Časté otázky-FAQ
V tejto sekcií nájdeš odpovede na opakujúce sa otázky. Dozvieš sa viac o téme dokumentov, škôl, termínov, postupov, poplatkov, financií alebo ubytovania. Pokiaľ sa ti nepodarí nájsť odpoveď na otázku, kontaktuj nás telefonicky alebo mailom. Radi ti všetko vysvetlíme.

VšeobecnÉ otázky

Konzultácia prebieha osobne u nás v agentúre, telefonicky alebo cez online video hovor. Samozrejme, je úplne bez poplatkov. Taktiež môžeš prizvať svojich spolužiakov, rodičov alebo kamarátov.

Čím skôr vyplníš prihlášku a zahájime ,,application process,, tým lepšie pre teba. Novú sezónu otvárame každý rok v auguste a zatvárame podľa deadlinov škôl a krajín.

100% áno! Nebudeš ani prvý ani posledný študent ktorého zobrali na VŠ do zahraničia so slabšou angličtinou. Je v podstate celkom bežné, že študenti nerozprávajú na úrovni C1 alebo C2. Ak máš úroveň B2, nemusíš sa ničoho obávať. Úroveň B1 je tiež okay, musíš však mať odhodlanie sa zdokonaľovať po príchode do zahraničia. Školy si uvedomujú, že to je pre teba nový jazyk a preto sú často krát prvý semester zhovievavé, pričom dávajú študentom čas na aklimatizáciu a socializovanie. Samozrejme sú školy, ktoré si vyžadujú certifikáty ako IETLS alebo TOEFL na úrovni C1. Tu sa nepohneme. Našťastie takýchto škôl je len pár. 

Opäť tak isto ako pri angličtine – odpoveď je áno. Samozrejme čím lepšie známky alebo angličtinu máš, tým lepšie. Aj v tomto prípade existujú školy, ktoré požadujú istý priemer alebo výborné známky na maturitnom vysvedčení. Všeobecne však univerzity v zahraničí omnoho viac zaujíma tvoja motivácia a odhodlanie. Na túto tému sa poriadne v agentúre zameriame, aby sme maximalizovali tvoje šance na prijatie. 

Všetky školy s ktorými spolupracujeme sú akreditované (uznávane u nás doma). To znamená, že v prípade kontinuálneho štúdia ti uznajú kredity z absolvovaných predmetov tak, aby si mohol nadviazať na svoje štúdium nie len u nás, ale aj kdekoľvek vo svete. Tvoj vysokoškolský titul bude uznaný doma aj zahraničí.

Samozrejme! Naša spolupráca síce oficiálne skončila tvojím prijatím na univerzitu, tam to avšak končí len z obchodného hľadiska. Je úplne bežné, že s našimi študentami komunikujeme ešte dlho po prijatí. Je jedným z našich poslaní si so študentami vytvárať kamarátske vzťahy založené na podpore. Tak ako pomôžeme my tebe veríme, že nás aj ty podporíš dobrou recenziou.

Je to neuveriteľné, ale dokážeme ťa dostať na vysokú školu 100% online! Samozrejme existujú výnimky, kedy je potrebné osobne prísť splniť zadanie zo školy alebo napísať anglický test. 

Áno. Za prihlášku si účtujeme správcovský poplatok, ktorý sa líši na základe zvoleného servisného balíka služieb. Cena balíka samozrejme súvisí s jeho obsahom. Balíky služieb nájdeš TU.

100% áno. Školy v zahraničí nemajú zbytočné predsudky a teda neriešia to, akú školu si si zvolil, keď si mal 15 rokov. Pokiaľ študovať veľmi chceš, tak máš takú istú šancu na prijatie ako ktorýkoľvek iný študent.

