prvý semester zhovievavé, pričom dávajú študentom čas na aklimatizáciu a socializovanie. Samozrejme sú školy, ktoré si vyžadujú certifikáty ako IETLS alebo TOEFL na úrovni C1, tu sa nepohneme, našťastie takýchto škôl je len pár. 

Opäť tak isto ako pri angličtine alebo pri tvojej strednej škole- odpoveď je áno. Samozrejme čím lepšie známky alebo angličtinu máš, tým lepšie (aj v tomto prípade existujú školy, ktoré si vyžadujú istý priemer alebo známky na maturitnom vysvedčení.  To si však včas prejdeme). Univerzity v zahraničí omnoho viac zaujíma tvoja motivácia a odhodlanie. Spoločne sa v agentúre zameriame, aby sme maximalizovali tvoje šance na prijatie. 

Všetky školy s ktorými spolupracujeme sú akreditované (uznávane u nás doma). To znamená, že v prípade kontinuálneho štúdia ti uznajú kredity z absolvovaných semestrov a predmetov tak, aby si mohol nadviazať na svoje štúdium nie len u nás, ale aj kdekoľvek vo svete. Ďalší často krát spomínaný fakt s akreditáciou škôl v zahraničí je tiež to, že ti doma a v zahraničí uznajú vysokoškolský titul. 

Áno a nie. Určite nemusíš nikoho oslovovať profesor alebo pani učiteľka. Už vôbec nemusíš spomínať slovné spojenie “pán dekan” alebo niekoho oslovovať titulom. V Belgicku budeš volať učiteľov menom, dokonca na tom trvajú. Učitelia si s tebou budú chcieť vytvoriť učiteľsko-kamarátsky vzťah, aby vytvorili atmosféru, pri ktorej budeš mať pocit uvoľnenosti. To ti pomôže na hodinách, nakoľko nebudeš mať zlý pocit z otázky alebo kolektívnej aktivity medzi spolužiakmi.

Nepoznáme študenta, ktorý robí všetko pre to, aby si našiel prácu a nakoniec ju nenašiel. Všetko o tom ako si prácu násjť sme rozpísali TU.

Univerzity v Belgicku používajú známkovací systém založený na bodoch od 0-20. Tu ti ponúkame prehľad o tom, akou známkou budú tvoje body ohodnotené:

17.50 – 20 = Excelentné (Plus grande distinction PGD)

15.50 – 17.50 = Veľmi dobré (Grande distinction GD)

13,50 – 15,50 = Dobré (Distinction D)

12 – 13.50 = Dostačujúce (Satisfaction S)

10 – 12 = Dostačujúce (Réussite R)

< 10 = Neprešiel (Ajourné)

 

V Belgicku je určite drahšie ako u nás. Ceny závisia od toho v ktorom meste žiješ a čo nakupuješ. Potraviny napriklad nie sú až tak drahšie ako u nás, pričom za služby akéhokoľvek druhu si v Belgicku zaplatítíš pomerne viac. Na druhej strane je potrebné zohľadniť aj príjem v porovnaní s cenami na trhu. Po takomto porovnaní zistíme, že v Belgicku si toho za mesiac dopraješ výrazne viac.

Viac o financovaní a nákladoch sme písali TU.

Určite áno. Tento trend začína byť celkom bežný. Ak momentálne študuješ VŠ u nás alebo kdekoľvek inde a máš záujem o prestup na belgickú univerzitu, tak možnosť tu je. Budeme potrebovať ukázať škole tvoj výpis známok a dosiahnuté kredity ECTS, (a samozrejme všetky ostatné potrebné dokumenty ako motivačný list, odporúčací list a podobne s čím ti radi pomôžeme). Následne škola posúdi, či máš vyhovujúce dosiahnuté vedomosti pre odbory na ktorý sa hlásiš a dostaneš vyjadrenie. 

Chceš sa hlásiť rovno na MA degree pretože už máš Bc.? V takomto prípade budeš musieť doložiť výpis známok zo štátnych záverečných skúšok a taktiež oficiálny preklad Bc. diplomu.