Pri 90% študentov sa stretávame s obrovskou radosťou a pýchou na svoje dieťa zo strany rodiča, keď dieťa ukáže odhodlanie a motiváciu ísť študovať do zahraničia. Čo viac si rodič môže priať ako mať dieťa, ktoré chce v živote niečo dokázať? Rodičov samozrjme zaujíma, či to myslíš vážne a máš premyslený plán a vieš, čo to obnáša. Preto budeme radi, keď rodičov pozveš aj na bezplatnú konzultáciu s nami. Taktiež nám môžu kedykoľvek zavolať. Zvyšných 10% prípadov sú často krát rodičia, ktorí sa o teba len boja a nevedia si predstaviť, ako to v zahraničí zvládneš. Pravdepodobne si ich doteraz dostatočne nepresvedčil, že sa dokážeš o seba postarať sám a že ti takáto príležitosť pozitívne ovplyvní život. V tomto prípade je budúcnosť v tvojich rukách. Skús si pre nich pripraviť relevantné fakty. Prípadne nám napíš a spolu určite niečo vymyslíme. 

Všeobecne najväčšie rozdiely v danej krajine nájdeme len medzi odbormi a ich tematikou. Čo sa týka prístupu učiteľov, vzdelávania, možností popri škole alebo vybavením univerzít tak rozdiel prakticky nenájdeme. Samozrejme ak porovnávame krajiny, tak rozdiely môžu byť pomerne veľké. Napríklad školy v Dánsku sú bezplatné. Ponúkajú teda obmedzené množstvo odborov (len také, ktoré si nevyžadujú drahé študijne materiály). Na druhej strane pri štúdiu v UK, kde si za školu platíš, nájdeš odbory, ktoré disponujú so študijnou technikou a vybavením rádovo v stovkách tisícoch eur. 

Nie, nemôžeš sa prihlásiť v aktuálnej sezóne. Univerzity vždy pracujú s prihláškami len od študentov, ktorí sú buď v poslednom ročníku alebo už ukončili vzdelanie.

Áno, vieš sa prihlásiť u nás. Vymeníme si kontakty, povieš nám o čo máš záujem a my ťa budeme včas kontaktovať tak, aby sme s prihláškou začali v predstihu. Tiež ťa budeme informovať o tom, ako sa situácia za rok vyvinula a či  sa ešte tvoj odbor v zahraničí ponúka. Prípadne si povieme, aké iné možnosti v rámci toho istého odboru na trhu pribudli.

 

Ak niesi v maturitnom ročníku, tak si už po maturite. V tomto prípade máš dvere k prihláške ihneď otvorené. Záleží len od teba, kedy nám napíšeš. Ak to bude v sezóne, môžeme začať spracovávať tvoju prihlášku a hneď ju aj pošleme na školy. Ak nám napíšeš mimo sezóny, tak ti stále prihlášku spracujeme a pošleme ju na školu až keď sa otvorí ,,application portál,,. 

Dokumenty a testy

Minimálne jeden dobrý (spolu ho zhodnotíme). Do Anglicka sa napríklad ani viac listov poslať nedá, avšak do iných krajín stále platí minimálne jeden, ideálne však dva. My odporúčame jeden profesijný a jeden akademický. Aký je medzi nimi rozdiel a prečo je to najlepšia voľba majú naši študenti vysvetlené v podrobných PDF návodoch.

Asi nebudeš prekvapený, ale záleží to od krajiny, školy a odboru. Sú krajiny ako napríklad Anglicko, kde je administratívna stránka vašej prihlášky jednoduchšia čo sa týka potrebných dokumentov o tebe (motivačný list) a zo školy (odporúčací list). Avšak na druhej strane je tu komplikovanejšia administratíva pre vybavovanie študentskej pôžičky. Potom tu je napríklad krajina ako je Dánsko, kde je potrebných množstvo dokumentov práve o tebe a zo školy toho môžes očakávať menej.

Aké dokumenty budeš potrebovať si spolu v čas prejdeme. Všetko potrebné si od teba vyzbierame a uistíme sa či sú dokumenty vyplnené správne. Navyše ti aj poradíme, ako by mohli byť vyplnené lepšie (aby sme navýšili tvoje šance na prijatie). Samozrejme ti pomôžeme s administratívou nielen spojenou s prihláškou, ale v prípade potreby aj s vybavovaním už spomínaných finančných prostriedkov na školy. Tiež ti zašleme detailné manuály pred odletom, pomocou ktorých načerpáš množstvo inšpirácie a rád. Zistíš, na čo všetko je potrebné sa ešte pred odletom pripraviť. Samozrejme v prípade akýchkoľvek otázok či už teraz, počas prihlášky alebo po prijatí sme tu pre teba na info@studycare.sk. Pre dohodnutie bezplatnej konzultácie nás kontaktuj  tu.

Aký test budeš potrebovať ti dokážeme povedať až na základe vyplnenej prihlášky. Tieto požiadavky sa líšia medzi krajinami, odbormi a školami. V zásade platí, že každá krajina potrebuje jeden z troch druhov vstupných testov z AJ: 

  1. Základný OOPT (online oxford placement test) ktorý je súčasťou našich balíkov služieb (je to test na úrovni B2).
  2. Tvoja maturitná skúška. Dobrou správou je, že napríklad naše partnerské školy v anglicku od našich študentov nepotrebujú drahé certifikáty (až na pár výnimiek). Väčšinou ti bude stačiť level B2 dosiahnutý na istú známku. Univerzita však môže požadovať aj C level.
  3. Sú spomínané certifikáty IELTS, TOELF alebo Cambridge. Tieto testy sú drahšie (okolo 200€) a náročnejšie. Vyžadujú si extra prípravu. Dobrou správou je, že takýto test je v zahraničí niekedy potrebný napríklad aj pri pracovnom pohovore. Takže budeš mať výhodu, že ho už máš. Takéto testy sa však používajú k prihláškam najmenej často. 

Akú formu testu z AJ budeš potrebovať ti oznámime v dostatočnom predstihu, prípadne rovno na našej bezplatnej konzultácií. V prípade záujmu píš na info@studycare.sk, alebo si s nami dohodni bezplatnú konzultáciu a Kontaktuj nás tu.

V prvom rade treba povedať, že vstupné interview so školou nie je povinné pre každého. Nie každá škola ho aplikuje v prípade, a ak áno, tak nie nevyhnutne s každým študentom. Či takýto pohovor budeš mať alebo nie ti včas oznámime. Dobre správy- na interview našich študentov pripravujeme! je to príprava, počas ktorej ti povieme aké sú najčastejšie otázky a čo by bolo vhodné na ne odpovedať. Určite ti to navýši šance na prijatie, nakoľko povieš škole presne to, čo potrebuje počuť.

Pokiaľ by si sa nás spýtal, ktorý dokument je najdôležitejší, určite odpovieme všetky. S chýbýajúcim dokumentom tvoja prihláška neprejde. Univerzity kladú na motivačný list obrovský dôraz, preto je potrebne ho vypracovať nielen správne, ale aj strategicky s čím ti samozrejme radi pomôžeme.

Prijímacie (vstupné) testy ako ich poznáme sa na zahraničné školy nerobia! Existujú však isté výnimky. Pre viac info pozri sekciu nižšie (Talentové skúšky a portfólio)

Pokiaľ sa hlásite na kreatívne odbory (interior design, fashion design, graphic design…) v zásade čokoľvek čo končí na design alebo odbor je inak prepojený s kreativou, je pravdepodobne že škola bude chcieť vidieť Vaše portfólio. O takejto požiadavke Vás budeme v čas informovať, samozrejme Vám na základe skúsenosti poradíme čo a ako a zhodnotíme portfólio tak aby malo čo najvyššiu šancu pre úspech. 

V zásade platí to isté, ako sme písali pri otázke či školy potrebujú portfólio. (odporúčame prečítať a následne pokračovať tu).