Dátumy pre doručenie prihlášok na štúdium v Belgicku sa môžu líšiť medzi univerzitami. Orientačný deadline pre študentov z Európskych krajín je začiatok Júna. Nezabúdaj však na to, že čím skôr prihlášku doručíš, tým väčšie šance na prijatie budeš mať. 

Kedykoľvek nás kontaktuj. Bezplatne ti zistíme aktuálne podmienky nástupu na konkrétnu univerzitu. Netreba čakať na poslednú chvíľu. Čím viac času máme tým lepšie, môžeme tak vyšperkovať tvoju prihlášku a teba poriadne pripraviť. Stačí len vyplniť prihlášku, aby sme vedeli na aké školy s akým nástupom sa chceš hlásiť. Potom si potrebuješ vybrať a uhradiť servisný balík služieb, aby sme vedeli s akými službami a ako veľmi sa chceš na školu dostať. Následne už nechaj všetko na nás. Viac info ako NA TO nájdeš TU.

Nie každá škola pohovor so študentami robí, ak ho budeš mať tak ťa bude škola včas informovať. Následne informuješ ty nás a my ťa na pohovor pripravíme. Prepošleme ti list najčastejších otázok s odpoveďami ktoré chcú počuť. Pri niektorých je odpoveď jasná- napríklad čo študuješ teraz. Avšak pri otázke ako prečo sa chceš prihlásiť alebo čo chceš robiť po škole presne vieme, čo povedať aby si mal čo najvyššiu šancu na prijatie.

Pohovor trvá menej ako pol hodinu a je vyslovene priateľský. Konzultanti sú školení tak, aby ťa nevystrašili. Veď predsa telefonujú s ich potenciálnymi študentami u ktorých sa aj oni chcú odprezentovať v dobrom svetle. 

Toto bol FAQ o Belgicku.

Máme tiež Všeobecný FAQ v ktorom riešime:

 • ďalšie všeobecné otázky na zahraničie
 • dokumenty a testy 
 • prihlášku a platbu
 • ubytovanie a financie
 • dôležité termíny a deadlines
 • bezpečnosť

Tento všeobecný FAQ nájdeš TU.

100% áno, univerzity v zahraničí nemajú zbytočné predsudky a teda neriešia to ako ssi vyberal, keď si mal 15 rokov. Pokiaľ študovať veľmi chceš, tak máš takú istú šancu na prijatie ako ktorýkoľvek iný študent.

Všeobecne najväčšie rozdiely keď sa bavíme o danej krajine nájdeme len medzi odbormi a ich tematikou. Čo sa týka prístupu učiteľov, možnosti popri škole, vzdelania alebo vybavením univerzít tak rozdiel nenájdeme.

Áno. Za prihlášku si účtujeme správcovský poplatok, ktorý sa líši na základe zvoleného servisného balíka služieb. Cena balíka samozrejme súvisí s jeho obsahom poskytnutých služieb. Viac info o balíkoch služieb nájdete TU.

Pokiaľ to so svojím štúdiom myslíš vážne tak určite áno. Teraz sme nenarážali na náročnosť štúdia ale na život na vlastných nohách. Zažili sme situácie kedy študent nebol ešte pripravený na takýto samostatný život a vrátil sa domov, nakoľko mu chýbala a vyhovovala starostlivosť rodičov.

Avšak školy si uvedomujú, že si sám v novej krajine a  potrebuješ sa aklimatizovať. Preto ťa budú motivovať k tomu, aby si si našli kamarátov práve skrz socializovanie či už v škole priamo v triede skrz rôzne zoznamovacie hry alebo vás pošlú ako celú triedu s rozpočtom v piatok večer von sa zabaviť.

V Belgicku si nájdeš kopec kamarátov hneď prvý týždeň. Nebudú mať problém ti s čímkoľvek pomôcť a podporiť ťa.

Samozrejme áno! Tento jav sa síce nevidí často, avšak ak budeš vynechávať značné množstvo hodín alebo nespravíš skúšku ani na 3. pokus, tak ťa zo školy môžu vyhodiť. Dobrou správou je že školy to nechcú!

Často krát sa stalo, že po 3. pokuse škola ponúkla študentovi aj 4. pokus len aby mu dali ďalšiu šancu. Pozor, netreba sa na to spoliehať. Nejeden študent by ti dal túto radu. 