95% škôl a odborov takéto talentové skúšky nevyžaduje. Vyžadujú ich len kreatívne odbory, ktoré potrebujú posúdiť tvoj talent v čase nástupu. Takéto talentové skúšky prebiehajú väčšinou online formou zadania, ktoré je potrebne vypracovať do niekoľko dní (už tu môžete vidieť obrovský rozdiel pri testovaní študentov). To, či talentové skúšky budeš mat alebo nie, si opäť prejdeme spolu v ten správny čas. 

Prihláška a platba

Nezáleží na tom, či najskôr uhradíš servisný balík alebo vyplníš prihlášku s konkrétnymi školami a odbormi. Obidva úkony idú spolu ruka v ruke, pričom sa jeden nepohne bez toho druhého. Pre zahájenie application procesu je teda potrebne si vybrať servisný balík služieb a následne ho uhradiť, aby sme vedeli s akými službami sa na školu chceš hlásiť. Rovnako je potrebné vyplniť prihlášku, aby sme vedeli na aké školy a odbory máš záujem prihlášku podávať. Následne skontrolujeme správnosť oboch úkonov a zahájime proces.

V zásade to možné je. V takomto prípade sa jednoducho doplatí rozdiel medzi balíkmi. Následne ti aktualizujeme profil na vyššiu úroveň s nasledovným doplnením všetkých dokúpených služieb a dokumentov. Proces tvojich prihlášok sa tým však zbytočne predlžuje, nakoľko potrebujeme nanovo preskúmať dôvod.  Následne potrebujeme adaptovať dokumenty na na nové odbory alebo školy. Možné to však je, nakoľko rozumieme, že rozhodnutie ísť študovať do zahraničia je veľké a túžba dostať sa na školu môže byť výrazne vyššia počas procesu ako pred samotným zahájením. Preto vždy radi umožníme naším študentom navýšenie balíka, či už pre potrebu vyššej šance na prijatie alebo pre poistenie prijatia doplnením ďalších odborov. 

Degradácia balíka po zakúpení už možná nie je. Je tomu tak z jednoduchého dôvodu. Agentúra ti predáva svoje know-how ako napríklad balík dokumentov odoslaný na tvoju mailovú adresu. Pri vrátení finančných prostriedkov za istý servis alebo službu by nebolo z tvojej strany možné vrátiť poskytnutý know-how späť do agentúry. 

Všetky naše ponúkane balíky a služby je možne si prezrieť v prehľadnej ponuke na podstránke AKO NA TO. V zásade sa balíky líšia najmä v tom, koľko opravných testov z AJ ponúkajú a koľko administratívnej pomoci zahŕňajú. Taktiež ponúkajú iný počet prihlašok a zaŕňajú know-how z iných krajín. V zásade platí, že čím vyšší balík služieb si zvolíš, tým viac úkonov potrebných pre odoslanie prihlášky prevedieš na nás. 

Online platba kartou na stránkach StudyCare.sk je úplne bezpečná vďaka vysoko zabezpečenej platobnej platforme banky. Taktiež naša Studycare.sk stránka používa zabezpečený prenos dát, čím zaručuje protokol https://. Tvoje údaje sú teda šifrované. Ak napriek tomu preferuješ platbu prevodom na účet, môžeš bez problémov zvoliť aj takúto možnosť.

Po pripísaní peňazí na náš účet samozrejme dostaneš faktúru a môžeš si ju uplatniť do daňových nákladov.

Štúdium

Áno a nie. Určite nemusíš nikoho oslovovať profesor alebo pani učiteľka nebodaj pán dekan a už vôbec sa nikto neurazí ak ho neoslovíš titulom. V dánsku budeš volať učiteľov menom, dokonca na tom trvajú. Učitelia si s tebou budú chcieť vytvoriť učiteľsko-kamarátsky vzťah aby vytvorili atmosféru pri ktorej budeš mať pocit uvoľnenosti čo ti pomôže na hodine nakoľko nebudeš mať zlý pocit z otázky alebo kolektívnej aktivity medzi spolužiakmi nakoľko takýto vzťah tam budú mať všetci. 

Nepoznáme študenta ktorí by naozaj chcel pracovať, robí všetko preto aby si prácu našiel a aj tak ostal bez práce. 

Školy v Dánsku používajú iný známkovací systém ako ho poznáme my. Používajú takéto číselné známkovanie pričom aby ste prešli skúškou vám stačí dosiahnuť známku 2. 

  • 12 = A            
  • 10 = B          
  • 7 = C          
  • 4 = D        
  • 2 = E              
  • 00 = F          
  • -3 = Fx

Určite áno. Tento trend začína byť celkom bežný. Ak momentálne študuješ VŠ u nás alebo kdekoľvek inde a máš záujem o prestup na Top-UP tak možnosť tu je. Budeme potrebovať ukázať škole tvoj výpis známok a dosiahnuté kredity ECTS, (a samozrejme všetky ostatné potrebné dokumenty ako motivačný list, odporúčací list a podobne s čím ti radi pomôžeme). Následne škola posúdi či máš vyhovujúce dosiahnuté vedomosti pre odborov na ktorý sa hlásiš a dostaneš vyjadrenie. 

Chceš sa hlásiť rovno na MA degree pretože už máš Bc.? V takomto prípade budeš musieť doložiť transkript známok zo štátnych záverečných skúšok a taktiež oficiálny preklad Bc. diplomu.

S prihláškou vždy pre nasledujúci rok začíname už v predošlom roku v Auguste. To znamená, ak sa chceš hlásiť pre rok 2023 s nástupom od Septembra s prihláškou začíname od Augusta 2022, kedykoľvek do 15.3.2023 (vtedy je deadline na podanie prihlášky do Dánska) až do 15.7.2023 pre väčšinu iných krajín.

Pokiaľ sa hlásiš na Februárový nástup, prihlášky by mali byť odoslané do Decembra.

Samozrejme netreba čakať na poslednú chvíľu a v prípade záujmu nás ihneď kontaktuj. Čím viac času máme tým lepšie, môžeme tak vyšperkovať tvoju prihlášku a teba poriadne pripraviť. Stačí len vyplniť prihlášku aby sme vedeli na aké školy s akým nástupom sa chceš hlásiť a vybrať a uhradiť servisný balík služieb aby sme vedeli s akými službami a ako veľmi sa chceš na školu dostať. Následne už nechaj všetko na nás. Viac info ako NATO nájdeš TU.

Nie každá škola pohovor so študentami robí, ak ho budeš mať tak ťa bude škola včas informovať. Následne informuješ ty nás a my ťa na pohovor pripravíme. Prepošleme ti list najčastejších otázok s odpoveďami ktoré chcú počuť. Pri niektorých je odpoveď jasná ako napríklad čo študuješ teraz avšak pri otázke ako prečo sa chceš prihlásiť alebo čo chceš robiť po škole vieme čo povedať aby ste mali čo najvyššiu šancu na prijatie.

Pohovor trvá 10-20 minút a je vyslovene priateľský, konzultanti sú školení tak aby vás nevystrašili, veď predsa telefonujú s ich potenciálnymi študentami u ktorých sa aj oni chcú odprezentovať v dobrom svetle. 

Pokiaľ to so svojím štúdiom myslíš vážne tak určite áno. Teraz sme nenarážali na náročnosť štúdia ale na život na vlastných nohách. Zažili sme situácie kedy študent nebol ešte pripravení na takýto samostatný život a vrátil sa domov nakoľko mu chýbala a vyhovovala starostlivosť rodičov.

Avšak školy si uvedomujú že ste sami v novej krajine v ktorej sa potrebuješ aklimatizovať preto vás budú motivovať k tomu aby ste si našli kamarátov práve skrz socializovanie či už v škole priamo v triede skrz rôzne zoznamovacie hry alebo vás pošlú ako celú triedu s rozpočtom v piatok večer von sa zabaviť.