Po príchode do zahraničia odporúčame prísť späť domov najskôr až na Vianoce. Je fajn ak venujete svoje prvé 3 -4 mesiace plne krajine v ktorej budete žiť niekoľko rokov. Budeš sa tak sústrediť sa na nájdenie si práce, kamarátov, kontaktov, zázemia, hobby v krajine. Niektorým študentom bude za domovom smutno pomerne rýchlo po odchode. Skús vydržať a nechodiť domov každé 2 týždne na víkend. Uvedom si, že si v zahraničí aby si sa osamostatnil. Bolo by fajn ak využiješ tento benefit naplno. 

Samozrejme ďalšie roky je cesta domov priamoúmerne prepojená s tvojou prácou a školou. Kedykoľvek budeš mať pár dni voľna, bude už na tvojom zdravom uvážení, či sa ti vôbec oplatí domov cestovať alebo počkáš na najbližší sviatok ,kedy môžeš vycestovať za rodinou minimálne na týždeň – možno dva.

Prvý semester univerzít v Belgicku sa začína v 3. septembrovom týždni bez jesenných prázdnin. Prvý semester Colleges v Belgicku začína v 2. septembrovom týždni jesennými prázdninami. Vianočné prázdniny začínajú okolo 20. decembra po 14 týždňoch vyučovania.

Už viac ako 40 000 zahraničných študentov si vybralo Belgicko ako svoju preferovanú študijnú destináciu. Je to spôsobené aj tým, že až osem belgických univerzít patrí medzi najlepšie univerzity na svete. Štúdium v Belgicku ti dáva možnosť vybrať si spomedzi 65 univerzít a 1 146 študijných programov.

Belgicko nemá jeden, ale tri úradné jazyky! Úradnými jazykmi sú holandčina, francúzština a nemčina.

Najprevažnejšia je tu holandsky hovoriaca flámska komunita, kde holandsky hovorí 60 %  populácie. Tento jazyk je takmer identický s holandčinou, ktorou sa hovorí v Holandsku. Väčšina ľudí ho nazýva „Flámčina“ a považuje sa za zmes holandčiny a flámčiny.

Hlavné mesto Brusel je dvojjazyčným mestom, keďže francúzština aj flámčina sa v doprave alebo komerčnej reklame používajú rovnako často.

Druhým najpoužívanejším jazykom v Belgicku je francúzština. Hovorí ňou 40 % belgickej populácie. Francúzsky hovoriaca komunita sa väčšinou nachádza v hlavnom meste Brusel a v južnom Valónsku.

Nakoniec je tu nemecky hovoriaca oblasť Belgicka. Táto jazyková skupina je skôr menšinová, keďže po nemecky hovorí len 1 % obyvateľstva prevažne vo východnom regióne provincie Liege blízko hraníc s Nemeckom. 

Čím je Belgicko najznámejšie? Vafle, čokoláda, hranolky s majonézou a samozrejme pivo! Vďaka polohe krajiny je belgické jedlo veľmi ovplyvnené susednými krajinami Francúzskom, Nemeckom a Holandskom. Belgická kultúra jedla zahŕňa jedlá ako mules-frites (mušle a hranolky), carbonade flamande (dusené hovädzie a bravčové cibuľové mäso) alebo waterzooi (rybia alebo slepačia polievka).


Ak máš chuť na sladké, potom sa ti bude páčiť objavovanie belgického pečiva. V Belgicku môžeš ochutnať vafle alebo gaufre, speculoos, škoricové sušienky alebo croustillony, vyprážané sladké cesto.

A čo čokoláda? Belgicko je známe tým, že je domovom luxusných čokoládových značiek ako Neuhaus, Godiva a Leonidas.


V neposlednom rade musiš vyskúšať belgické pivo. Tradícia výroby piva v Belgicku začala v ranom stredoveku. Belgicko je malá krajina, ale vyrába veľmi veľké množstvo rôznych pív. V Belgicku nájdeš až 1000 rôznych druhov piva. Niektoré z nich zahŕňajú Tripel Karmeliet, Chimay a Duvel.

CHCEM SA PRIHLÁSIŤ