V zahraniči si nájdeš kopec kamarátov hneď prvý týždeň ktorí nebudú mať problém ti s čímkoľvek pomôcť a podporiť ťa.

Samozrejme áno! Tento jav sa síce nevidí často avšak ak budeš vynechávať značne množstvo hodín alebo nespravíš skúšku ani na 3. pokus tak ťa zo školy môžu vyhodiť. Dobrou správou je že školy to nechcú!

Často krát sa stalo že po 3. pokuse škola ponúkla študentovi aj 4. pokus len aby mu dali ďalšiu šancu. Pozor, netreba sa nato spoliehať, nie jeden študent by ti dal túto radu. 

O priebehu skúšky a tiež o tom koľko ich budeš mať sme písali detailne TU.

Po príchode do zahraničia odporúčame prísť späť domov najskôr až na Vianoce. Je fajn ak venujete svoje prvé 3 -4 mesiace plne krajine v ktorej budete žiť niekoľko rokov, orientujte sa na nájdenie si práce, kamarátov, kontaktov, zázemia, hobby, krajine. Niektorým študentom bude za domovom smutno pomerne rýchlo po odchode, skúste vydržať a nechodiť domov každé 2 týždne na víkend, uvedomte si že ste v zahraničí aby ste sa osamostatnili, bolo by fajn ak využijete tento benefit naplno. 

Samozrejme ďalšie roky je cesta domov priamoúmerne prepojená s vašou prácou a školou, kedykoľvek budete mať pár dni voľna je už na vašom zdravom uvážení či sa vám vôbec oplatí domov cestovať alebo počkáte na najbližší sviatok kedy môžete vycestovať za rodinou minimálne na týždeň – možno dva.

O priebehu skúšky a tiež o tom koľko ich budeš mať sme písali detailne TU.

Školy nechcú aby ste si našli platenú stáž a v podmienkach vašej stáže vyžadujú zaškrtnúť že za stáž nedostanete zapletené, ako sa však dohodnete s vaším zamestnávateľom počas stáže je už vo vašich rukách, je však fajn mu oznámiť že by stáž mala byť neplatená, ak sa aj v takom prípade rozhodne vám za vašu prácu zaplatiť je to jeho dobra vôľa ktorú však v škole radšej nespomínajte, tiež sa vás nato nebude nik pýtať. 🙂 

Nieje tu odpoveď? Nevadí, napíš nám.

Ubytovanie a Financie

Je ideálne začať s hľadaním ubytovania hneď ako sa presvedčíš, že to so štúdiom v konkrétnej krajine myslíš vážne! Samozrejme netreba zatiaľ nič podpisovať. Pokiaľ v ruke nebudeš mať potvrdenie o prijatí na školu, určite nikomu nič dopredu neplať. Ideálne je začať si robiť prieskum hneď ako to ide, aby sa nestalo, že škola začne bez vyučovanie a ty ešte stále nebudeš mať kde bývať.

Študentom pomáhame no len do istej miery. Povieme ti, na akých stránkach môžeš ubytovanie hľadať a aké možnosti v rámci krajiny a školy máš. Hľadanie a vybavovanie ako také je už vo tvojich rukách. V agentúre StudyCare veríme, že hľadanie ubytovania je prvým krokom k samostatnosti študenta. Študent, ktorý si nedokáže nájsť ubytovanie bez toho, aby do tohto procesu zapojil niekoľko ľudí, ešte pravdepodobne na zahraničie nie je pripravený. Ubytovanie je prvým z mnoha krokov k osamostatneniu.

Existujú krajiny, ktoré ponúkajú štúdium bezplatne. Potom sú tu také, kde vám umožnia štúdium za menšie poplatky a tiež sú krajiny, kde je štúdium drahšie. Voľba je široká, no úzko spätá s finančnými možnosťami. Pre detailnejší výber odporúčame bezplatnú konzultáciu, počas ktorej si spolu všetky možnosti financovania štúdia prejdeme. Niekedy sa školy môžu zdať drahšie ako naozaj sú. Školy v takomto prípade ponúkajú výhodne pôžičky, splátkové kalendáre a iné ponuky. Kontaktuj nás tu.

Áno. Pri každej krajine a škole na ktoré sa vzťahujú poplatky za štúdium naším študentom pomáhame. Pomáhame s vybavením pôžičky alebo komplet financovania celého štúdia. Vždy si detailne spolu prejdeme, aké možnosti máš a čo je pre teba najvýhodnejšie. Následne sa rozhodneš, akou metódou budeš štúdium financovať a my so školou všetko odkomunikujeme a pripravíme. 

Dôležite termíny A DEADLines

Prihlášky pre akademický rok začíname prijímať vždy najskôr v auguste / septembri. Takýto proces ukončujeme koncom marca až mája (záleží to od školy na ktorú máš záujem si prihlášku podať). Existujú školy, ktoré každý rok ponúkajú aj „Vacant places“ (voľné nenaplnene odbory). Na takéto školy a odbory vieme prihlášku prijať a spracovať aj po marci/apríli. Treba však počítať s tým, že ponuka takýchto odborov je extrémne limitovaná.  Netreba strácať čas a  doporučujeme ti nakontaktovať saa priamo na našu bezplatnú konzultáciu. Kontaktuj nás tu.

Je bezpredmetné začať riešiť prihlášku rok dopredu, nakoľko situácia v zahraničí sa rýchlo vyvíja. Odbory, ktoré školy ponúkajú dnes už nemusia ponúkať o rok. Taktiež je nelogické zahájiť proces prihlášky po tom, ako školy už prihlášky uzatvorili. Každá krajina má iné deadliny na ukončenie application procesov. V zásade platí, že zahájenie prihlášky pred začiatkom februára je super. Po februári do marca je tiež v poriadku, ale treba prihlášku nastaviť ako prioritu. Po marci a apríli je pomerne neskoro. Vtedy je ponuka odborov limitovaná  a máš nižšiu šancu na prijatie.

Časté Otázky (FAQ) - Dánsko

Sme rozpísali detailne v kapitole ubytovanie a práca – v sekcií ako si hľadať prácu. 

Pre vybavenie Residence permit budeš potrebovať:

  • Pás alebo slovenské ID (ako občan EU nebudeš potrebovať žiadne VISA ani nič podobné). 
  • Európsky preukaz zdravotného poistenca (vie ti ho vydať tvoja poisťovňa na počkanie bezplatne – je to modra kartička).
  • Vyplnenú žiadosť (pravdepodobne budete vypĺňať prvý deň v škole).
  • Fotografiu (úradnú) tých si sprav pre istotu viac aj pre iné administratívne náležitosti. 
  • No a samozrejme potvrdenie o prijatí na školu na základe ktorého ti udelia povolenie na pobyt.

Pamätáš ako sme spomínali že CPR číslo je pomerne prepracovaná identifikačná karta? Tak tu je bonus, budeš na ňom mať automaticky aj Dánske poistenie. 

To znamená že ti bude pridelený lokálny doktor (automatický, je možne ho zmeniť) ku ktorému sa budeš hlásiť s akýmkoľvek problémom. Lokálny doktori (niečo ako u nás obvodný) sa skladajú väčšinou z menšieho komplexu základných doktorov ktorí sa pozrú na tvoj problem podľa druhu poranenia, choroby, následnej nastavia liečbu. V prípade ak sa jedna o niečo vážnejšie tak až potom pacienta referujú na nemocnicu. 

Dôležitá informácie pre teba teraz je tá že v Dánsku budeš mať národne poistenie a budeš tak kryty v prípade úrazu alebo choroby. 

Zubár v takomto krytí zahrnutý neje, v prípade problémov so zubami odporúčame skrz poplatky liečbu skôr na Slovensku. Určite si treba dať spraviť kompletnú preventívnu prehliadku (ideálne aj s Röntgenom) chrupu.

Tu neje čo písať asi len okrem toho že pre zriadenie si úctu je najskôr potrebne počkať na CPR číslo na ktorý vám účet zriadia. Dovtedy odporúčame používať slovenskú kartu, prezistite si aké sú poplatky za výber hotovosti, prípadne aké sú poplatky za transakcie u vašej banky. 

Po obdržaní CPR čísla si zriadite účet v banke aby Vám zamestnávateľ mohol vyplácať mzdu a štát študentskú podporu SU. Viac o tom čo je to podpora SU a kto ma na ňu nárok sme si opísali v kapitole ubytovanie a práca – sekcií Finančná podpora SU.

Bez tohto čísla sa v Dánsku nepohneš. Je to niečo ako náš občiansky akurát prepracovanejšie. Budeš sa cez neho hlásiť k doktorovi požičiavať si knihy, hry alebo spoločenské hry v knižnici, otvoríš si naň bankový účet, bude na ňom tvoja daňová evidencia a podobne. 

CPR je národné identifikačné číslo ktoré je pridelené každej osobe dlhodobo žijúcej v Dánsku.

Pre podanie žiadosti budeš potrebovať, vyplnenú žiadosť, pas alebo ID, a residence permit potvrdenie. (Nemusíš sa obávať v škole ti prvé dni všetko vysvetlia a international office v škole ti určite so všetkým pomôže).

NemKonto je online portál do ktorého ti budú chodiť dôležite správy, daňové správy, výpisy od zamestnanca, lekárske správy a podobne. Prístup do tohto konta dostaneš na NemID karte (kartu s číselnými kódmi vygenerovanými len pre teba), pomocou týchto kódov sa následne prihlásiš. Táto karta by ti mala prísť poštou spoločne s CPR číslom. Opäť, všetko ti bude vysvetlené a v škole ti budú ochotný pomôcť, nezabúdaj že v prípade zúfalstva sa môžeš obrátiť aj na nás. 🙂 

Bezpečnosť

Konzultácie poskytované písomne vrátane všetkých dokumentov, údajov a informácií sú uchovávané v súlade s právnymi predpismi. S tvojimi dokumentami sa pracuje len pre účel nevyhnutných úkonov doručenia služby s treťou stranou. Viac info TU.

Áno, objednávku môžete zrušiť kedykoľvek až do poskytnutia samotnej služby čo u nás znamená zaslanie dokumentov mailom na Vami poskytnutú mailovú adresu. Zaplatený poplatok za službu bude vrátený na Váš účet do 5 pracovných dní.

Mohlo by vás zaujímať

Chcem si podať prihlášku
Chcem si podať prihlášku!

Viem kde chcem študovať aj čo chcem študovať. Pre zahájenie stačí vyplniť prihlášku, vybrať a uhradiť servisný balík služieb.

Pre rodičov
Pre rodičov

Veľké rozhodnutie Vášho dieťaťa vyžaduje pedantnú prípravu a odpoveď na množstvo otázok. Preto tu nie sme len pre Vaše deti, ale taktiež pre Vás.

Časté otázky
Časté otázky

Máš otázku no nevieš nájsť odpoveď? Pravdepodobne bude v našej FAQ sekcií, ak nie, neváhajte nás kontaktovať, sme tu pre Vás.

Názory študentov v zahraničí
Názory študentov v zahraničí

Nie je dôležité čo si kto myslí, ale aké sú reálne fakty. Tu si môžeš prečítať o skutočných skúsenostiach našich študentov v zahraničí.

Vstupná bezplatná konzultácia

Čo a kde máš záujem študovať? Zavoláme si a nájdeme spolu tie najlepšie možnosti štúdia v zahraničí a vysvetlíme ďalšie kroky potrebné k tvojej úspešnej prihláške.

Vaše osobné informácie budú použité iba na zaslanie relevantného obsahu. Kedykoľvek sa môžete odhlásiť. Vaše osobné informácie nikdy nebudeme predávať, prenajímať ani zdieľať.